Nová energie po cvičení: Pět kroků ke efektivní regeneraci

Nová energie po cvičení: Pět kroků ke efektivní regeneraci 1

Regenerace po sportovní aktivitě je stejně důležitá jako samotné cvičení, nepodceňujte ji.

Regenerace po sportovní aktivitě je stejně důležitá jako samotné cvičení, nepodceňujte ji.

Když se už pustíte do sportování, je normální, že byste se kil navíc nejraději zbavili hned. Nejde to však tak rychle a ani by nemělo. Stejně důležitý jako pohyb, je i odpočinek a regenerace.

Ať už patříte k aktivním dlouhodobým sportovcům, nebo jste s cvičením začali až nedávno, neustálou fyzickou námahou riskujete zranění nebo velmi rychlou vyčerpanost.

A vedlejším efektem může být to, že se vaše tělo nedokáže zbavovat nadbytečné váhy tak efektivně, jak by mělo.

Jak se dostat do formy bez nežádoucích doprovodných jevů, jakými jsou svalová únava či namožení? Můžete si pomoci i těmito základními tipy pro účinnou regeneraci těla.

Hydratace pro metabolismus

Účinnější regenerace je vám vzdálena možná jen o jeden sklenici vody. Pití vody během tréninku je automatické, ale pití tekutin i po fyzické aktivitě by mělo být stejně samozřejmé.

Správnou hydratací těla můžete podpořit a urychlit regenerační proces. Pití vody během cvičení brání vyčerpanosti a ničení svalů, a tak snižuje intenzitu svalové horečky.

Napomáhá také funkci metabolismu a přenosu výživy v těle. Příjem tekutin je ještě důležitější pro vytrvalostních sportovců, kteří je během sportovní aktivity ztratí několikanásobně více.

Pořádný strečink po cvičení je základ

Schopnost těla regenerovat se po fyzické námaze výrazně ovlivní to, co s ním děláte později po cvičení. Strečink je opravdu nepostradatelný po každé fyzické aktivitě. Výborně uvolňuje ztuhlé svalstvo a pomáhá předcházet případným úrazům.

Pokud jste si dosud nezařadili strečink do cvičebního plánu, určitě to neodkládejte. Účinným způsobem strečinku může být i jóga. Pomáhá zvýšit flexibilitu, posílit rovnováhu a psychickou pohodu zároveň.

Na odkrvení zatížených nohou po aktivitě si postačí lehnout na záda a nohy podržet ve výši kolmo na stěnu na pár minut. Tento jednoduchý cvik pomáhá rovnoměrně prokrvit ostatní části těla, což zabraňuje otokům.

Nikdo vám neřekne, jak dlouho by měl trvat strečink ani to, jak dlouhé přestávky byste si měly zavést mezi cvičením. Je to individuální. Poslouchejte své tělo. Pokud váš výkon ze dne na den klesá, je čas zařadit do fitness rozvrhu relax.

Strečink je vhodný například i v práci, když hodně sedíte. Natahujte si strnulé svaly vždy, když vám to napadne.

Dostatek spánku je nejlepším nástrojem regenerace svalů

Ne zbytečně se říká, že spánek léčí. Spouští totiž v těle proces hloubkové regenerace, podobně, jako když si restartujete a aktualizujete počítač. Své tělo je důležité poslouchat, protože každý člověk má jiný potřebný čas na kvalitní spánek.

V souvislosti s fyzickou aktivitou je jeho dostatečná délka důležitá hlavně proto, že v REM fázi probíhá komplexní regenerace těla po intenzivním tréninku. Tento fakt využívají i profesionální sportovci.

Správná masáž pomáhá unavenému tělu

Zvedněte ruku, kdo nemá rád masáže? Tento příjemný způsob uvolnění a zotavení ztuhlého těla je někdy opravdu k nezaplacení a budete se po něm cítit nepochybně úžasně.

Pokud nejste milovníkem masáží od cizích lidí v salonu a doma právě nemáte svoji polovičku, vystačíte si i sami.

Starý osvědčený recept říká, že si namáhaná místa třeba masírovat teplou vodou směrem proti srdci. Účinně pomáhá odbourat a zmírnit namožené svaly. Masáž můžete absolvovat i přímo při cvičení pomocí pěnového válce.

Wellness pro fyzický i psychický odpočinek

Návštěva wellness centra působí blahodárně na pohybové ústrojí, ale i psychiku. Občas je třeba vědět i správně vypnout. Pro zvýšení relaxačních účinků lze zařadit do svého pitného režimu i vodíkovou vodu.

„Působení vodíku na lidský organismus je dlouhodobé a je třeba chápat ho v kontextu celého životního stylu. Pokud se stravujeme zdravě, máme dostatek pohybu, vyhýbáme se cigaretám a alkoholu, naše tělo pak dokáže přijaté podpůrné látky využít prospěšným způsobem chránit nás před nemocemi, dodávat nám energii, sílu a krásu. Stejně je to is pitím vodíkové vody. Pokud ji zařadíte do vašeho zdravého životního stylu, pomůže vám budovat odolnější imunitu, cítit se ještě lépe, být krásný a fit, „radí Tomáš Dostál, šéftrenér Golem Club.

Dalším způsobem, jak využít účinky vody proti svalové horečce či únavě, je absolvovat po cvičení ledový koupel nebo sprchu. Pokud se na to cítíte, dejte si po cvičení sprchu, během níž se budete střídavě dvě minuty sprchovat teplou vodou a 30 sekund studenou.

Střídání opakujte čtyřikrát a mezi jednotlivými kombinacemi studené a teplé vody se sprchujte i vlažnou jednu minutu. Taková kontrastní vodní terapie napomáhá zlepšení cirkulace krve a vyplavování odpadních látek z cév.