Navštivte norský Bergen

Navštivte norský Bergen 1

Srdce Bergenu tvoří centrální náměstí Torgallmenningen, které vede od nám. Ole Bulls plass k nábřeží Fisketorget v přístavu čelem k Bryggenu. Odtud se zbytek Bergenu táhne po svazích 7 okolních kopců, kde se většina pamětihodností soustřeďuje kolem univerzity a další u malého jezera nazývaného Lille Lungegårdsvann. Fløyen, kopec východně od přístavu, je dobře přístupný pro turisty při jednodenním výletě.  Kolejovou lanovkou můžete vyjet na jeho vrchol, který skýtá krásný výhled na celé město.

 

Bryggen

Navštivte norský Bergen 2

Cesta do tohoto města s obchodní historií by nebyla úplná bez návštěvy historického hanzovního přístavu Bryggen. Díky sérii převážně rekonstruovaných dřevěných budov ze 14. století kolem přístavu zde najdete jednu z nejpůvabnějších pěších tras v Evropě, především v létě. Některé původní stavby byly zničeny při požárech (posledním v roce 1955), to však dnes už nepoznáte. Dnes jsou v historických domech umístěny butiky a restaurace a procházení se dřevěnými uličkami bude jistě zlatým hřebem Vaší návštěvy města. Bryggen je na seznamu památek UNESCO od roku 1979.

 

Muzeum Edvarda Griega

Troldhaugen byl vybudován v roce 1885 jako domov nejslavnějšího norského skladatele Edvarda Griega. Mnohé ze svých nejlepších prací složil v zahradní chatce u jezera. V roce 1867 si vzal svoji sestřenici Ninu, dánskou sopranistku, a dalších 22 lež žili v bílém dřevěném domě se zelenými lištami. Dříve salon a místo setkávání mnoha skandinávských umělců dnes uchovává různá mementa ze skladatelova života, jako je piano, obrazy a tisky. Interiér byl ponechán tak, jak byl za Griegova pobytu. Koncerty se konají jak zde v Troldhaugenu, tak v moderní koncertní síni Troldsalen hned vedle.   

 

Lanovka Fløibanen na vrchol Fløyen

Nádherným výhledem na Bergen a jeho předměstí se můžete těšit z vrcholku Fløyen, nejpřístupnějšího ze 7 kopců ve městě. Kolejovou lanovkou se za 8 minut dostanete do výšky 320 m nad mořem; lanovka odjíždí min. každou půlhodinu. Nahoře se nachází restaurace&kavárna, obchod a dětské hřiště. Pak se vydejte po stezce, která vede zpátky do centra, nebo si prohlédněte hory vedoucí k Ulriken, nejvyššímu vrcholu kolem Bergenu.

 

Gamle Bergen Museum

Tohle muzeum pod širým nebem Vás přenese do 19. století, kdy byl Bergen tvořen převážně dřevěnými domy. Ulice a uličky jsou lemovány více jak 50 budovami, včetně působiště pekaře, zubaře, fotografa a klenotníka. Místní umělci zde často pořádají výstavy. Pozemky a park jsou otevřeny po celý rok a vstup je zdarma.

 

Muzeum umění KODE

Významná bergenská instituce a jedno z největších muzeí umění, řemesel, designu a hudby ve Skandinávii, KODE (KODE, kunstmuseene i Bergen), je umístěno v několika budovách u jezera Lille Lungeårdsvann. Sbírka obsahuje díla takových, jako jsou norští malíři Edvard Munch, J. C. Dahl, a Nicolai Astrup.

 

Akvárium v Bergenu  

Bergenské akvárium (Akvariet i Bergen), které se zaměřuje na ryby žijící v Severním moři, patří k největším v Evropě. Má 60 nádrží s desítkami druhů, od mohutných lososů po štíhlé úhoře, a 2 venkovní bazény, které jsou domovem hravých tuleňů, vyder a tučňáků. K vidění je rovněž sekce představující aligátory z různých částí světa. Děti si mohou sáhnout na hvězdice a další tvory v interaktivních nádržích nebo pozorovat trenéry, jak krmí své svěřence.

 

Pevnost Bergenhus Festning

Nejzajímavější budovy ve středověké pevnosti Bergenhus jsou Håkonshallen („Håkonova síň“) a Rosenkrantztårnet („Rosenkrantzova věž“), obě přístupné veřejnosti. Håkonshallen je královská obřadní síň vybudovaná za vlády Hakona IV. Norského na počátku 13. století; někdy mívá zavřeno v době státních svátků nebo zvláštních událostí. Byla vážně poškozena výbuchem německé muniční lodě v roce 1944, ale do roku 1961 zrekonstruovaná. Rosenkrantztårnet vybudovaná v 60. letech 16. století správcem Bergenhusu Erikem Rosenkrantzem sloužila jako kombinace rezidence a opevněné věže.

