Návštěva Halong Bay ve Vietnamu

Návštěva Halong Bay ve Vietnamu 1

Úžasná krajina Halong Bay (UNESCO) se skalními věžičkami je jednou z hlavních atrakcí Vietnamu. Nejoblíbenější způsob prohlídky zálivu je plavba lodí, takže není divu, že každá cestovní agentura i hotel v Hanoji tyto plavby nabízí. Výběr je sice skvělý, ale obrovská nabídka může být matoucí. Zde uvádíme stručné informace o možnostech prohlídky Halong Bay.

 

Luxusní plavby

Chcete se nechat hýčkat? Halong Bay nabízí možnosti luxusních plaveb v lodích, které jsou v podstatě luxusními hotely na vodě. Platit přitom budete za prostředí a vybavení 5hvězdičkového hotelu, není však větší rozdíl oproti obvyklé vyhlídkové plavbě. Pokud chcete vidět z luxusního lehátka západ slunce nad skalnatými ostrovy porostlými džunglí, zde jste na správném místě. V takovém případě počítejte s asi 220 USD za výlet zahrnující 1 noc.

Pro: je to skutečná lahůdka; romanticky založení jedinci navíc jistě zabodují u svého partnera/ky

Proti: pokud hledáte dobrou hodnotu, měli byste se raději podívat po možnostech střední ceonové úrovně; výlety s jednou nocí (nabízené jako „výlety 2 dny + 1 noc“) obvykle zahrnují 24 hodin i méně samotného pobytu na lodi, což může mnohým vadit kvůli tomu, že platí za zážitky

 

Plavby střední cenové třídy a ekonomické

Většina návštěvníků Halong Bay podniká plavby střední cenové třídy či ekonomické, k dispozici je však obrovský rozsah, co se týče ceny a hodnoty za Vaše peníze. Na jednom konci nabídky jsou extra levné plavby lodí, kde jde bezpečnost poněkud stranou, zatímco na opačném konci jsou vynikající možnosti střední třídy s útulnými kajutami v hotelovém stylu, s informovanými průvodci na palubě a se zastávkami pro plavbu na kajaku. Pokud budete mít omezený rozpočet, z hlediska zařízení, pohodlí a bezpečnosti bývá lepší si zvolit jednodenní plavbu střední třídy, ne ultravýhodnou plavbu zahrnující noc na palubě. Ceny ekonomických plaveb začínají od 60 USD na osobu za jednodenní výlet. Za 110-130 USD byste měli mít slušnou plavbu střední třídy s 1 nocí na lodi.

Pro: konkurence je tvrdá, takže mnoho poskytovatelů přidává různé bonusy zdarma, např. plavbu na kajaku nebo dopravu soukromým minibusem z Hanoje

Proti: budete muset projít spoustu nabídek a možností, což může být matoucí; vyplatí se udělat si průzkum předem

 

Turistické plavby z Bai Chay

Připravte se na zážitek z autentického místního prostředí. Nábřeží Bai Chay Tourist Wharf v Halong City je rušné centrum výletních lodí, které poskytují návštěvníkům plavby trvající 4-6 hodin. Pokud Vám nevadí základní zážitek a sdílet loď s dalšími turisty, jen se chcete levně dostat na vodu a shlédnout pár hlavních atrakcí, je tohle dobrá možnost. Výlet trvající 4 hodiny se zastávkami u oblíbených jeskyní Hang Dau Go a Hang Thien Cung stojí 100 000 dongů (asi 5 USD). Kromě toho zaplatíte za vstup do Halong Bay (120 000 dongů) a za vstupy do jednotlivých jeskyní (30 000 dongů).

Pro: levné výlety snadno organizovatelné přímo v Halong City; na palubě je zábava zdarma v podobě karaoke

Proti: davy lidí; máte rádi karaoke?

 

Plavby na kajaku

Nejlepší plavby střední třídy v Halong Bay zahrnují také asi hodinu pro plavbu na kajaku. Pádlování kolem krasových útvarů skýtá jedinečnou příležitost spatřit vápencové věže ze zcela odlišného úhlu, zblízka, z úrovně hladiny a bez stálého hučení motoru v pozadí.

Pro zkušenější kajakáře jsou k dispozici výlety pouze na kajaku. Ty provozuje pár operátorů se základnou v nedalekém zálivu Lan Ha Bay (u ostrova Cat Ba), avšak moře poseté ostrůvky v  Lan Ha je neméně atraktivní, a přitom mnohem méně navštěvované. Celodenní výlety na kajaku z ostrova Cat Ba stojí 25-30 USD na osobu.

Pro: v jedné z nejoblíbenějších turistických destinací v jihovýchodní Asii je to způsob, jak uniknout davům návštěvníků

Proti: při výletě pouze na kajacích spatříte jen kousíček oblasti; abyste mohli vidět více, je lepší podniknout plavbu lodí, která zahrnuje zastávku pro plavbu na kajaku

 

Bezpečnost

Hlavním důvodem, proč se vyhnout extra výhodným lodním výletům, je bezpečnost. Z důvodu potopení lodi, kde přišlo o život 12 osob, byly v roce 2011 zavedeny nové bezpečností předpisy, ale šetření na bezpečnosti pokračuje i dnes u některých pofidérních poskytovatelů.

Na prvním místě si ověřte, že event. zastávky pro plavbu na kajaku zahrnují také průvodce. Kvůli proměnlivým a velmi silným proudům v blízkosti krasových prvků nedovolí zkušený poskytovatel turistům samotným vyplout na kajaku z lodi.

 

Kdy cestovat

Jedním z nejlepších období pro návštěvu Halong Bay je listopad, kdy je nebe modré, teploty mírné a velká šance na klidné moře. Od května do září mohou bez většího varování udeřit tropické bouře. To je také hlavní sezóna v Halongu, především od června do poloviny srpna, kdy vrcholí domácí turistika. Od února do dubna bývá chladno a deštivo, navíc může viditelnost snižovat mlha, ta však zároveň přispívá k nadpozemské atmosféře místa.

Po celý rok musí občas vyhlídkové a turistické lodě změnit svůj program, nebo může dojít ke zrušení plavby, což závisí na počasí a podmínkách na moři. Když si budete rezervovat vyhlídkovou plavbu, ověřte si v textu psaném drobným písmem, za jakých podmínek dochází k vrácení peněz.