NA TOTO POVOLÁNÍ POTŘEBUJETE PERFEKTNÍ ORIENTAČNÍ SMYSL A DÁVKU ODVAHY!

NA TOTO POVOLÁNÍ POTŘEBUJETE PERFEKTNÍ ORIENTAČNÍ SMYSL A DÁVKU ODVAHY! 1

Pokud chcete být jedním z nich, jen licence a psychotesty na výbornou nestačí. Musíte umět příjemně komunikovat, pracovat s penězi, zvládat krizové situace, a samozřejmě řídit.

Jsou těmi, kdo vás o půlnoci odveze na železniční stanici, o víkendu nad ránem vyzvedne před barem a během svátku dopraví k rodině. Pracovní týden taxikáře se neomezuje na pondělí až pátek. Je tu vždy, když ho potřebujete, doslova na jedno zavolání. Jeho úloha často zůstává nepovšimnuta, ačkoli rozhodně nepatří mezi jednoduché zaměstnání. Pokud si myslíte, že dělat šoféra v taxislužbě je jen o sezení za volantem, vyvedeme vás z omylu.

Těžké situace

Řidiči taxíků se potýkají s náročnými zákazníky. Ne jednou za život, ale možná tak jednou za den. Koncem týdne se počet těch „problémových“ zvyšuje na desítky. S každou takovou situací si však taxikář musí umět poradit – slušně, ale zároveň účinně. Nejednou to vyžaduje skutečně velkou dávku sebezapření a hlavně rozvahy. Jeho cílem je však to, aby byly obě strany spokojené a zákazník se dostal tam, kam potřebuje.

Dobře naladěný

Pozdrav na úvod je pro taxikáře zásadou číslo jedna. Tou další je slušné optání se a odhadnutí, jaký typ člověka právě poveze. Řidič taxíku je mistrem v komunikaci a tvůrcem atmosféry ve svém autě. Musí být pokaždé přívětivý a působit příjemně, aby se při něm zákazníci cítili dobře a jeho služby využili i příště. Je si toho vědom, proto se přizpůsobuje naladění zákazníka – pokud chce mlčet, mlčí, ale s hovorným člověkem se umí popovídat téměř o čemkoli.

Komunikace v cizím jazyce

Ovládání základů světového jazyka je v tomto povolání samozřejmostí. Mezi řidiči taxíků se však najdou i tací, kteří umí jazyk na komunikativní úrovni či dokonce několik jazyků.

V našem hlavním městě se ve svém rodném jazyce s taxikáři domluví turisté z angloamerických zemí, ale také z Německa, Ruska, Maďarska či Ukrajiny. Máme to potvrzeno nejvýraznější značkou na trhu, žluto-bílou taxislužbou VB taxi. Řidiči tak dokáží turistům poradit, navigovat je, porozumět jejich požadavkům a samozřejmě odvézt je na správné místo.

Inteligentní a vzdělaný

Ne všichni taxikáři se takříkajíc narodili za volantem. Jsou mezi nimi i tací, kteří vyměnili své vystudované povolání za čtyři kola. Ptáte se na důvod? Ježdění a práce s lidmi jsou vysoce návykové, každý den se stane něco zajímavého, a pokud jste skutečný lidumil, více vám ke štěstí nechybí.

Podle informací zmíněné taxislužby si v jejich řadách našly uplatnění pracovníci v oblasti IT nebo inženýři. Stejně i další bratislavská firma říká, že v jejich autech se můžete setkat se vzdělanými a jazykově znalými řidiči, se kterými bude cesta určitě zajímavá.