Mobily budoucnosti by mohly mít nafukovací tlačítka na displeji

Mobily budoucnosti by mohly mít nafukovací tlačítka na displeji 1

Američtí vědci vyvinuli technologii, díky které lze nafouknout jakákoli tlačítka na displej a vytvořit tak dojem fyzických tlačítek známých ze starých mobilů.
I vám chybí na mobilu klasická tlačítka? Nezoufejte. Za několik let se možná vrátí zpět. Vědci z americké Carnegie-Mellonovy univerzity vyvinuli prototyp nafukovací klávesnice pro dotykové displeje.

Technologie, na jejímž vývoji američtí vědci pracují již 15 let, má název Flat Panel Haptics (angl. Haptika plochého panelu). Jejím základem je speciální vrstva pod povrchem OLED panelu, do které částí miniaturní elektroosmózní pumpa vhání speciální tekutinu. Díky tomu se dokážou části pod displejem nafouknout až do velikosti 5 milimetrů a zvýraznit tak vybrané ikony či jednotlivé klávesy na virtuální klávesnici.

Technologie by mohla nalézt využití v celé škále mobilních zařízení, počínaje smartphony, notebooky, tablety až po hodinky. Nafouknutím displeje by bylo možné simulovat nejen fyzická tlačítka, ale například i zvýraznit aplikace, notifikace či tlačítka hudebního přehrávače. Speciální vrstva by podle výzkumníků neměla vliv na funkčnost OLED displeje a výrazně by ani neovlivnila vlastnosti zařízení.

Panel má tloušťku pouhých 5 milimetrů a v současné podobě hmotnost 40 gramů. Samozřejmě platí přímá úměra hmotnosti s velikostí displeje. Čím větší displej, tím větší hmotnost.