LIDÉ, KTEŘÍ ČTOU JSOU  ÚSPĚŠNĚJŠÍ. PROČ?

LIDÉ, KTEŘÍ ČTOU JSOU  ÚSPĚŠNĚJŠÍ. PROČ? 1

Člověk dychtící po nových informacích, zahrabaný v knihách, sečtělý. Přesně takto si představuji chytrou a úspěšnou osobu já. Za pravdu mi dávají i výzkumy a statistiky. Proč jsou lidé, kteří čtou chytřejší a úspěšnější?

Mají dobrou paměť

Čím více čtete a učíte se, tím je snazší zapamatovat si nové a nové informace. Ať už jde o fakta z odborné literatury, nebo o zápletku v románu, paměť čtoucího se zlepšuje, aniž si to dotyčný vůbec uvědomil.

Soustředí se

Pokud čtenáře kniha opravdu baví, neví se od ní odtrhnout a neustále myslí na to, co bude dál. Obrací svou pozornost právě na tento bod. Úspěšní lidé takový nabytý návyk využívají i při plnění svých pracovních cílů. Vědí, že soustředit se na jednu věc není snadné, ale každý kdo má zkušenost z náročnější a delší knihou už ví jak na to.

Zadávají si cíle

„Ještě přečtu tři strany“ nebo „dokončím tuto kapitolu a pak půjdu spát.“ Věty, důvěrně známé každému knihomolem. Určí si nějaký cíl a splní ho. Často dokonce přečtou ještě víc, než si zadali. Opět užitečný návyk k plnění pracovních plánů. Důležitá je však motivace a zanícení pro věc.

Cvičí si mozek

Čtení procvičuje vaši mysl a napomáhá ji udržovat ve „formě“. I mozek totiž funguje jako sval, který je třeba neustále trénovat. Vhodnou alternativou jsou i různé křížovky a rébusy. Díky tomu vaše mysl zvládne i větší problémy levou zadní.

Umí komunikovat

Díky čtení je vyjadřování vlastních myšlenek mnohem snadněji. Vlastníte bohatou slovní zásobu a slovní spojení, či nejrůznější fráze vám nejsou vůbec cizí. Víte formulovat vaše nápady do vět a souvětí. Zlepší se vám i písemný projev, či gramatika.

Jsou vzdělaní

Dokonce i při čtení románů se dá stále naučit něco nového. Popis konkrétní historické události, nový geografický poznatek? Využijte vše co daná kniha nabízí. Úspěšní lidé informace nepřijímají jen pasivně, právě naopak. Aktivní nad nimi uvažují a analyzují.

Tak co, po které knize sáhnete?