Kam se vydat v Německu v zimě

Kam se vydat v Německu v zimě 1

Německo je turistickým rájem s horami, hrady a historickými městy, který Vás nadchne v kteroukoli roční dobu. Ale když sem zavítáte v zimě, kdy je krajina jako z pohlednice porkytá sněhem, vše je ještě kouzelnější. Ať už míříte do Berlína nebo do Černého lesa, Německo nabízí nespočet destinací, které jsou během chladným měsíců obzvlášť krásné. K tomu připočtěte lepší ceny a menší davy a bude Vám jasné, proč je lepší tuto zemi poznávat, když teploty klesnou. Pokud potřebujete nějakou inspiraci, podívejte se na náš seznam nejlepších míst, kam se v zimě v Německu vydat.

 

Zugspitze

Nejlepší lyžařské centrum v Německu se nachází na vrcholu nejvyšší hory země. Zugspitze dosahuje výšky téměř 3000 m a pokrývají ji tři ledovce. Mohutná hora je známá svými lyžařskými svahy, ale přitahuje také horolezce. Základna Zugspitze nabízí spoustu stezek pro zimní turistiku a chůzi na sněžnicích. Na horu jezdí tři lanovky a železnice Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn (třetí nejvýše položená železnice v Evropě), které odvážejí milovníky zimních sportů na svahy. Lyžaři a snowboardisté zde naleznou 20 km svahů otevřených a připravených 6 měsíců v roce. K dispozici jsou rovněž svahy pro sáňkování a bobování. Mnoho sjezdovek leží nad mraky a pláň Zugspitz ve výšce 2600 m je známá slunečným počasím v zimě, takže milovníci vzrušení sem míří až do dubna. Pro návštěvníky, kteří si potřebují odpočinout od všech aktivit, nabízí Zugspitze několik restaurací a chat, a také iglú vesnice Zugspitze, kde můžete strávit nezapomenutelnou noc v iglú.

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice

Kolín nad Rýnem

Kam se vydat v Německu v zimě 2

Kolín nad Rýnem, největší město oblasti Severní Porýní-Vestfálsko, má mnoho co nabídnout po celý rok. V zimě zde bývá tepleji než ve většině Německa, ale napadne také trocha sněhu. V těchto studených lednových dnech zamiřte do termálních lázní Claudius Therme s jejich krytými bazény a saunami. Zdejší karneval v únoru patří k největším v zemi, s oslavami a průvody v ulicích trvajícími několik dní. V Německu se konají vyhlášené vánoční trhy a v Kolíně nad Rýnem jsou obzvlášť krásné. Největší vánoční trh probíhá přímo před kolínskou katedrálou s její gotickou věží vysokou 157 m. Najdete zde více jak 150 chatek, kde se prodává vše od ručně malovaných vánočních pohlednic až po perník (Lebkuchen), tradiční dřevěné hračky a stylové hrnky Tassen.

 

Berlín

Kam se vydat v Německu v zimě 3

Studené zasněžené zimy v Berlíně jsou ideální pro zábavu vevnitř, ale pokud zde budete v prosinci, nesmíte si nechat ujít vánoční trhy. Winterworld na Potsdamer Platz, historické vánoční trhy Gendarmenmarkt a adventní trhy v zámečku Domäne Dahlem nabízejí různé atrakce, kde skláři, řemeslníci, kolotoče a teplý perník přispívají ke skvělým svátečním zážitkům. Když budete oblečeni v zimním, vydejte se také do Berlínské botanické zahrady, která se v době od poloviny listopadu do začátku ledna promění v Berlínskou vánoční zahradu plnou kouzelných světýlek a s vlastním kluzištěm. Venkovní expozice Památníku Berlínské zdi si nesmíte nechat ujít, ať je jakékoli roční období. Pokud jde o zábavu vevnitř, vydejte se na berlínský Muzejní ostrov, kde v 5 muzeích najdete vše od soch a umění až po Pergamonský oltář a Ištařinu bránu z Babylonu. Zima je skvělý čas pro návštěvu muzeí také proto, že davy bývají mnohem menší. Dále si můžete prohlédnout budovu německého parlamentu Reichstag, shlédnout představení na největším divadelním podiu světa ve Friedrichstadt Palast a nakoupit vánoční suvenýry v největším obchodním domě Evropy, Kaufhaus des Westens.

