Oblast Bohinjského jezera ve Slovinsku

Oblast Bohinjského jezera ve Slovinsku 1

Fantasticky modrozelená voda a panoramata hor, široká škála outdoorových aktivit. Bohinjské jezero ve Slovinsku je ideální destinace na letní dovolenou: je divočejší a autentičtější než známější Bledské jezero na severovýchod odtud, ale neméně krásné a s mnohem menšími davy turistů.

Jezero je obklopeno několika malými vesničkami a leží v Triglavském národním parku. Šňůra velmi původních vesnic, kde jakoby se zastavil čas, leží severovýchodně od jezera, zatímco vesnice Ribčev Laz na jižním břehu nabízí několik hotelů a hlavní turistické infocentrum. Pro ekologicky smýšlející cestovatele však Bohinj znamená především ekologickou udržitelnost. Byl to první region, který získal platinový status v rámci Zeleného schématu slovinského cestovního ruchu, a jeho výjimečně rozmanitá fauna a flora jsou chráněny přísnými programy a organizacemi. Region rovněž podporuje zelené metody dopravy, včetně bezplatné veřejné dopravy s kartami zelené mobility v létě a v zimě.  Můžete jet lanovkou na horu Vogel až do výšky 1535 m, odkud budete mít fantastický výhled na okolní vrcholky a jezero, a zahlédnout přitom dramaticky působící vodopád Savica vysoký 78 m. Ale nechte si čas také na další aktivity: Bohinj poznáte v jeho nejlepší podobě, když budete plout na člunu po jezeře, jezdit na kole, podnikat pěší túry nebo lyžovat. Lyžařské středisko Vogel

Oblast Bohinjského jezera ve Slovinsku 2
lanovka na Vogel

Vodní sporty, pěší turistika a další

Osvěžující voda Bohinjského jezera, která se i na vrcholu léta jen vzácně ohřeje nad 27 °C, je ideální na plavání, plavbu na kajaku či na kanoi a paddleboarding. Poskytovatelé v okolí obce Ribčev Laz nabízejí vše, co můžete potřebovat na den plný vodních radovánek, takže můžete vyplout na jezero nebo se vykoupat v jeho průzračném středu. Region rovněž nabízí vysoce adrenalinové aktivity, jako je rafting na divoké vodě na nedaleké řece Sava Bohinjka, canyoning (kombinace raftingu, skoků a plavání) v kaňonech Jerečica nebo Grmečica a paragliding z vrcholku Vogel a nedaleko vesnice Studor. Až uschnete, můžete poznávat stezky v okolním NP, které jsou ideální pro pěší turistiku. Pěší trasa Juliana (270 km) se vine podél řeky a přes horské průsmyky, u obce Ribčev Laz míjí Bohinjské jezero a prochází vesnicemi směrem na severovýchod. Stezka je rozdělena na 16 úseků na jednodenní túry, kdy každý skýtá výhledy na okolní vrcholky z nejrůznějších úhlů. Většina terénu je plochá a přístupná i pr začátečníky, ale je zde i pár kopcovitých částí. Otevřena je od března do listopadu.

Dobrodružství na dvou kolech

Dáváte-li přednost cyklistice, i v takovém případě budete mít bohatý výběr, od krátkých výletů pro rodiny po tichých zpevněných silnicích až po náročnější výlety s větším převýšením do horských průsmyků. Pro rodiny s dětmi je vhodná mírná cyklistická trasa Bohinj Cycling Route (12 km) kolem řeky Sava Bohinjka, která prochází pěknými vesnicemi v horním bohinjském údolí. Na tuto trasu se dostanete z vesnic Stara Fužina, Studor a Srednja Vas a zakončit ji můžete skokem do jezera. Zkušenější cyklisté mohou vyzkoušet část nebo celý okruh Juliana Bike Mountain Bike Loop, který začíná v obci Bohinjska Bistrica. Během cesty vystoupáte na zalesněnou náhorní plošinu Pokljuka, pak do průsmyku Vršič (1611 m) a nakonec se dostanete do skutečně krásného údolí řeky Soči. Poskytovatelé ve Staré Fužině nabízejí pěší i cyklistické výlety s průvodcem, včetně nezapomenutelných vícedenních výletů na horském kole. Také zde najdete místa, kde si můžete vypůjčit kompletní vybavení, včetně GPS lokátorů (tracker), pro samostatné cyklistické výlety po silnicích i do hor.

