Kapverdy – ráj v Atlantickém oceánu

Kapverdy - ráj v Atlantickém oceánu 1

Kapverdy představují kouzelnou směs portugalských a afrických vlivů. Můžete ji pozorovat na mnoha budovách v evropském stylu a kuriózních hudebních stylech, nejvíce však v oblasti jídla. Ve většině podniků se dobře snoubí portugalské pokrmy, především z darů moře a ochucené spoustou česneku a olivového oleje, s africkými, jako jsou dušená jídla, kukuřice a tropické plodiny.

Mnoho lidí si spojuje Kapverdy s truchlivými písněmi od Cesária Évory, nejznámější zpěvačky ostrovů. Tato „bosá diva“ je nejlepší představitelkou stylu morna, což typ lidové hudby zabývající se nešťastnou láskou a podobný portugalskému fado. Hudba je celkově klíčovým prvkem života na Kapverdách a na několika ostrovech probíhají bujaré karnevaly, kdy nejlepším z nich je Festival v Baia das Gatas. Také ostrov São Vicente je známý svými bujarými oslavami.

Kapverdské ostrovy, které tvoří je 10 ostrovů a 5 ostrůvků a kdysi byly kolonií a stanovištěm obchodu s otroky, se od sebe velmi liší co do charakteru a scenérie. Spatříte zde pozoruhodná zelená pohoří, opuštěné pláže a vulkanickou krajinu, a právě díky své pestrosti jsou Kapverdy tak nezvyklou a lákavou destinací.

Největším ostrovem je Santiago, který se může chlubit zelenými svahy kopců, džunglí a spoustou pozoruhodných živočišných i rostlinných druhů. Je také kulturním srdcem Kapverd, kde se ve městě Cidade Velha („Staré město“) nachází pevnost chráněná UNESCO.

Kolem Santiaga mohou potápěči na mořském dně objevit lodní vraky z 16. století, zatímco úhoře, tuňáky žlutoploutvé a občas i keporkaka je možné spatřit v čistých modrých vodách u ostrova Boa Vista.

Ostrov Sal je oblíbeným místem pro vodní sporty a nabízí bílé písečné pláže, zatímco ostrov Fogo je rájem pro pěší turistiku a vulkanické vrcholky se zde tyčí až do výšky 2800 m.

Kapverdy sice ekonomicky zápasí od získání nezávislosti na Portugalsku v roce 1975, mnoho lidí však tvrdí, že právě izolace je jejich velkou výhodou, takže ostrovy zůstávají neznečištěné a poměrně neznámé. Proto byste je měli navštívit, než je nevyhnutelně objeví davy turistů.  

 

Cestování na Kapverdy

Letecky

Národní aerolinie TACV nabízejí lety z několika evropských metropolí. Informace o interních o mezinárodních letech a letenkách můžete získat od agentury Cape Verde Travel zastupující TACV ve Velké Británii. Další možností je letět s TAP Portugal přes Lisabon. 

Doba letu: z Londýna 9 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 19 hodin (včetně mezipřistání).

                                             

Lodí

Mindelo a Praia jsou hlavní přístavy země; ostrov São Vicente je obsluhován osobními i nákladními loděmi, ale spojení po moři není časté a může být drahé.

                                      

Některé atrakce Kapverd:

 • Sal – ostrov s nádhernými plážemi
 • São Nicolau, Fogo – ostrovy
 • Cidade Velha – město s pevností
 • kapverdský rum
 • potápění
 • tančení s místními na pláži
 • surfování na vlnách
 • pozorování ptactva
 • pozorování západů slunce
 • živá hudba
 • solné doly na ostrově Sal