Hlavní turistické atrakce thajského města Ayutthaya

Hlavní turistické atrakce thajského města Ayutthaya 1

Stará thajská metropole Ayutthaya (UNESCO) patří k nejpůsobivějším památkám v Asii, přičemž její návštěvu by si milovníci historie neměli nechat ujít. Ostrov s ruinami je ohraničen řekami Menam, Lopburi a Pasak a při procházení kdysi vzkvétajícím městem si budete připadat, jako byste se vrátili zpátky v čase. Počítejte alespoň se 2 dny, abyste mohli spatřit všechny atrakce Ayutthayi, nebo ještě více, pokud nebudete chtít spěchat. Jedná se o místo prodchnuté historií, takže byste si ho měli prohlédnout co nejdůkladněji.

Historický park Ayutthaya je otevřen denně od 8,30 do 16,30 hodin.

 

Wat Phra Si Sanphet

Wat Phra Si Sanphet je nejkrásnější, ale také historicky nejvýznamnější, chrám ve staré Ayutthaye. Chrám (wat) je tvořen 3 velkými stúpami (chedi) a řadou menších, přičemž patří k nejpůsobivějším stavbám v ruinách města. Dvě z velkých chedi, východní a centrální, nechal postavit v roce 1492 král Ramathibodi II. pro uložení popela svého otce a staršího bratra. Jeho pak byl pohřben ve třetí chedi postavené v roce 1530 jeho synem a královským následníkem Boromarajou IV.. Všechny tři chedi byly vyrabovány Barmánci, kterým se však nepodařilo najít stovky malých sošek Buddhy z bronzu, křišťálu, stříbra, olova a zlata, které jsou dnes vystaveny v Národním muzeu v Bangkoku. Další sošky Buddhy byly odvezeny do metropole a umístěny ve Watu Buddhaisawan (dnes jsou v Národním muzeu v Bangkoku) a v západní síni (wiharn) Watu Pho. Když budete opouštět wat, nalevo spatříte ruiny Velkého paláce Wang Luang. Dochovaly se z něj pouze základy, protože palác byl důkladně vyrabován a zničen Barmánci.

 

Wat Ratchaburana

Král Borommarachathirat II. (1424-48) nechal postavit Wat Ratchaburana na památku svých starších bratrů Aye a Yie, kteří se vzájemně zabili v souboji o následnictví trůnu. Sloupy a stěny wiharnu stojí dodnes, stejně tak jako některé chedi v ruinách. Velká kónická věž (prang) s štukovanými postavami znázorňujícími mytologické hady naga podpírající ptáky garuda je mimořádně dobře zachovalá.

Zajímavé nástěnné malby naleznete ve dvou kryptách v dolní části prangu, zřejmě díla čínských malířů, kteří se usadili v Ayutthaye a měli schopnost harmonicky spojit tak různé styly, jako je khmérský a barmský, lopburský a sukhothaiský. Ve dvou dalších chedi na křižovatkách je ukryt popel obou bratrů, zatímco třetí chedi připomíná královnu Si Suriyothai, která se během bitvy s Barmánci (cca 1550) oblékla jako muž a vjela na slonu do potyčky, aby zachránila život svému manželovi, přitom však přišla o svůj.

 

Wat Mahathat 

Naproti Watu Ratchaburana přes silnici stojí Wat Mahathat, který podle tradice nechal postavit král Ramesuen v roce 1384. Jeho centrální prang patří k nejpůsobivějším budovám starého města. V roce 1625 se jeho horní část ulomila a v roce 1633 byla znovu postavena asi o 4 m vyšší. Později se zřítila znovu a přežily pouze rohy stavby. V roce 1956 byla v ruinách objevena tajná komora, kde byly kromě jiných pokladů nalezeny zlaté šperky, zlatá schránka obsahující Buddhův relikt a krásné nádobí.

 

Národní muzeum Chao Sam Phraya

Národní muzeum Chao Sam Phraya je jedna z nejmodernějších budov v Ayutthaye a založil ji král Pchúmipchon Adunjadét v roce 1961. Je zde uložena řada skulptur a prací z různých období historie Thajska. K hlavním atrakcím patří socha sedícího Buddhy a obrovská busta Buddhy ve stylu Uthong.

 

Wat Yai Chai Mongkol

Na východním okraji Ayutthaye stojí mimořádně zajímavý chrám Wat Yai Chai Mongkol, jehož mohutná chedi se tyčí z čtvercové základy obklopené čtyřmi menšími chedi. Chrám postavený v roce 1357 za krále Uthongy byl přidělen mnichům obzvlášť přísného řádu vycvičených na Ceylonu, jehož členové zde žijí dodnes. Dostanete se sem tak, že přejdete řeku Pasak, vydáte se po cestě a pak asi 300 m za železnicí zabočíte doprava.

 

Wat Na Phra Men 

Wat Na Phra Men je jeden z mála chrámů, které unikly zničení Barmánci. Není známo, kdy byl chrám postaven, existující záznamy říkají pouze to, že byl opraven za vlády krále Boromakoty (1732-58) a znovu během raného období Bangkoku. Hlavní modlitebna (bot) je velká impozantní budova s krásnými dřevořezbami na štítu a na panelech dveří. Mimořádná je velká postava Buddhy v botu, která je v královském oděvu, což je velmi nezvyklé.

