Jednotlačítkový pilotní chronograf Pioneer Monocontrol značky Hanhart

Jednotlačítkový pilotní chronograf Pioneer Monocontrol značky Hanhart 1

Hodinky v pilotově kapse, nebo později na jeho zápěstí, jsou nepostradatelnou součástí letectví již od jeho zrodu. Takové hodinky musí být především spolehlivé a přesné, zároveň také přehledné a dobře čitelné i za zhoršených světelných podmínek.

V dnešní době mají pilotní hodinky nejrůznější doplňkové funkce počínaje chronografem, tachymetrickými a telemetrickými stupnicemi, výškoměry, barometry, dokáží dokonce měřit přetížení, umožňují vypočítat dolet a podobně. Jejich základem však stále zůstává co nejpřehlednější odečet času.

Mezi výrobce, kteří mají ve výrobě hodinek pro piloty již historickou tradici, patří značka Hanhart. První pilotní hodinky této značky s jednotlačítkovým chronografem (Caliber 40) vznikly již v roce 1938.

Po tomto modelu následovaly hodinky s chronografem Caliber 41 a Caliber 42 s otočnou lunetou sloužící ke změření určitého časového úseku:

V současné době značka Hanhart navazuje na svou tradici výroby leteckých hodinek modelovou řadou Pioneer s širokou nabídkou jedno a dvoutlačítkových chronografů:

Hodinky Hanhart Pioneer MonoControl jsou dokonalým navázáním na původní model ze třicátých let minulého století a zároveň i ukázkovým vzorem pilotních hodinek. Černá nebo stříbrná barva číselníku je skvělým podkladem ručičkám s luminiscení zaručující čitelnost za všech okolností.

Hodinky jsou osazeny mechanickým strojkem HAN3911 s automatickým nátahem a s chronografem. Pracuje na frekvenci 4 Hz – 28.800 kmitů za hodinu, má 28 kamenů a rezervu nátahu 42 hodin. Rotor strojku je skeleton s logem značky Hanhart.

Na číselníku leteckého chronografu nalezneme u indexu 6. hodiny informaci o aktuálním datu, u indexu 9. hodiny subčíselník malé vteřinové ručičky a u indexu 3. hodiny třicetiminutový sčítač chronografu.

Hodinky mají pouzdro z nerezavějící oceli o průměru 42 mm a výšce 15 mm, vypouklé safírové sklíčko s antireflexní vrstvou na vnější i vnitřní straně a šroubovací dýnko. Hodnota odolnosti vůči vodnímu tlaku je do 100 metrů, což je na tento druh hodinek více než dostačující. Cena hodinek Hanhart Pioneer MonoControl je stanovena na 2.700 .