Malá Moskva: Ruská základna v Maďarsku s jadernými hlavicemi

Malá Moskva: Ruská základna v Maďarsku s jadernými hlavicemi 1

Nikdo přesně nevěděl, co se děje v Malé Moskvě. Co skrývá utajovaná vojenská základna nedaleko Balatonu? Kdysi zde platil přísný zákaz vstupu.

Rekreanti na Balatonu ani netušili, že kousek od nich odpočívají jaderné hlavice připraveny na apokalypsu. V blízkosti maďarských obcí Tótvázsony a Nagyvázsony se nachází Malá Moskva. Kdysi patřila mezi nejvíce utajované základny.

 
2382361

Přísně střežená
Necelé dvě hodiny autem od našich hranic, v západní části Maďarska, se nachází opuštěný vojenský objekt. Vybudovala ho sovětská armáda v druhé polovině minulého století. Uprostřed přírody najednou vyrostly betonové baráky. Vše vypadalo jako obyčejná přísně střežená základna obehnána plotem s ostatním drátem.

Malá betonová džungle však skrývala cosi víc. Rusové totiž pod zemí vybudovali obrovské tajné bunkry. V nich se měla nacházet stovky jaderných hlavic. Stačilo dát rozkaz … Marx, Engels a atomové bomby V roce 1990 však Malou Moskvu vojsko opustilo. S uniformami zmizely i jaderné zbraně.

 
2382353

Historici se dodnes neumí shodnout, zda tu vůbec atomové bomby byly. Dnes po Rusech zůstaly pouze paneláky s freskami Marxe, Engelse či Lenina a bunkry plné přístrojů potřebných právě na výrobu a údržbu takových zbraní hromadného ničení.

Co se ve skutečnosti skrývalo v přísně tajné základně? Odpověď už patří historii, ale interiér mluví za vše. Nahlédněte do útrob, které se nacházejí za tlustými dveřmi bunkru.