Na co si dát pozor ve Francii?

Na co si dát pozor ve Francii? 1

Francie je známá jako jedna z nejnavštěvovanějších turistických destinací na světě. To je z velké části díky jejímu bohatému kulturnímu dědictví, světově známým památkám a vyhlášené gastronomii. Každý rok ji navštíví několik set tisíc občanů České republiky. Většina z nich zde prožije svůj pobyt bez jakýchkoli komplikací, oceňuje vysoký standard služeb poskytovaný turistům a schvaluje její bezpečnost.

Nicméně, navzdory tomu, že Francie nemá vysokou míru zločinnosti, v turisticky atraktivních lokalitách je nutno počítat se zvýšenou možností krádeže či dokonce přepadení. Je důležité být opatrný a prevenci brát vážně. Doporučujeme se vyhnout návštěvě odlehlých míst a parků po setmění a být opatrní v čtvrtích měst, které mají špatnou pověst.

Přespávání venku, například v parcích nebo na plážích, a také v automobilech nebo karavanech na neplacených parkovištích a dálničních odpočívadlech, může být nebezpečné. Zloději se nemusí omezovat jen na noční hodiny a mohou používat různé metody, včetně uspávacích sprejů, k vykradení vašeho majetku. Je nutné být opatrný a nezanechávat cenné věci bez dozoru, ať už na plážích, ve městě nebo ve venkovních restauracích.

Francie je také zemí, kde dochází ke stávkám častěji než v České republice. Ať už se jedná o veřejnou dopravu nebo prodej paliva, stávky mohou zasáhnout různé sektory a mohou narušit vaše plány. Dopravní zácpy na dálnicích také nejsou ničím neobvyklým. Proto doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a webové stránky vašeho dopravce, aby byl váš pobyt co nejméně ovlivněn těmito událostmi.

Pokud se rozhodnete převést hotovost v hodnotě více než 10 000 eur, je nutné to předem ohlásit na celnici. Bez tohoto oznámení je převoz takové částky zakázán. Ohlášení je nutné provést minimálně 15 dní předem.

Ministerstvo zahraničních věcí také  upozorňuje na oblast Calais, kde se nachází značné množství uprchlíků, kteří usilují o vstup do Velké Británie. Tyto osoby se mohou pokusit skrýt před orgány pohraniční kontroly v dopravních prostředcích směřujících do Velké Británie. Proto se občanům ČR doporučuje zabezpečit své vozidlo a vyhnout se kontaktu s neznámými osobami.

Pokud se stane, že ztratíte nebo vám bude ukraden cestovní pas nebo občanský průkaz, je důležité to nahlásit místní policii, která zaeviduje váš případ a předá vám potřebný protokol. Tento případ je také nutné co nejdříve nahlásit na příslušném obecním úřadě po návratu do ČR, nebo ještě před návratem na velvyslanectví ČR v Paříži.

Cestovní pojištění by mělo být sjednáno před každou cestou do zahraničí. Ve vysokohorských oblastech je důležité nepodceňovat náročnost terénu a klimatické podmínky a nezapomínat na připojištění pro vysokohorskou turistiku.

Turisty cestující motorovým vozidlem upozorňujeme, že pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu jsou vysoké a musí být zaplaceny na místě v hotovosti. Řízení pod vlivem omamných látek je trestné. Ve Francii také platí zákaz vlastnit a používat v motorových vozidlech navigační zařízení upozorňující na umístění radarů měřících rychlost. Pokuta za nedodržení tohoto zákazu je velmi vysoká. Vysoká je i pokuta za telefonování za jízdy.