Lourdes- duchovní místo Francie

Lourdes- duchovní místo Francie 1

Lurdy, malebné město na úpatí impozantního pohoří Pyrenejí, je pojmem, který rezonuje s hlubokou vírou a nadějí mezi věřícími z celého světa. Cílem jejich poutí je vyhledat zázračné uzdravení nemocí a invalidity. Pro mnohé z nich je návštěva Lurd životním snem. Ale Lurdy jsou také prvním krokem na cestě do údolí řek Arrens, Cauterets, Ossau a Gavarnie. Každé z těchto údolí je unikátní a představuje odlišné scenérie a přírodní krásy.

Příběh, který přilákal miliony poutníků do Lurd, začal v lednu 1858. Čtrnáctiletá dívka jménem Bernadetta Soubirousová tvrdila, že se jí zjevila Panna Marie. Tato božská zjevení ji přivedla až k prameni v jeskyni Grotte de Massabielle. Od posledního zjevení v roce 1862 poutníci z celého světa proudí k této malé jeskyni, aby si naplnili láhve zázračnou vodou, očekávajíc, že se zbaví svých neduhů.

Lurdy jsou také domovem dvou architektonických pokladů: Růžencové baziliky a Horní baziliky. Růžencová bazilika, postavena v románsko-byzantském stylu, stojí přímo pod jeskyní, zatímco Horní bazilika v neogotickém stylu dominuje skále nad jeskyní. Tyto dvě baziliky tvoří zajímavý celek, před nímž se v poutním období shromažďují tisíce věřících.

Lurdy jsou nejen duchovním centrem, ale také městem bohatým na historii. Hrad na úbočí města a nedaleké jezero dodávají městu další kouzlo. Navíc, i přes svou malou velikost, se město může pochlubit druhým největším počtem hotelů ve Francii, hned po Paříži. Jedinou historickou civilní památkou je středověká pevnost na vápencové skále. Tato pevnost hostí Pyrenejské muzeum a botanickou zahradu, která se pyšní především vysokohorskou květenou.

Pokud jste ve městě, nenechte si ujít návštěvu muzea voskových figurín, které zobrazují život Krista a Bernadetty, a miniaturní kamenný model Lurd z doby, kdy Bernadetta žila. Tyto atrakce poskytují návštěvníkům hlubší pochopení těchto významných postav a jejich vlivu na dějiny města.

Mimo samotné Lurdy je kraj plný možností pro dobrodružství a objevování. Můžete navštívit působivé Bétharramské jeskyně, kde miniaturní železnice vede krajinou úžasných vápencových útvarů a podzemní řeka nabízí možnost přepravy čluny. Velké město Pau  také rozhodně stojí za návštěvu, s jeho elegantní architekturou a stinnými parky. A konečně, pokud jste milovník přírody, neměli byste si nechat ujít pěší túru po jedné z mnoha stezek v Pyrenejském národním parku, který se táhne podél francouzsko-španělské hranice a nabízí některé z nejúchvatnějších přírodních scenérií v Evropě.