Oblast Bohinjského jezera ve Slovinsku 3
hora Triglav

V sedle a na svazích 

Neokázalý zážitek pro celou rodinu představují výlety na koni s průvodcem kolem jezera a do okolních kopců. Oblíbené jízdy vhodné i pro začátečníky vedou po stezce Juliana ven z vesnice do kopců NP předtím, než se oklikou vrátí zpět k jezeru. Jezdí se na nízkých islandských koních, kteří jsou tak krásní, že si je děti budou chtít vzít domů! Mimo rušné letní období jsou k dispozici také delší výlety, včetně výletů s přenocováním.

Bohinj je celoroční destinace s vynikajícími možnostmi vodních sportů. Lanovka Vogel je v provozu do prosince do března a skýtá přístup k 20 km velmi fotogenických sjezdovek ve stínu hory Triglav (2864 m), nejvyšší ve Slovinsku. Plošina Pokljuka na východním okraji národního parku je přední lokalita v zemi pro lyžování cross-country s asi 30 km dobře udržované tratě. Několik místních poskytovatelů v sezóně pronajímá vybavení.

Slovenia Tourism

Restaurace a nakupování

Bohinjské jezero představuje vlastní kulinářský mikroregion proslulý kvalitními klobásami, pohankovou krupicí (oblíbená příloha) a především jezerními pstruhy, kteří po připravení získají texturu a růžovou barvu připomínající lososa, takže si je mnoho splete). Jezero leží uprostřed regionu známého výrobou sýrů. Nejslavnějším výrobkem je bohinjský sýr (bohinjski sir) vyrobený z kravského mléka, který má středně tvrdou texturu a oříškovou chuť, takže se podobá švýcarskému ementálu, jen s menšími dírami. Místní sýraři také vyrábějí řadu jemnějších měkkých sýrů a aromatickou pomazánku mohant, ideální k namazání na tmavý chleba. Alpine Dairy Farming Museum („Alpské mlékařské muzeum“) ve vesnici Stara Fužina ukazuje dlouhou historii výroby sýrů v regionu. Podívejte se na některé z mnoha jedinečných jídel a řemeslných výrobků regionu, které nesou štítek „Bohinjsko/from Bohinj“ (z Bohinje). Kromě ryb a sýrů k autentickým místním potravinám patří med, džemy, sušené maso, česnek a chilli papričky. Řemeslné výrobky zahrnují pletené zboží, vlněné zboží, mýdla, tradiční dřevěné výrobky a charakteristické dýmky s dlouhou troubelí. K restauracím, které podávají potraviny „z Bohinje“, patří Triglav Restaurant, Merjasec Alpine Hut a Zlatovčica. Ochutnávky sýrů a dalších místních potravin najdete také v turistickém infocentru v Ribčev Laz.

Predjamský hrad ve Slovinsku 

Praktické informace

Bohinjské jezero je dobře dostupné autobusem nebo vlakem z Lublaně. Vlaky zastavují ve stanici Bohinjska Bistrica asi 7 km od jezera. Odtud jezdí autobusy až do vesničky Ribčev Laz ležící na okraji jezera, jedna cesta trvá asi 2 hodiny. Ubytování může být v létě méně dostupné, takže je důležité si ho rezervovat s předstihem. K dispozici je ubytování na farmách v okolních vesnicích Stara Fužina, Studor a Srednja Vas. Nedávno zrenovovaný Hotel Bohinj v Ribčev Laz nabízí luxusní pokoje jen pár kroků od břehu jezera. Sunrose 7 je historický hotel jen pro dospělé, který se pyšní výjimečným servisem. Hotel Jezero nedaleko autobusové zastávky v Ribčev Laz je levnější a nabízí pěkný krytý bazén. K nejlepším restauracím, kde můžete ochutnat místní kuchyni, patří Restaurant Triglav, kde šéfkuchaři připravují pstruhy z jezera, a nedaleká Majerca, která nabízí večeře pod širým nebem se skvělými výhledy na hory. Obě se nacházejí ve Staré Fužině.

Akční nabídka ubytování: