Čtvrť červených luceren v Amsterdamu

Čtvrť červených luceren v Amsterdamu 1

Proslulý amsterdamský okrsek červených luceren představuje karneval neřesti, se spoře oděnými sexuálními pracovnicemi v oknech veřejných domů, smyslnými bary, coffeeshopy zahalenými mlhou, striptýzovými show a neuvěřitelnými muzei. Není však pro každého.

Pokud se rozhodnete uspokojit svoji zvědavost procházkou po okrsku, buďte ostražití a dávejte pozor na kapsáře. Především však pamatuje na to, že okrsek nabízí mnohem více než jen popuštěnou uzdu neřestem, a že tato mnohostranná metropole skýtá kromě vykřičeného okrsku také mnoho dalšího. Čtvrť červených luceren (což je labyrint středověkých uliček tvořící vnitřní město nazývané De Wallen) leží jihovýchodně od nádraží Centraal Station, kolem paralelních kanálů Oudezijds Voorburgwal a Oudezijds Achterburgwal osvětlených neony, zatímco ulice Warmoesstraat je centrem gay aktivit.

 

Pozadí Čtvrti červených luceren

Díky významnému obchodnímu přístavu byl Amsterdam od středověku magnetem pro „nejstarší povolání“. Už ve 14. století ženy nesoucí červené lucerny (kvůli jejich lichotivému světlu) vyhlížely v přístavu námořníky a okolí zaplavily bary, kluby a podniky s pochybnou zábavou. Ale prostituce byla nelegální až do roku 1810 a veřejné domy byly legalizovány až v roce 2000! Změny pokračují: od roku 2007 představitelé města přijali opatření k vyčištění čtvrti zredukováním počtu červeně osvětlených oken ve snaze eliminovat pasáctví, obchod s lidmi a praní špinavých peněz. Projekt 1012, nazvaný podle poštovního směrovacího čísla okrsku, povzbuzuje k přistěhování módní ateliéry, galerie umění, kavárny a další kreativní podniky. V roce 2013 zvedla městská rada minimální věk pro prostituci z 18 na 21 let a zavedla povinné „zavírací hodiny“ červeně osvětlených oken od 6 ráno do 20 hod. večer. Od roku 2020 pak turisté v Amsterdamu nemají k dispozici prohlídky okrsku De Wallen. Je to opatření určené k boji s nadměrnou turistikou, ale sexuální pracovnice proti němu vystoupily.

Čtvrť červených luceren v Amsterdamu 2

Prostituce

Přes všechny změny zůstává v provozu více jak 290 červeně osvětlených oken veřejných domů, kdy sexuální průmysl (podle Ústředního statistického úřadu) vyprodukuje asi 650 mil. EUR ročně (ano, sexuální pracovnice platí daně). Samým srdcem okrsku je (ironicky) nejstarší budova v Amsterdamu, Oude Kerk („Starý kostel“) ze 14. století. Nedaleko vchodu se podívejte na zem, kde na dlažbě uvidíte plaketu „zlaté torzo“‘ v podobě ruky sahající na prsa. Na nám. Oudekerksplein najdete Belle, bronzovou sošku sexuální pracovnice s nápisem „Respektujte sexuální pracovníky v celém světě“. Poblíž najdete Prostitution Information Centre, což je zdroj informací o sexuálních pracovnicích a návštěvnících, které 2x týdně pořádá informativní 90minutové pěší prohlídky okrsku. Ve své prodejně pak nabízí také samostatné prohlídky za 3 EUR.

Co je třeba vědět:
  • sexuální pracovnice v oknech nefotografujte, z respektu a také proto, aby Vám naháněči nesebrali fotoaparát a nehodili ho do kanálu (skutečně se to stává)
  • na západním okraji okrsku De Pijp na ul. Ruysdaelkade najdete druhý menší okrsek červených luceren (a bez hlučných párty a opilých davů).

 

Související muzea

Veřejný dům byl proměněn v muzeum prostituce otevřené v roce 2014: Red Light Secrets Vám umožní pohled za scénu této profese. Expozice o bondage a dalších extrémních praktikách najdete v Erotic Museum ve Čtvrti červených luceren nebo se (za ještě odvážnějšími expozicemi) vydejte severozápadním směrem do Sexmuseum Amsterdam mezi nádražím Centraal Station a náměstím Dam. V Hash, Marijuana & Hemp Museum se pak můžete dozvědět vše, co jste kdy chtěli vědět o marihuaně, hašiši a konopí.

 

Coffeeshopy

Čtvrť červených luceren v Amsterdamu 3

Coffeeshopy (tj. kavárny, kde se prodávají výrobky z konopí) existují po celém městě (a zemi), ale okrsek červených luceren jich nabízí obzvláště vysokou koncentraci. K nejoblíbenějším patří coffeeshopy Green House a Baba. Technicky vzato není cannabis v Nizozemsku legální, ale vlastnictví a zakoupení 5 g měkké drogy (tj. marihuany, hašiše nebo koláčků/čokolády s nimi) je široce tolerováno a uživatelé za toto množství nejsou stíháni. Nejsilnější odrůdy cannabisu obsahují 15 % tetrahydrocannabinolu (THC) aktivní substance/účinné látky (vše nad 15 % je klasifikováno jako tvrdá droga, tj. nelegální). Pokud se budete chtít zúčastnit, buďte vždy obezřetní; i mnoho pravidelných kuřáků místní produkty nesnese. Informace poskytuje Red Light District’s Cannabis College.

Co je třeba vědět:
  • v coffeeshopech není dovoleno pít alkohol ani kouřit tabák (ať už smíchaný s marihuanou nebo samostatný)
  • nežádejte tvrdé (ilegální) drogy
  • nikdy nekupujte žádné drogy na ulici – už došlo k případům úmrtí

Nejlepší cofeeshopy v Amsterdamu

Jídlo a pití

Kromě všech pochybných barů a hlučných hospod, které očekáváte, nabízí okrsek také ochutnávkové místnosti skvělého holandského ginu (jenever), půvabné podniky bruin café (historické holandské hospody) a nezávislý pivovar Brouwerij de Prael. K dispozici je spousta rychlého občerstvení včetně místní verze hranolek (obvykle politých tatarkou), palačinek a výdejních automatů FEBO (se zmraženými pochutinami), zatímco ul. Zeedijk na východním okraji okrsku leží v samém srdci amsterdamské „čínská čtvrti“ se spoustou podniků s asijským jídlem.

 

Nakupování

Condomerie Het Gulden Vlies prodává kondomy všech představitelných velikostí, barev, chutí a designu (s obrázky rohatých čertů, listů konopí, vzorů keramiky Delftware atd.).

10 originálních hotelů v Amsterdarmu

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.