 

Bryggens Museum

Muzeum Bryggens uchovává archeologické nálezy ze středověku. Expozice o Bergenu kolem roku 1300 ukazuje město na vrcholu jeho významu; přitom byly zrekonstruovány obytné části i artefakty, jako jsou staré nástroje a boty. V té době byl Bergen největší město v Norsku, kosmopolitní centrum obchodu a metropole země. 

 

Hanzovní museum

Jedna z nejlépe zachovalých budov v Bergenu, Hanzovní museum (Det Hanseatiske Museum og Schøtstuene), byla v 16. století kanceláří a domovem vlivného německého kupce. Jeho žáci žili nahoře, s boxovými postelemi s vyřezanými okénky. I když působí klaustrofobicky, útulné prostory měly výhodu relativního tepla, což znamenalo požehnání v jinak nevytápěné budově! V létě jsou denně k dispozici komentované prohlídky (norsky, německy, francouzsky, anglicky).

 

Dřevěný kostel Fantoft Stavkirke

Během středověku, kdy byly v Evropě budovány katedrály z kamene, používali v Norsku dřevo a vytvářeli originální typ dřevěných kostelů (stavkirke). Jsou to kulturní symboly s charakteristickými dračími hlavami, vyřezávanými vchody a stěnami z vertikálních desek. I když kdysi existovalo až 750 kostelů tohoto typu, dochovalo se jich pouze 30. Zdejší původní dřevěný kostel, vybudovaný ve Fortunu v Sognu v roce 1150 a přesunutý do města Fantoft v roce 1883, vyhořel v roce 1992. Od té doby však byl kostel zrekonstruován do své původní podoby. Vydejte se lehkou železnicí do města Paradis, vyjděte po silnici Birkelundsbakken k parkovišti na levé straně a pak jděte po stezce až ke kostelu.

 

Nábřežní Fisketorget

V nápadné moderní budově na nábřeží je umístěn rušný Fisketorget („Rybí trh“), který patří k nejoblíbenějším atrakcím Bergenu. Fotografové z poloviny 20. století zde zachytili rybáře v holínkách a pláštěnkách a ženy v dlouhých zástěrách. Dnes obchodníci s rybami nosí jasně oranžové gumové overaly přitom, jak dohlíží na svůj denní úlovek. Měli byste sem přijít v době oběda, kdy si můžete dopřát něco z úlovku dne a přitom pozorovat lodě v přístavu. Nebo si dejte klasický bergenský oběd s krevetami nebo lososem, majonézou a okurkou v bagetě. Dále se zde prodává ovoce, zelenina a květiny, tak jako řemeslné výrobky.

 

Koncertní síň Grieghallen

Navštivte norský Bergen 3

Koncertní síň Grieghallen, sídlo Bergenského filharmonického orchestru a dějiště Bergenského mezinárodního festivalu, je nápadná budova ze skla a betonu, která slouží po celý rok různých kulturním akcím. Má vynikající akustiku, byla vybudována v roce 1978 a pojmenována po slavném místním rodákovi, skladateli Edvardu Griegovi (1843–1907). 

 

Lepramuseet

Nemocnice sv. Jiří pečovala o lidi nemocné leprou více než 500 let a tohle neobvyklé muzeum představuje památník tisíců těch, kdo nemocí trpěli, a také svědectví o příspěvku Norska k výzkumu lepry (malomocenství). Budova je nečekaně krásná, především hlavní oddělení s maličkými vyšetřovnami a ručně vyřezávaným dřevěným obložením v kapli. Mnoho norských lékařů přispělo v boji s leprou, především Armauer Hansen, který objevil bakterii lepry, takže po něm byla nazvána Hansenova nemoc

 

Ole Bull Museum

Od roku 1873 byl Lysøen („Ostrov světla“) domovem norského houslového virtuoza Ole Bulla (1810–1880). Jeho výstřední sídlo má cibulovitou kopuli, zdobené štíty, točitá schodiště a vyřezávané ozdoby. Obklopuje ho 13 km pěších stezek, které vytvořil sám Ole Bull; je to skvělé místo na pikniky, veslování na člunu nebo plavání na klidných místech. Během své dlouhé kariéry Bull často vystupoval v Evropě a v USA a dokonce založil utopistickou kolonii Oleana v Pennsylvanii. Poté, co založil první národní divadlo v Norsku, si zvolil mladého dramatika Henrika Ibsena, aby psal pro divadlo na plný úvazek, a později povzbuzoval a podporoval dalšího začínajícího velikána, Edvarda Griega, tehdy 15letého. Pokud se sem vydáte autem nebo autobusem, poslední část cesty probíhá trajektem z nábřeží Buena u bývalého kláštera Lysekloster. V létě jsou k dispozici komentované prohlídky sponzorované muzeem KODE v Bergenu.

Akční nabídka ubytování: