NAHLÉDNĚTE DO LUXUSNÍHO LETNÍHO SÍDLA SOVĚTSKÉHO DIKTÁTORA JOSIFA STALINA

NAHLÉDNĚTE DO LUXUSNÍHO LETNÍHO SÍDLA SOVĚTSKÉHO DIKTÁTORA JOSIFA STALINA 1

Osobnost jako je Stalin s vlastním jménem Josif Vissarionovič Stalin si určitě na naší stránce zaslouží minimálně jeden článek. Zatím si v tomto článku nepopíšeme jak se z obyčejného stranického činitele stal jeden z nejkrvavějších diktátorů odpovědného za smrt desítek milionů lidí, ale věnujeme pár řádků  jeho letnímu sídlu blízko Moskvy, které si dal postavit na vlastní žádost začátkem třicátých letech minulého století.

Tehdy přišel s požadavkem nového místa, kde by mohl trávit volné chvíle a přemýšlet nejen o osudu země, ale také o osudu lidí. Jeho jediná podmínka byla, aby se místo nacházelo v okolí panenské  přírody a v blízkosti Moskvy a Leningradu. Volba padla na okolí průzračného Valdajského jezera.

Výstavba trvala několik let a výsledkem je jednopatrová chata o rozloze 300 čtverečních metrů nacházející se 50 metrů nad hladinou jezera. Disponuje pěti pokoji, které jsou i po nedávné rekonstrukci zachovány v původním stavu. Až na pár technologických prvků jako televize, klimatizace a podobně.

Toto letní sídlo nebylo jediné sídlo ruského panovníka. Na jeho seznamu majetku jich bylo několik. Asi nejčastěji obydlené bylo to v Kremlu, z jehož koncepce interiéru musela být zachována i v těch dalších, včetně toho pod Valdajskými vrchy. To znamenalo dubové obklady a parkety, kulečníkový stůl byla podmínka a vnější stěny musely být natřeny tóny zelené barvy. Říká se také, že Stalinova první návštěva sídla v roce 1940 byla zároveň i tou poslední.