Můžu si vzít po očkování vakcínou lék od bolesti?

Můžu si vzít po očkování vakcínou lék od bolesti? 1

Přestože jsou důkazy omezené, některé léky proti bolesti mohou mít rušivý vliv na imunitní odpověď těla. Proto je nejlepší se jim vyhnout, pokud je neberete pravidelně kvůli nějakému zdravotnímu problému.

I když jsou důkazy omezené, některé léky proti bolesti mohou narušovat přesně to, o co vakcína usiluje: vyvolat silnou odpověď imunitního systému. Vakcíny se snaží oklamat tělo, aby si myslelo, že je nakaženo virem, a vyvolat jeho obrannou reakci proti viru. To může způsobit bolestivost ruky, zvýšenou teplotu či horečku, bolesti hlavy, bolesti svalů nebo jiné přechodné symptomy obvyklé u zánětu, což je součást reakce.

 „Tyto symptomy znamenají, že Váš imunitní systém se rozbíhá a vakcína funguje,“ řekla dr. Rochelle Walensky, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, nedávno pro tisk. Některé léky proti bolesti, které působí protizánětlivě (včetně Ibuprofenu) mohou imunitní odpověď snižovat. Studie na myších zveřejněná v odborném časopise Journal of Virology zjistila, že tyto léky mohou snížit produkci protilátek, což jsou nápomocné látky, které blokují vstup viru do buněk.

Pokud už některý z těchto léků užíváte na jiné zdravotní obtíže, neměli byste před podáním vakcíny přestávat, přinejmenším pokud Vám lékař neřekne jinak,“ řekl Jonathan Watanabe, farmaceut z Kalifornské univerzity v Irvine.

Neměli byste však brát léky proti bolesti jako preventivní opatření předem, pokud Vám to lékař vysloveně nedoporučí. Totéž platí PO injekci: pokud to není skutečně nutné, neměli byste (žádné léky od bolesti) užívat. A pokud bude opravdu potřeba, jsou bezpečnější léky obsahující acetaminophen, protože neovlivňují imunitní odpověď Vašeho těla. 

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/