MÁTE VE ZVYKU SI SVŮJ ŽIVOT POROVNÁVAT S ŽIVOTEM DRUHÝCH? JSTE NA SPRÁVNÉ CESTĚ K NEGATIVNÍM EMOCÍM

MÁTE VE ZVYKU SI SVŮJ ŽIVOT POROVNÁVAT S ŽIVOTEM DRUHÝCH? JSTE NA SPRÁVNÉ CESTĚ K NEGATIVNÍM EMOCÍM 1

Máte občas pocit, že se váš život nedá ani srovnat se životy ostatních? Zdá se vám, že výkony jiných jsou mnohem lepší než ty vaše? Jistě, do určité míry mohou být úspěchy kolegů či přátel pro vás dobrou motivací. Avšak porovnávání se s ostatními je garancí negativních pocitů, bez ohledu na to, jaké výkony podáváte vy sami.

Pokud si myslíte že ostatní dostali do vínku něco lépe než vy, zřejmě se na svůj život nedíváte dost dobře. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se takovým myšlenkám vyhnout.

Věci nemusí být vždy tak, jak vypadají na první pohled

Přestože své známé znáte dost dobře (nemluvě o informacích ze sociálních sítí, na kterých se dozvíte téměř vše), vězte, že to, co prezentují před ostatními je jen zlomek reality, kterou sami skutečně prožívají. Například pokud vaše přítelkyně na Facebook neustále přidává fotografie své šťastné rodinky, šance, že se v domácnosti musí vypořádat s hádkami a negativními, je stejná jako u každého z nás. Skutečnost, že její rodina není úplně dokonalá, nicméně na sociální síti nezveřejní.

Pokud se s vámi přítel během společného oběda dělí o své úspěchy a radosti, také vězte, že se za nimi mohou skrývat i negativní okolnosti. Se svými problémy se před vámi určitě chlubit nebude – buď se o ně jednoduše nechce podělit, nebo vás nechce zatěžovat. Každý z nás se totiž se svými negativními zkušenostmi vypořádá po svém. Jedna věc je však jistá – životy lidí nikdy nejsou tak perfektní, jak se jeví na první pohled.

Pokud se zaměříte na výkony někoho jiného, ​​začnete ignorovat své vlastní úspěchy

Lidé, kteří mají dobré vztahy s blízkými a v životě se jim docela daří, mají málo času na sledování kroků někoho jiného. Přílišné sledování úspěchů jiných lidí vás může svést z vlastní cesty za vašimi cíli. V konečném důsledku vás to může obírat o energii do pouštění se do vlastních projektů, nemluvě o celkové demotivaci a nechuti k práci.

Individuální úspěch nelze měřit jedním metrem

Řekněme, že víte o všem, co se děje v životě vašeho přítele, avšak stále máte potřebu se s ním srovnávat. Zamyslete se však – co konkrétně vlastně porovnáváte? Každý z nás si totiž prochází unikátní životní cestou. Otázka tedy zní – jak se můžete porovnávat s někým, kdo žije diametrálně odlišně?

Porovnáváme (alespoň trochu) téměř všichni. Děje se to zejména v oblastech důležitých životních událostí, vztahů, rodiny i kariéry. Jednotlivé oblasti je však velmi těžké pomyslně umístit vedle sebe a soudit, kdo z nás je na tom lépe. Naučte se akceptovat, že vaše životní cesta je odlišná od cest vašich přátel – a to je na tom to nejlepší!