Víte, kde leží Kokosové ostrovy?

Víte, kde leží Kokosové ostrovy? 1

Kokosové (Keelingovy) ostrovy tvořené atoly naleznete uprostřed Indického oceánu, mezi Austrálií (ke které patří) a indonéskými ostrovy Sumatra a Jáva. 

 

West Island 

West Island („Západní ostrov“) má ideální velikost pro průzkum na kole, popř. v pronajatém vozidle. Je zde spousta možností, co dělat: můžete si prohlédnout pobřeží Bob’s Folly s jeho majestátními stromy kalaba (calophyllum) a původním ibiškem nebo se ponořit do tyrkysového Indického oceánu na pláži Trannies Beach, která je jedním z nejoblíbenějších míst pro plavání. Když je odliv, udělejte si fantastickou procházku po korálových útesech ze Scout Park k Pulu Maraya, maličkému neobydlenému ostrůvku na jižním konci atolu, kde naleznete vynikající podmínky pro šnorchlování. Vezměte s sebou nějaké občerstvení a zamiřte do Jachtařského klubu (Yacht Club), kde si můžete dát míchaný drink při západu slunce, anebo při přílivu lenošit v křišťálově čisté vodě. Během sezóny pasátů od července do října nabízí Jachtařský klub vyhlídky pro pozorování vyznavačů kitesurfingu a windsurfingu, kteří brázdí lagunu. Surfaři mohou vyzkoušet lokality The Spot nebo The Shack, vždy je ale potřeba si nejprve u místních ověřit podmínky. Co se týče kultury, podívejte se, co vytvořila místní umělkyně Emma v Big Barge Art Centre, a pak si dejte pravou kávu a výborné jídlo v podniku Dory’s Cafe. Poté se můžete přesunout od podniku The Club a povídat si zde s místními nad vychlazeným pitím. Pokud budete mít zájem o rybaření, můžete si ulovit rybu k večeři z mola nebo využít nedalekou písečnou pláž na North Point k pozorování laguny a scenérie Indického oceánu. Při přílivu se můžete koupat, dát si drink při západu slunce… ale také je možné zde mít svatbu.

 

Direction Island a Cossies Beach

Při jednodenním výletě na ostrov Direction Island („Směrovací ostrov“) byste si rozhodně neměli nechat ujít nově zvolenou „Nejlepší pláž Austrálie“, na kterou se dostanete po krátké plavbě trajektem. Dokonalý tropický ostrov nabízí nádherné bílé písečné pláže, stinné přístřešky, grily na dřevo, ekologické toalety, wifi a pěší stezky. Jistě Vás přitom zláká voda u pláže Cossies Beach na ostrově Direction Island. Vyzkoušejte také proslulou Rip („Trhlinu“), která je známá svým rozmanitým mořským životem s pestrými rybami, korály, žraloky, obrovskými pyskouny a ploskozubci, nebo si jen tak zaplavte v průzračné laguně. Ostrov je oblíbeným kotvištěm pro jachty z celého světa, z nichž mnohé zde na palmách zanechaly své vizitky a další památky; jistě budete překvapeni, kolik odhodlaných jachtařů sem během let doplulo. A pokud budete chtít plně prožít ticho a odlehlost ostrova Direction Island a pláže Cossies Beach, je možné zde kempovat. Abyste ze svého dobrodružství měli co nejvíce, je potřeba sem připlout plně soběstační, protože zde není pitná voda ani elektřina. Dvakrát týdně ve čtvrtek a v sobotu sem připlouvá trajekt, který Vás dopraví přes lagunu.

 

