Málo spíte? Toto Vám hrozí…

Málo spíte? Toto Vám hrozí... 1

Spánek je nejlepší způsob, jak nechat své tělo odpočinout. Odpírání spánku vede k mnoha chronickým onemocněním, které mohou mít vliv na vaše zdraví. Během spánku totiž vykonává vaše tělo všechny opravné a údržbářské „činnosti“, aby mohlo dále efektivně fungovat.

Pozor na spánkovou deprivaci
V dnešní době, kdy lidé pracují ve dne i v noci je nebezpečí spánkové deprivace častým problémem. Nepřehlížejte proto některý z příznaků nedostatku spánku. Tyto první náznaky vás varují, abyste přijali nezbytná opatření k nápravě co nejdříve.

Může to být nadměrné zívání, pocit ospalosti během dne, problémy s poznáváním nebo fyzické zdravotní problémy. Zde jsou některé z nejdůležitějších vedlejších projevů nedostatku spánku.

Slabý imunitní systém
Jedním z nejdůležitějších nebezpečí nedostatku spánku je oslabený imunitní systém v důsledku snížené produkce ochranných hormonů a protilátek bojujících s infekcí.

Nárůst chronických nemocí
Jste vystaveni riziku chronických onemocnění jako je cukrovka a vysoký krevní tlak , Pokud trpíte nedostatkem spánku, jste vystaveni riziku chronických onemocnění jako je cukrovka a vysoký krevní tlak, což je důsledkem celkového zhoršení regulace hormonů a metabolismu.
 
crop-83379-4dd1392e1aad5-budik

Jak se bránit duševní chorobě? Pravidelně jíst a včas do postele!

Zvýšení apetitu
Spánková deprivace je hlavním důvodem pro zvýšení chuti k jídlu. Kromě nezdravého jídla, které jíte, když se snažíte zůstat aktivní během bezesné noci, jsou za tím vinny i vaše hormony.

Cukrovka
Mnohé studie dokazují, že šance získat cukrovku je vyšší u osob, které nemají dostatek spánku. Důvodem je zvýšení inzulínové rezistence.

Zhoršení chorob
Spánek může podpořit léčbu jakékoliv nemoci. Nedostatek spánku může ovlivnit proces hojení těla, protože se změní rytmus výroby mnoha základních podpůrných hormonů a imunitních látek.

Úzkost a deprese
Stres a nedostatek spánku působí jako spojené nádoby. Pokud jste ve stresu, nemůžete spát a pokud nespíte, dostáváte se do stresu díky zvýšené produkci stresových hormonů.

Snížení kognitivních schopností
Spánková deprivace ovlivňuje paměť, výkon a bdělost. To vede k problémům souvisejícím s vašimi kognitivními schopnostmi, které mají negativní vliv na vaši schopnost myslet a zpracovávat informace. Kognitivní poškození může mít vliv na jakýkoliv váš denní výkon.

Hormonální nerovnováha
Výroba většiny hormonů je založena na rytmickém střídání dne a noci. Jakékoliv výkyvy způsobují problémy s hormonální nerovnováhou. To je jedno z hlavních nebezpečí deficitu spánku.

Rakovina
Naše tělo využívá čas spánku na všechny opravy a údržbu. Jakékoliv změny v tomto plánu způsobí v těle hromadění faktorů způsobujících rakovinu. Působení volných radikálů také přispívá ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny.