Mercedes-AMG GLE 63 Coupé 4Matic: nová interpretace výkonu

Mercedes-AMG GLE 63 Coupé 4Matic: nová interpretace výkonu 1

V roce 1999 Mercedes uvedl své první, velmi výkonné SUV ML 55 AMG a tímto modelem založil zcela nový segment. Jeho nynější nástupce v podobě modelu GLE 63 Coupé je jedním z největších překvapení tohoto roku. Mercedes-AMG GLE 63 Coupé je vzrušující, čtyřdveřové kupé, které splňuje nejvyšší standardy třídy SUV, pokud jde o výkon, design a pohodlí.

První pohled na automobil odhaluje, že jde o extravagantní čtyřdveřové kupé, hrdě stojící na svých velkých kolech. Reaguje na úspěch kontroverzního SUV BMW X6. Při pohledu zepředu zaujme designem kapoty se dvěma dynamickými otvory pro nasávání vzduchu a novou mřížkou chladiče. Standardem jsou LED světlomety a černé podběhy kol, které na sebe navazují po bocích. Ještě výraznější vzhled lze docílit volitelnými bočními hliníkovými stoupačkami s protiskluzovou ochranou.

Extravagantní vzhled je umocněn impozantními 10-paprskovými koly s velikostí 53,3 cm (21 palců) z lehkých slitin. Na zadní části vozu jsou umístěny úzká koncová světla s vyvýšeným chromovým znakem ve tvaru hvězdy. Mercedes-AMG posiluje vizuální dynamiku některými specifickými konstrukčními prvky. Spoiler na víku zavazadlového prostoru zlepšuje jízdní stabilitu při vysokých rychlostech, zatímco vizuální boční výstupy vzduchu v zadní části zlepšují hodnotu cx. V zadní části převládá integrovaný difuzor s dvojitými koncovkami sportovního výfukového systému. Kola z lehkých slitin o velikosti 55,9 cm (22 palců) zajišťují, že model S působí ještě dynamičtěji. Charakteristickým znakem GLE 63 S Coupé jsou i červené brzdové třmeny.

Automobil má díky zcela novému odpružení perfektní předpoklady pro velmi dynamickou jízdu. Výkonné SUV kupé přichází s podvozkem AMG RIDE CONTROL s aktivním stabilizačním systémem ACTIVE CURVE SYSTEM a systémem Sports Direct-Steer. Pohon všech kol 4MATIC a funkce DYNAMIC SELECT toto vozidlo odlišují od konkurence. Motor je vysoce agilní s charakteristickým zvukem a typickou akcelerací sportovního vozu.

Posed je tradičně vyvýšený, řazení přímé. I díky tomu je zážitek z jízdy velmi intenzivní. Funkce DYNAMIC SELECT přináší poprvé v historii velmi široké možnosti jízdní dynamiky. K dispozici je až pět různých režimů „kluzký“, „individuální“, „komfort“, „sport“ a „sport plus“. Konkrétní režim lze navolit prostřednictvím otočného ovladače na středové konzole, přičemž GLE 63 Coupé ho dokáže aktivovat rychlostí blesku.

Značně krátká brzdná dráha a vysoká stabilita: to jsou silné stránky výkonného brzdového systému AMG s odvětranými perforovanými brzdovými kotouči o rozměrech 390 x 36 mm vpředu a 345 x 26 vzadu.

Pokud jde o pohon, GLE 63 Coupé nabízí dvě motorizace. Silný a mimořádně silný motor AMG 5,5 l motor V8 biturbo dokáže vyvinout max. výkon 410 kW (557 k) a točivý moment 700 Nm. Model S nabízí dodatečný výkon 430 kW (585 k) a 760 Nm. Rozdíl ve výkonu a točivém momentu dosahuje zvýšením max. plnicího tlaku. GLE 63 Coupé zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,3 nebo 4.2 sekundy (model S). Kombinovaná spotřeba paliva je 11,9 litru na 100 kilometrů. Nezaměnitelný zvukový projev nových motorů mohou zákazníci zdůraznit sportovním výfukovým systémem Performance, který je k dispozici pro obě varianty.

Sedmistupňová automatická převodovka AMG SPEEDSHIFT PLUS 7G-TRONIC byla taktéž vyrobena na míru. Bez ohledu na to, jaký režim si zvolíte, zaujme vás svou velkou hybností, pružnými reakcemi, jakož i hladkými, sotva znatelnými změnami převodů. Po stisknutí tlačítka „M“ může řidič v každém jízdním programu aktivovat manuální převodovku.

Hnací výkon se rozděluje v poměru 40: 60 mezi přední a zadní nápravu, což vede k větší pružnosti kolem svislé osy vozidla pro ještě větší potěšení z jízdy při rychlém průjezdu zatáček. Sportovní podvozek AMG RIDE CONTROL s elektronicky regulovaným tlumením mezi sériovou výbavu. Řidič může stlačením knoflíku v ovládací jednotce AMG DRIVE UNIT nebo prostřednictvím jízdních AMG DYNAMIC SELECT přizpůsobit charakteristiku tlumičů. K dispozici jsou tři stupně: „komfort“, „sport“ a „sport plus“. Systém ACTIVE CURVE SYSTEM značky Mercedes-Benz zmenšuje naklánění vozidla a zajišťuje optimální komfort jízdy na silnici, tak lépe pokrok v terénu.

Mercedes-AMG GLE 63 S Coupé nabízí skutečnou přidanou hodnotu i ve svém interiéru. Na přístrojové desce vyšší třídy dominuje stupnice s jemným dělením po celém obvodu rychloměru a otáčkoměru. Vysoce kvalitní materiály, německá preciznost a přesnost i luxusní pocit z kvality je typickým znakem AMG. Díky specifickému čalounění s důmyslným tvarováním nabízejí sportovní sedadla vynikající boční podporu. Perforovaná kůže Nappa a speciální čalounění s prošíváním vytvářejí exkluzivní vzhled.

Volant Performance je 3-paprskový se zploštělou spodní částí. Je z perforované černé kůže Nappa. Všimněte si stříbrné hliníkové ovladače pod volantem, které slouží na ruční řazení. Přístrojová deska na GLE 63 Coupé je z černé umělé kůže ARTICO. Částečně integrovaný centrální displej zobrazuje individuální nastavení jízdních režimů pomocí animované grafiky.

Ve střední části přístrojové desky najdeme dotykovou obrazovku s různými ovladači. Mezi dvěma velkými kulatými ciferníky se nachází centrální 11,4 cm (4,4 palce) multifunkční displej, který poskytuje řidiči různé informace. O zábavu se stará audio systém s měničem pro 20 CD a osmi reproduktory. Díky internetovému komunikačnímu modulu lze Mercedes připojit k informačním službám v Evropě.