Home Island

Tuto jedinečnou část Kokosových ostrovů vzdálenou jen kousek trajektem přes lagunu by si návštěvníci určitě neměli nechat ujít. Ostrov je domovem tzv. Kokosových Malajců a představuje naprostý kontrast k West Islandu. Můžete se zde procházet ulicemi a prohlížet si město (kampong), vydat se s průvodcem na výlet za místní kulturou nebo na výpravu za rybařením a šnorchlováním, bavit se s dětmi z místní školy a dozvídat se o jejich každodenním životě, ochutnat kořeněnou malajskou kuchyni v místní restauraci nebo si udělat piknik pod baldachýnem mohutného stromu, které lemují pobřeží. Muzeum Home Islandu má otevřeno od pondělí do pátku během úředních hodin, kdy stačí kontaktovat zaměstnance. Muzeum nabízí informace a expozice o místní kultuře a tradicích, australské námořní historii, domorodé flóře a fauně a o historii raných majitelů ostrovů, rodiny Clunies-Rossů. Majestátní sídlo Oceania House stojící v jihozápadním rohu ostrova Home Island („Domácí ostrov“) byl kdysi sídlem Clunies-Rossů, dnes je však v soukromém vlastnictví jiného majitele. Můžete se zde projít po krásných tropických zahradách a pozemcích, ale prosíme, abyste respektovali soukromí majitelů. Když budete na ostrově, navštivte také zdejší malé nákupní centrum, kde si můžete opatřit potraviny včetně asijských, rybářské i kuchyňské potřeby a suvenýry. Dále můžete navštívit malebný hřbitov ležící v severní části ostrova nebo si udělat piknik v některém z příjemných stinných přístřešků (pondoks), které stojí na plážích a březích ostrova.

 

Prison Island

Mezi ostrovy Home a Direction leží Pulu Beras (v malajštině „Rýžový ostrov“), který měl kdysi dvojnásobek své rozlohy a vysoký kopec. Na dnešním maličkém ostrůvku stálo v ranních dobách osídlení vězení, ze kterého se však dochovalo v podstatě jen jméno ostrova. Prison Island („Vězeňský ostrov“) je také místem, ke kterému se vztahuje pověst: Kokosoví Malajci říkají, že zde žije mořská panna, která si přivolá zpět všechny, kteří se zde narodili a pak opustili břehy ostrova. Můžete absolvovat nenáročnou procházku po obvodu celého ostrova, koupat se v jeho mělkých vodách a relaxovat. Vyhlídkové výlety lodí od Glass-Bottom Boat Tour často zahrnují zastávku na ostrově Prison Island; více se dozvíte v Návštěvnickém centru. 

 

Návštěva více ostrovů

Ostrovní skupinu tvoří 27 korálových ostrovů, z nichž každý láká k bližšímu průzkumu. Ať už hledáte samotu na neobydleném ostrově nebo klid pro relaxaci na bílém písku osamělé pláže, v souostroví naleznete klid a jednoduchost, která je v moderním světě vzácná. Pokud dáváte přednost větší aktivitě, jako je např. pozorování mořských ptáků, kteří si na ostrově dělají přestávku během svého letu přes oceán, seznamování se s unikátní kokosovou malajskou kulturou na ostrově Home Island nebo se chcete bavit s místními na zdejších proslulých akcích, pro každého se najde ten pravý ostrov. Místním trajektem můžete cestovat na kratší vzdálenosti mezi ostrovy West, Home a Direction, anebo se přidat k některé z výprav na ostatní ostrovy v atolu. Podrobnosti získáte od Návštěvnického centra na West Islandu. 

Ostrovy porostlé palmovými plantážemi, buší a dalšími endemickými variantami rostlin nabízejí řadu cest a stezek, které si přímo říkají o průzkum. Pobřeží tvoří čistý bílý písek, skalnaté útesy nebo nížiny kolem lagun, takže si vezměte pevné boty na chození, pokud se budete chtít toulat po pláži. 

 

Procházky po atolech   

Kokosové ostrovy nabízejí jedinečný zážitek, který nenajdete nikde jinde na světě. Atol ve tvaru koňské podkovy obklopuje lagunu, která je při odlivu velmi mělká, takže návštěvníci mohou v určitém čase obejít pěšky celý atol. K tomu je však potřeba plánování a příprava, kdy bližší informace získáte v Návštěvnickém centru.

 

Cestování na ostrovy

  •         Airbusy A320 od Virgin Australia odlétají z Mezinárodního letiště v Perthu v Austrálii v úterý a v sobotu
  •         v závislosti na rozpisu může let vést po směru hodinových ručiček nebo proti směru hodinových ručiček přes Vánoční ostrov, kdy nabízí skvělou příležitost navštívit obě destinace  
  •         občané Austrálie nepotřebují cestovní pas, stačí jim průkaz s fotografií  
  •         pamatujte na to, že lety jsou považovány za mezinárodní, a registrujte se min. 2 hodiny před odletem
  •         velmi se doporučuje před odletem na Kokosové ostrovy uzavřít cestovní pojištění