 

 

Lázeňské město Baden-Baden

Půvabné lázeňské město Baden-Baden leží nedaleko hranic s Francií přímo proti pohoří Černý les (Schwarzwald). Jedná se o skvělou destinaci za kteréhokoli počasí, zima však dodává okolní oblasti kouzlo navíc. Sníh promění Černý les v zimní pohádkové království a skýtá příležitosti pro výlety na sněžnicích a na běžkách po mnoha dobře značených stezkách jen pár minut od Baden-Badenu. Pokud si budete přát mimořádné výhledy, vydejte se historickou lanovkou Merkurbergbahn na horu Merkur a prozkoumejte zdejší spoustu zimních stezek. Nebo se vydejte pěšky k ruinám zámku Hohenbaden, který se tyčí na kopci nad městem. Až budete zpátky, ve městě najdete v prosinci mnoho vánočních trhů. Procházet se můžete v parku Lichtentaler Allee, pak obsadit stůl v některé z útulných kaváren a dát si tradiční čokoládové kuličky. Také navštivte pozdě gotický kostel Stiftskirche a pak zamiřte do Muzea Frieder Burda prohlédnout si skvělou sbírku modernistického a expresionistického umění. Coby lázeňské město má Baden-Baden hodně co nabídnout. V zimě se můžete zahřát v termálních vodách Caracallových lázní (Caracalla Therme), navštívit římské lázně ve Friedrichsbad nebo zavítat do solné jeskyně, kde se nadýcháte zdraví prospěšného slaného vzduchu.

 

Údolí Mosely

Údolí Mosely, ležící v jihozápadním Německu a sahající až do Francie a Lucemburska, nabízí mnoho pozoruhodných měst a hradů jako z pohádky. Města Cochem a Burg Eltz jsou v zimě obzvlášť krásná, kdy nabízejí dechberoucí výhledy na řeku, staré hrady a mnoho kopců vhodných k pěším túrám, ještě půvabnějších pod sněhovou pokrývkou. Hrady a historické lokality v údolí jsou v zimě ideální – mlha a sníh jim dodávají tajemna a lokality jsou téměř prázdné, bez davů, které zde potkáte v létě. V prosinci údolí rozsvítí vánoční trhy, především v historických městech, jako je Zell an der Mosel a Bernkastel-Kues. I v zimě stojí za to se vydat ven a prohlédnout si centrum starého města. Hrázděné budovy jako z pohádky lemují ulice a představují skvělou příležitost pro fotografování. Plavby po řece v zimě sice neprobíhají, můžete se ale vydat vlakem z Koblenze do Cochemu a během cesty spatříte podobnou scenérii.

Hlavní atrakce údolí Rýna

Hamburk

Kam se vydat v Německu v zimě 4

Zima promění většinu Německa v zasněžené zimní království, ale staré přístavní město Hamburk využívá studené počasí podle svých možností. Jakmile teploty klesnou, v Hamburku začnou probíhat adventní koncerty v mnoha kostelech a vánoční trhy začnou prodávat štolu (Stollen) a horkou čokoládu. V městském parku Planten un Blomen se v zimě objeví ledové kluziště i s barevnými světly a s DJ o víkendech. Hamburk leží na Labi, má spoustu kanálů a více jak 2500 mostů, které jsou ideální pro fotografování světel města, když se mlha zvedne. Pokud byste si přáli hlubší větší zážitek spojený s vodou, zamiřte na molo Landungsbrücken a vydejte se na zimní vyhlídkovou plavbu. Nedaleko mola najdete dvě muzejní lodě: nákladní loď Cap San Diego a trojstěžník Rickmer Rickmers. Na Cap San Diego je možné si rezervovat kajutu a přenocovat. Až si budete chtít odpočinout od chladu, podívejte se do námořního muzea Internationales Maritimes Museum Hamburg nebo na největší model železnice a miniaturní letiště v muzeu Miniatur Wunderland, což je jedna z hlavních atrakcí Hamburku. V Hamburku se nachází více jak 60 muzeí a 40 divadel, takže není těžké najít možnosti, co v zimním období dělat pod střechou.

 

Garmisch-Partenkirchen

Kam se vydat v Německu v zimě 5

Asi hodinu a půl cesty od Mnichova na úpatí mohutné Zugspitze leží dvě města, která dohromady tvoří Garmisch-Partenkirchen, zimní ráj pro milovníky přírody. Konaly se zde Olympijské hry 1936 a díky blízkosti vysokých krásných hor se jedná o přední destinaci pro lyžování, zimní turistiku a lyžování na běžkách. Za krátkou návštěvu stojí kopec s historickým můstkem pro skoky na lyžích, Olympiaschanze. Ale Garmisch-Partenkirchen nabízí více než jen zábavu na sněhu. Poklidná procházka okrskem Partenkirchen s jeho tradičními hrázděnými domy s vyřezávanými ozdobami je skvělý způsob, jak strávit slunečné zimní odpoledne, především pokud si uděláte čas, abyste chvili poseděli v místní kavárně a dali si čokoládový dort. Pokud chcete čas raději strávnit v interiéru, zajděte do muzea Werdenfelser Heimatmuseum, kde můžete vidět, jak se zde žilo v 19. století. A pro skvělé výhledy na okolní horskou krajinu nasedněte na některou lanovku, které z města jezdí, včetně lanovky Hausbergbahn s trasou dlouhou 1338 m na vrchol Hausberghohe, nebo lanovky Alpspitzbahn, která Vás odveze na Zugspitze s dechberoucí vyhlídkou AlpspiX.

