NEJVĚTŠÍ MÝTY O KIM ČONG-ILOVI (2)

NEJVĚTŠÍ MÝTY O KIM ČONG-ILOVI (2) 1

Severokorejský vůdce Kim Čong-il vládl v zemi železnou rukou. A přestože ho svět zná především jako diktátora a tyrana, místní lid je již dlouhá léta udržován v přesvědčení, že byl ztělesněným zázrakem. Těžko říci, do jaké míry tamní obyvatelstvo „báchorky“ věří, ale nemusel by se za ně stydět ani bájný Ezop. I v druhé části miniseriálu si posvítíme na nejneobyčejnější tvrzení o životě této rozporuplné postavy světových dějin.

Muž několika oslovení

„Zářící hvězda hory Paektu, Vedoucí sluneční paprsek, Drahý vůdce, Velký vůdce, Respektovaný vůdce, Brilantní vůdce, Slunce socialismu, Velké slunce života, Velký muž který sestoupil z nebes, Nezničitelný a neustále vítězící generál a nejvyšší podoba revoluční soudružské lásky“ – takto byl oslovován Kim. Namísto toho by postačil jednoduchý termín – tyran.

Oslojed

Ne, nemáme na mysli druh jedovaté látky z Norska, ale fakt, že vůdce holdoval masu z oslů. Prozradil to jeho bývalý šéfkuchař v roce 2004. Kromě toho si dopřál kvalitní francouzské víno a humry.

Myslitel

Intelekt tohoto diktátora snad nejvýstižněji popisuje příhoda, pocházející od jednoho z členů jeho stráže. Po pádu z koně začal hltat jednu tabletku proti bolesti za druhou a protože se bál, že bude závislý, přinutil své služebníky, aby konzumovali stejné množství pilulek jako on. Údajně to vysvětil tak, že pokud se stane závislým, alespoň v tom nebude sám.

Nepoužíval toalety

Životopis severokorejského velikána na oficiální internetové stránce země tvrdil, že Kim Čong-il nepoužíval toalety, protože nevykonával velkou potřebu. Tuto vlastnost by chtělo mít více lidí.

Milovník koňaku

Podle studie Dr. Jeraldo Posta, někdejšího psychologa CIA, zbožňoval krutý tyran koňak značky Hennessy, který se v zemi prodával v přepočtu za 630 amerických dolarů za láhev. Minimální roční příjem obyvatel Severní Koreje  je zhruba 900 amerických dolarů. Kim Čong-il prý dokonce za dvanáct měsíců vypil koňak v hodnotě 650,000 – 720,000 dolarů.

Pan počasí

Vůdce byl skutečně multi talentovaný. Rád o sobě například rozšiřoval fámu, že dokáže vyvolat déšť. Samozřejmě, schopnost souvisela s jeho momentální náladou a kdo ho rozhněval, mohl čekat příliv dešťových kapek. No a když se rozpršelo, místní okamžitě věděli, že je Kim nespokojený.

Nejlepší sportovec světa

Tamní média v roce 1994 informovali o fantastickém výkonu charismatického lídra. Kim chytil do rukou golfovou hůl vůbec poprvé v životě a okamžitě trefil jedenáct jamek najednou, s celkovým skóre 38, vůbec nejvyšším v historii. Schovat se může i Tiger Woods! Nikdo jiný ve světě však o tom neinformoval.