Čínská vakcína od Sinopharm schválena WHO

Čínská vakcína od Sinopharm schválena WHO 1

Vakcína bude zahrnuta do iniciativy COVAX, která poskytuje větší a spravedlivější přístup k vakcínám po celém světě.

V pátek schválila WHO čínskou vakcínu Sinopharm proti covid-19 pro nouzové použití ve snaze pomoci mnoha chudým zemím, které v současné době procházejí pandemií a nemají široký přístup k jiným vakcínám. Vakcína bude nyní zahrnuta do iniciativy COVAX, celosvětového úsilí zaměřeného na zajištění spravedlivého přístupu k vakcínám, kterou zřídila organizace WHO.

Přístup k vakcínám je běžným problémem od začátku pandemie covid-19, protože bohatší země s více zdroji hromadily dávky. Před oznámením byl organizaci WHO udělen přístup k údajům z 3. fáze klinických studií této vakcíny, které bylo možné nezávisle posoudit. Sinopharm tyto údaje dosud nezveřejnil. V prosinci společnost oznámila prozatímní údaje prokazující 79 % účinnost vakcíny proti covid-19.

Tato vakcína je první z Číny, kterou WHO považuje za bezpečnou a účinnou. Příští týden by se přístup k  vakcínám mohl ještě zlepšit, protože WHO zváží další čínskou vakcínu vytvořenou společností Sinovac.

„Situace právě teď je pro země s nízkými a nižšími středními příjmy tak zoufalá, že jakékoli dávky vakcíny, které můžeme získat, stojí za to mobilizovat,“ řekla Andrea Taylor, analytička globálních datových vakcín v Duke Global Health Institute, USA.Mít potenciálně dvě možnosti pocházející z Číny by mohlo v příštích několika měsících skutečně změnit situaci toho, co je možné.“