La Sultana: Sovětská, průzkumná super jachta

La Sultana: Sovětská, průzkumná super jachta 1

Využívala se během studené války na sledování amerických a britských zájmů. Nejnovější inkarnace La Sultana má podobu zkrášlené super jachty.

Byla postavena v Bulharsku v roce 1962 a původně se jmenovala Adži Petri. Jachta La Sultana měla celkem pohnutou minulost. Její působištěm bylo Černé moře, kde sloužila k přepravě nákladu a osob mezi městy Oděsa, Sevastopol, Jalta a Istanbul. Politický vývoj tehdy však způsobil neočekávanou změnu kurzu. V roce 1970 sovětské námořnictvo loď zabavilo, aby ji mohlo využívat na špionáž a nyní, po rozsáhlé rekonstrukci je k dispozici jako soukromá chártrová luxusní jachta.

Na ty, kteří se rozhodnou plavit na palubě této jachty dlouhé 65 metrů, čekají různá překvapení. Oficiálně měla sloužit na přírodovědný výzkum v Atlantiku na podnět Mezinárodní organizace pro telekomunikace; neoficiální špehovala Spojené státy a Velkou Británii. Hosté mohou nasávat atmosféru dob dávno minulých, kterou dotvářejí i kruhové ovladače ve strojovně s nápisy v azbuce. V době rozkvětu bylo plavidlo tak populární, že se objevilo i na některých bulharských známkách.

Nejnovější podoba spatřila světlo světa s povolením skupiny La Sultana, která plavidlo vlastní od roku 2007 a která nechala loď předělat na luxusní super jachtu. Název značky La Sultana může být někomu povědomý, neboť v Maroku ho používá i síť luxusních hotelů. Tato super jachta je však samostatná značka.

12 nebo méně hostů, kteří si jachtu pronajmou, získá přístup k sedmi kabinám s vlastní postelí, obkladem z mramoru a onyxu a vlastním WC. O dekorace ze vzácných druhů dřeva, jako mahagon, třešeň nebo cedr, se postaral marocký umělec Džilali Gharbaoui.

Dodatečně je k dispozici jídelna, obývací pokoj, dva venkovní prostory, přistávací plocha pro vrtulník, turecká lázeň a bazén. Do výbavy patří i dva vodní skútry, kajaky a rozsáhlá výbava pro potápěče. Samozřejmostí je posádka, která sestává ze 17 profesionálních námořníků. Dojezd jachty je 5000 námořních mil a na pronájem bude k dispozici od zimy za cenu přibližně 225 000 EUR bez DPH na týden.