Návštěva u Bugatti – takto se vyrábí nevýkonnější Chiron

Návštěva u Bugatti - takto se vyrábí nevýkonnější Chiron 1

Bugatti Chiron s 1500 koňovým motorem je nejrychlejším a nejvýkonnějším sériově vyráběným automobilem v historii. Méně než 12 měsíců po odhalení nejnovějšího modelu společnost zpřístupnila informace o svém výrobním procesu.

Francouzská značka vděčí za svou pověst zejména řemeslné zručnosti svých zaměstnanců. Dopracovala se až k tomu, že v současnosti vyrábí automobily, patřící ke světové špičce. Schopnost zrychlení z nuly na 100 km/h za méně než 2,5 sekundy a maximální rychlost 420 km/h dělají z posledního modelu Chiron super auto za přibližně 2,6 milionu USD.

Bugatti Chiron: nejrychlejší a nejvýkonnější sériově vyráběný super-sport planety

Taková exkluzivita vyžaduje určitou dávku profesionálního přístupu. Specialisté z automobilového odvětví se scházejí v Bugatti Atelier v obci Molsheim, ve Francii. Klíčovým prvkem každé zakázky je nekonečné přizpůsobování individuálním potřebám klienta. Nadefinuje se míra estetiky vozidla, včetně personalizace téměř všeho, co je možné personalizovat. O slovo se hlásí i téměř nekonečné kombinace různých barev, které jsou k dispozici.

Po ukončení konzultací (které obvykle trvají až 90 dní) se přistupuje k samotné montáži. V továrně o rozloze přes tři tisíce metrů čtverečních pracuje tým asi 20-ti techniků na 12-ti stanovištích. Za pomoci robotiky, dopravníků a ruční práce se zde dává dohromady více než 1800 komponent.

Jakmile stojí automobil na vlastních, přichází na testování metrik motoru valivým dynamometrem (podle Bugatti nejsilnějším svého druhu). Tento proces nelze přeskočit, zejména proto, že 16-válcový motor o objemu 8 litrů vytváří až 1600 Nm točivého momentu. Téměř obsedantní kontrola kvality podrobuje každé vozidlo na 30 minut síle simulovaného monzunu. Dále následuje asi 350 km testovací jízdy na asfaltové silnici letiště při rychlostech vyšších než 250 km/h…

Po absolvování celé produkční fáze (v průměru asi šest měsíců) je klient pozván k návštěvě továrny. Strávit zde může jeden celý den, aby se mohl důkladně seznámit s celým výrobním procesem.

Bugatti má k dnešnímu dni vyrobených 12 automobilů, přičemž dalších 70 má být dokončených v průběhu roku 2017. Zájemci o nejvýkonnější a nejrychlejší automobil planety by neměly dlouho váhat. Z tohoto typu automobilu bude vyrobených pouze 500 kusů.