NAUČTE SE BÝT SOBEC! JE TO POUZE PRO VAŠE DOBRO

NAUČTE SE BÝT SOBEC! JE TO POUZE PRO VAŠE DOBRO 1

Být sobcem v určitých situacích není vůbec sobecké. Nejde totiž o nic jiného, ​​než o lásku k sobě samému – ta je důležitá v každé fázi života. Právě proto stojí za to najít vlastní způsoby, jak si udělat radost a potěšit sebe sama na emocionální, fyzické i psychologické úrovni. Je to cesta, jak žít šťastnější a spokojenější život. Ano, i se špetkou sobectví!

Zdravá „sebeláska“ je totiž perfektní prevencí deprese a samoty. Přispívá k celkové rovnováze ve vztahu nejen k sobě samému, ale i ve vztazích s okolím. Netřeba to však přehánět, abyste nesklouzli do narcismu, který nepatří mezi ty nejlepší lidské vlastnosti.

Věnujte se činnostem, které skutečně chcete dělat

Jednu část dne pravděpodobně strávíte v práci. Jak naložíte s druhou částí dne, je jen a jen na vás. Věnujte se činnostem, které vás baví – sportujte, čtěte, jděte si zaplavat, projet se, zacvičte si v posilovně – jednoduše dělejte cokoliv, co vás naplňuje. Není hříchem na chvíli ignorovat svět a věnovat se sobě samému!

A naopak – vyhýbejte se činnostem, které dělat nechcete

Pokuste se vyhýbat činnostem, které ve vás vyvolávají negativní emoce. Pokud například nejste spokojeni se svým zaměstnáním, změna je nevyhnutelná. Vaše situace se sama od sebe nezmění a čím déle v ní setrváte, tím se vaše negativní emoce budou stupňovat. Být sobec ​​a jednat podle sebe je v tomto případě naprosto v pořádku.

Odpusťte lidem, kteří vám ublížili

Držení se negativních emocí, jako jsou pomsta nebo hněv, vám nepřinese nic dobrého. Naopak, ubližujete sami sobě a osoba, která u vás tyto emoce vyvolala, je pravděpodobně bez újmy. Odpuštění je projevem vyrovnané mysli – ukažte lidem, že jste lepší než oni a odpusťte jim.

Více sněte

Máte v hlavě nápady, které toužíte realizovat? Váš čas je omezen a pokud chcete pro budoucí generace zanechat něco pozitivu, pusťte se do toho. Práce na vlastních projektech přinese užitek nejen vám, ale i společnosti – vždy se totiž najde někdo, kdo hledá přesně to, co vy nabízíte. Vaše vlastní projekty vám zároveň umožní splnit si své tajné sny.

Dopřejte si dokonalou péči

Spánek, cvičení, zdravá strava, správná hygiena – to vše je nezbytné pro fungování zdravého organismu. Dopřejte si však i něco víc – relax, masáže i důkladnou péči o tělo. Ne nadarmo se říká, „ve zdravém těle, zdravý duch“. Péče o sebe se někomu může zdát přehnaná, ale je důležitá, pokud se chcete ve svém vlastním těle cítit dobře.

Popracujte na odstranění alespoň jedné vaší negativní vlastnosti

Máte problém s leností nebo dodržením denního plánu? Často máte zpoždění? Každý z nás má alespoň jednu povahovou vlastnost, na kterou rozhodně není pyšný a chtěl by ji odstranit. Nicméně s trochou sebezapření byste se jí mohli zbavit. Vyžaduje si to disciplínu a pevnou vůli. Například takový boj s leností by mohl být obzvláště těžký. No pokud se přemůžete, přijde skvělý pocit vítězství nad sebou samým. I vaše okolí bude mile překvapené, že se vám podařilo váš zlozvyk nebo negativní vlastnost odstranit. Ukažte lidem, že se to dá a staňte se inspirací pro ostatní!

Vyhýbejte se negativitě

Pro vlastní dobro se snažte vyhýbat negativním lidem. Musíme však uznat, že je to těžký úkol – negativních lidí během dne potkáte více, než těch pozitivně naladěných. Pokud se vám přece jen nepodaří vyhnout se jim, můžete alespoň rozhodnout o tom, jakým směrem se bude ubírat vaše konverzace. Když se už negativně naladěný člověk chystá spustit svůj monolog plný stěžování a ponižování, pokuste se elegantně změnit téma. Dokonce i počasí je lepší tématem rozhovoru, jako nekonečné stěžování.