Kombinovaná vakcína Novavax vykazuje pozitivní preklinické výsledky

Kombinovaná vakcína Novavax vykazuje pozitivní preklinické výsledky 1

Vakcína NanoFlu/NVX-CoV2373 vyvolala funkční chřipku a protilátky proti covid-19 u fretek už dva týdny po očkování.

Biotechnologická společnost Novavax oznámila v předtisku rukopisu, že její kombinovaná vakcína proti sezónní chřipce a (kandidát na vakcínu) proti covid-19 NanoFlu/NVX-CoV2373 prokázala pozitivní imunitní odpověď na chřipku i virus SARS-CoV-2. Rukopis má název „Kombinovaná respirační vakcína obsahující rekombinantní spike SARS-CoV-2 a kvadrivalentní sezónní chřipkové hemaglutininové nanočástice s adjuvans Matrix-M“.

„I přes nízkou míru výskytu během pandemie covid-19 zůstává chřipka významným rizikem pro veřejné zdraví na celém světě a potřeba všestranných a účinnějších vakcín je stejně důležitá jako kdykoli předtím,“ uvedl Gregory M. Glenn, prezident pro výzkum a vývoj společnosti Novavax. „Věříme, že tento nový kandidát na kombinovanou vakcínu, který využívá technologickou platformu společnosti Novavax a adjuvans Matrix-M, by mohl být důležitým budoucím nástrojem v dlouhodobém boji proti oběma škodlivým respiračním virům.“

Předklinická studie prokázala, že fretky, které dostaly kombinovanou vakcínu NanoFlu/NVX-CoV2373, získaly funkční chřipku a protilátky na covid-19. Bylo prokázáno, že hladiny titru protilátek byly za dva týdny po první dávce zvýšeny a další zvýšení bylo pozorováno po druhé dávce o další 2 týdny později.

Po imunizaci byli křečci infikováni SARS-CoV-2. Vyšetření horních a dolních dýchacích cest ukázalo, že nebyl detekován žádný, nebo téměř žádný, virus 4 dny po infekci covid-19. Navíc plíce zvířat, kterým byla podána kombinovaná vakcína, nevykazovaly žádné významné nálezy.

„Sezónní chřipka a kombinované vakcíny proti covid-19 budou pravděpodobně rozhodující pro boj s nově vznikajícími variantami covid-19,“ uvedl Russell Wilson, výkonný viceprezident a generální ředitel společnosti NanoFlu ve společnosti Novavax. „V USA jsou každoročně chřipkou postiženy miliony lidí a navzdory našemu očkovacímu úsilí jsou aktuálně dostupné vakcíny proti chřipce účinné pouze částečně. Třetí fáze našeho klinického hodnocení vakcíny NanoFlu dosáhla všech svých primárních koncových bodů a očekáváme, že tato kombinovaná vakcína pomůže zvládat jak covid-19, tak chřipkové onemocnění. “

Novavax zahajuje studii vakcíny pro děti a dospívající