LEONARDO DA VINCI − RENESANČNÍ UMĚLEC S VELKÝM NADÁNÍM

LEONARDO DA VINCI − RENESANČNÍ UMĚLEC S VELKÝM NADÁNÍM 1

Leonardo Da Vinci byl jedním z nejznámějších a nejtalentovanějších malířů 15. století. Toto jméno zná téměř každý, ale co všechno víte o jeho životě?

Narodil se v toskánském městečku Vinci, odkud pochází jeho příjmení. Byl nemanželský syn, což mělo za následek, že zpočátku se věnoval ,, nízkému malířskému umění „. Už odmalička se u něj projevoval talent v malování. To viděl i Andreo Verrocchio, u kterého se Leonardo zaučuje.

Mezi jeho první díla patří Toskánská krajina a Klanění tří králů, které však zůstalo nedokončené.

V roce 1481 se přestěhoval do Milána, kde vytvořil jedno ze svých nejznámějších děl – Poslední večeři, zhotovené pro klášter Santa Maria delle Grazie. Zajímavostí je, že se neví, zda na obraze po Ježíšově pravém boku sedí Maria Magdaléna. Také prý Ježíš a Jidáš jsou jedna a ta samá  postava, namalovaná s časovým odstupem.

Leonardo se dá pokládat i za vědce či vynálezce. Za svého života si do deníku nastiňuje vlastní nápady, které ocenili až o pár století později, kdy se ukázalo, že jeho objevy jsou nadčasové.

V roce 1499 se přestěhoval opět do Florencie, kde zhotovil mistrovské dílo – Monu Lisu. Dodnes je záhadou její úsměv, na který existují různé teorie. Prý najal hudebníky, aby ji rozveselili. Někteří tvrdí, že Mona Lisa je zrcadlem samého Leonarda Da Vinciho. Jiní se domnívají, že trpěla rakovinou. Nicméně těžko říci, které z tvrzení je pravdivé. Záhada tak zůstává nerozluštěnou. Malíř se nikdy neoženil, říká se, že byl homosexuál. Na sklonku života se přestěhoval do Francie, kde pracoval pro krále Ludvíka XII. Ten mu na oplátku daroval zámek blízko Amboise.