Kompaktní modely Mercedes-Benz: adaptivní podvozek a funkce dynamic select

Kompaktní modely Mercedes-Benz: adaptivní podvozek a funkce dynamic select 1

Kompaktní vozy Mercedes-Benz zaznamenaly v posledním období velký úspěch. Pouze v červnu tohoto roku si některý z modelů třídy A, resp. B, CLA a GLA zakoupilo až 54 379 zákazníků. V první polovině tohoto roku prodal Mercedes asi o čtvrtinu kompaktních vozů více než v prvních šesti měsících předchozího roku (269 527 kusů). To představuje nezanedbatelný nárůst 25,2%. Podobný nárůst zaznamenala třída CLA, která dosáhla rekord v podobě 25,5% nárůstu. Třída CLA získala nesmírnou popularitu už v prvních měsících po uvedení na trh.

Mercedes-Benz nejnověji do svých kompaktních vozidel (třída B, CLA) a crossoverů (GLA) přidal mnoho nových technologií. Nejvýznamnější z nich je funkce Dynamic Select a adaptivní odpružení. Novinkou na scéně jsou úsporné verze modelů entry-level, jakož i drahé top modely nabité technologiemi. Nové kompaktní modely se dají objednávat okamžitě, přičemž první dodávky přišly už v září. Od začátku roku 2016 přibudou ve všech kompaktních vozech nové funkce Apple CarPlay a MirrorLink.

Adaptivní podvozek a funkci Dynamic Select mají nyní ve své výbavě všechny modely kompaktní třídy. Technologie Dynamic Select řidiči umožňuje změnit režim jízdy během několika vteřin. Stiskem jediného tlačítka může ovládat motor, převodovku, odpružení, řízení a klimatizaci. K dispozici má čtyři jízdní režimy „Comfort“, „Sport“, „Eco“ a „Individuální“, které lze pohodlně nastavit pomocí přepínače v horní části ovládacího panelu. V GLA je k dispozici i další jízdní režim „Off-road“.

Dynamické top modely z každé modelové řady vám v případě požadavku dodají s manuální převodovkou. Týká se to modelů B 250, CLA 250 (Coupé a Shooting Brake), CLA 250 Sport (Coupé) a GLA 250.

Úplnou novinku v třídě B představuje model B 160 s motorem o výkonu 75 kW (102 PS). Novým efektivním šampionem je model A 180 d Blue EFFICIENCY Edition s výkonem 80 kW (109 PS). Ten spotřebuje pouze 3,6 l/100 km, přičemž vypouští emise CO2 pouze v objemu 94 g / km. Od prosince 2015 bude mít třída B trendovou barvu zelené metalízy.

Modelovou řadu CLA Shooting Brake obohatily tři nové modely: Nová je naftová verze 180 D s motorem o výkonu 80 kW (109 koní) a dvě verze s pohonem všech čtyř kol CLA 200 d, 4MATIC a CLA 220 d 4MATIC. Posílily se i benzinové verze CLA 250 Sport a CLA 250 4MATIC (218 koní / 350 Nm).

Nový model GLA 220 d s naftovým motorem je nyní o něco silnější než jeho předchůdce. S výkonem 130 kW (177 koní) a pohonem všech čtyř kol zrychluje z 0 na 100 km za 7,7 sekundy a dosahuje max. rychlost 223 km/h. V budoucnu se bude moci třída GLA pochlubit nejnovější generací info-zábavního systému přímo od společnosti Mercedes-Benz. Displej má nyní větší obrazovku s úhlopříčkou 17,8 cm (7 palců). COMAND Online je za příplatek a jeho displej má velikost až 20,3 cm (8 palců). Propojení na dopravní servis je samozřejmostí.

Systém „Mercedes connect me“ spojuje GLA s vnějším světem. Základní služby systému „Mercedes connect me“ například značně usnadňují práci automechanika při diagnostice vozidla v případě poruchy nebo nehody. Pro tento účel se relevantní údaje o vozidle odesílají na správné místo a v případě potřeby učiní další opatření. Jde např. o telefonát do servisu, se kterým si dohodnete nejbližší termín servisní prohlídky nebo o rychlou pomoc dálniční nebo záchranné služby. K dispozici jsou služby, včetně údržby, diagnostiky na dálku, odstranění poruchy, pomoci při nehodě a systému nouzového volání.

Počátkem roku 2016 bude ve všech kompaktní vozidlech funkce Apple CarPlay a MirrorLink. Funkce Apple CarPlay umožňuje telefonování, navigaci a poslech hudby, přijímání a posílání SMS a e-mailů, jako ovládání hlasem značky Siri. Majitelé smartphonů, které dokáží spolupracovat s funkcí MirrorLink mohou využívat aplikace určené k usnadnění jízdy, díky čemuž budou moci sobě i posádce svého vozidla zajistit vyšší bezpečnost. Podobně jako třída B bude mít od prosince 2015 i třída GLA novou trendovou barvu zelenou metalízu.