 

Wat Suwan Dararam

Wat Suwan Dararam stojí hrdě obklopený třemi jezírky. Postavit ho nechal kolem roku 1700 děd Rámy I. a rozšířen byl panovníky vládnoucí dynastie Chakri, kteří provedli řadu oprav a renovací a vyzdobili chrám mnoha obrazy. Wat Suwan Dararam je jediný chrám na ostrově Ayutthaya, kde dodnes žijí mnichové.

 

Palác Bang Pa-in

Pokud Vás unaví prohlížení samých ruin a budete se chtít podívat na modernější královské paláce, zamiřte do Paláce Bang Pa-in, který pochází ze 17. století. Je znám také jako Letní palác a jedná se o jeden z nejlépe zachovalých areálů v oblasti. Budovy představují několik architektonických stylů, včetně tradičních thajských a čínských, a také je zde Phra Thinang Utthayan Phumisathian, dvoupatrové sídlo ve viktoriánském stylu. Dalším zajímavým místem je Ho Witthunthassana, třípatrová budova ve stylu věže, která sloužila k vymezování rozsahu krajiny a pozorování královských slonů.

 

Cizí čtvrti

V dobách své slávy přitahovala Ayutthaya přistěhovalce z celého světa, díky čemuž bylo město pestré a kosmopolitní. Mnoho cizích čtvrtí leželo poměrně blízko sebe, takže dnes můžete při výletě na kole spatřit starou Francouzskou, Portugalskou, Britskou a Holandskou čtvrt. Díky evropskému vlivu je zde řada katolických kostelů včetně kostela sv. Josefa, který stojí dodnes. Nachází se ve Francouzské čtvrti, byl postaven v roce 1666 a je svědectvím o francouzských obyvatelích, kteří se usadili v tehdejším Siamu. Ve městě je také patrný japonský vliv a nachází se zde stará Japonská čtvrt. Sídlo na břehu řeky bylo oddělené od evropských kanálem Suan Phlu.

 

Elephant Stay – centrum pečující o slony

Turisté si mohou vytvořit vztahy ke zvířatům, která jsou v Thajsku nejváženější, když stráví pár dní v centru. Minimální pobyt je na 3 noci a zahrnuje slona, o kterého se bude host během svého pobytu starat: krmit ho, koupat a jezdit na něm. Organizace je nezisková a oddaná ochraně a podpoře starých slonů. Kromě toho, že poskytuje domov slonům „v důchodu“, provozuje organizace také aktivní chovný program a od roku 2000 se zde narodily už desítky mláďat.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA V OKOLÍ: 

Wat Thammikarat   

Velký chrám je už dlouho zarostlý, ale ruiny jsou stále dobře patrné. Spatřit zde můžete úseky terasy, pilíře portika a chedi se zakřivenou špičkou.

 

Palác Sanphet Praset

Naproti nepříliš hojných zbytků Velkého paláce mohou hosté spatřit některé stále stojící pilíře paláce Sanphet Praset. Postaven byl v roce 1448 na příkaz krále Boromaraji II.

 

Pevnost Phom Phet

Když opustíte chrámový areál, spatříte ruiny Phom Phet na březích řeky Menam. Je to jediná pevnost, z níž se něco dochovalo.

 

Elephant Compound – areál pro výcvik slonů

Čtvercový ohrazený areál zřídil v jeho současné podobě král Ráma I. a sloužil k chytání, krocení a vystavování slonů. Jedná se o poslední dochovaný areál tohoto druhu.

 

KDE SE UBYTOVAT

Pokud navštívíte město Ayutthaya poprvé a plánujete prohlídku chrámů, nejvhodnější je ubytovat se v blízkosti historického parku. Většina velkých luxusních hotelů je vzdálena jen kousek cesty vozíkem tuk tuk, zároveň však také najdete řadu malých útulných penzionů kousek cesty pěšky odtud.  

  •         luxusní hotely: Ayutthaya má pár luxusních hotelů, z nichž se dostanete do historického parku autem; k nejlepším patří Kantary Hotel (14 minut autem od ruin) a Classic Kameo Hotel & Serviced Apartments o něco blíže historickému parku; oba nabízejí ubytování ve stylu apartmánů, snídani formou bufetu a bazén; Baan Thai House leží v zelených zahradách jen pár kroků od plovoucího trhu a vyzařuje autentický thajský styl teakové vily s lázněmi a poklidným okolím bazénu
  •         hotely střední třídy: v blízkosti nočního trhu se nachází Ayutthaya Grand Hotel, který nabízí velké čisté pokoje, bazén a tělocvičnu; v centru města stojící starší Ayothaya Hotel má bazén a sazby s dobrou hodnotou včetně vydatné snídaně, zatímco Prom Tong Mansion je útulnější možnost jen pár kroků od ruin
  •         ekonomické hotely: nedaleko restaurací a zábavy a méně než 5 minut chůze od nejbližšího chrámu stojí penzion Goodmorning by Tamarind, který boduje v hodnocení díky svému přátelskému personálu a pokojům se skvělou hodnotou, také půjčuje jízdní kola a skútry; k dalším ekonomickým možnostem patří Adam Place se zapůjčením jízdního kola zdarma a s prostornými pokoji se základním vybavením, a pak módní Stockhome Hostel Ayutthaya, který má společné ložnice i soukromé pokoje a je v pochůzkové vzdálenosti od historického parku

Co dělat v Thajsku