 

Zámek Neuschwanstein

V Německu se nachází mnoho úžasných hradů, ale jen málo se jich může vyrovnat zámku Neuschwanstein (úvodní foto), který byl mimo jiné inspirací pro Disneyho pohádkový zámek. Komplex v novoromantickém stylu stojí na kopci v samém srdci Bavorska. Postavit ho nechal král Ludvík II. Bavorský jako své útočiště, ale zámek byl už po jeho smrti v roce 1886 zpřístupěn veřejnosti. Z původně plánovaných 200 pokojů jich bylo plně dokončeno pouze 15. Návštěvníci dnes mohou prohlédnout královy pokoje a některé další místnosti. Během teplejších měsíců hrad navštíví denně až 6000 návštěvníků, ale v zimě zde bývá mnohem klidněji. Skupiny turistů při prohlídkách bývají menší, lépe se fotografuje, když je kolem méně lidí, a nekonečné ojíněné lesy kolem zvyšují kouzlo. Kromě toho v zimě bývá úžasná cesta vlakem z Mnichova na zámek Neuschwanstein, když vlak míjí alpské vesničky a zalesněné hory se sněhovým popraškem.

Nejkrásnější hrady a paláce v Evropě

Vysokohorská rokle Partnachklamm

Kam se vydat v Německu v zimě 6

Většina turistů navštíví rokli Partnachklamm v létě, ale neméně úžasná je v zimě, především když všude leží spousty sněhu. Nachází se v údolí Reintal mezi dvěma mohutnými skalními stěnami, které místy dosahují výšky 80 m. Hluboko v rokli se mohou návštěvníci projít kolem řeky, za zamrzlými vodopády a nad skalami pokrytými sněhem v řece dole. Rokle má délku 700 m a nabízí další stezky, které Vás zavedou přes visuté mosty a skrz hluboké zelené lesy. Pokud byste měli ještě větší smysl pro dobrodružství, v zimě se konají túry s baterkou a do rokle (s průvodcem). Je nezapomenutelný zážitek procházet tmou s baterkou, jejíž světlo se odráží od okolních mohutných rampouchů. Nedaleké zímní letovisko, město Garmisch-Partenkirchen, nabízí spoustu možností aktivit, a malebná alpská jezera Eibsee a Riessersee nabízejí další příležitosti pro zimní pěší túry a fotografování.

 

Drážďany

Drážďany, kde se nachází nejstarší oficiálně zaznamenaný vánoční trh Německa, si dávají na svátečním období skutečně záležet. Vždy přítomní jsou řemeslníci, kteří prodávají sasko-slezský porcelán, dřevořezby z Krušných hor a spoustu ozdob z foukaného skla, a Drážďany jsou také proslulé prodejem tradiční vánoční štóly. Drážďany byly silně poškozeny bombardováním za II. světové války a v následujících desetiletích pečlivě zrekonstruovány. Dnes mohou návštěvníci vidět barokní paláce a kostely v jejich původní slávě. Katedrála Nejsvětější Trojice (Hofkirche), zrekonstruovaná za použití některých zachráněných původních kamenů, je jedno z nejlepších míst, kam se můžete vydat v zimě, kdy ve městě začnou adventní koncerty. Palácový komplex Zwinger je pod sněhem neméně úchvatný. Vnitřní dvůr paláce Taschenberg (dnes Taschenbergpalais Kempinski Hotel 5*) se promění v obrovské ledové kluziště vždy od listopadu až do ledna. Nákupní centra uvnitř dostanou vánoční výzdobu a a nabízejí vybavení pro chladné období a místní speciality. A pokud byste si chtěli udělat menší výlet, lázeňské město Altenberg leží jen hodinu cesty odtud, a přitom nabízí 14 stezek pro lyžování na běžkách plus spoustu příležitostí pro zimní turistiku, výpravy na sněžnicích a sáňkování.

Akční nabídka ubytování Taschenbergpalais Kempinski Hotel

.

Rothenburg ob der Tauber

Kam se vydat v Německu v zimě 7
Rothenburg ob der Tauber

Na západním okraji Bavorska leží malebné město Rothenburg ob der Tauber, jedno z nejfotografovanějších v Německu. A pokud tohle středověké město připadá na fotografiích úžasně, měli byste ho teprve vidět osobě, když je pokryté sněhem! Během prosince se koná tradiční vánoční trh, jedna z turisticky nejvýznamnějších atrakcí města a skvělé místo pro nakupování originálních suvenýrů, zatímco si budete pochutnávat na pečených kaštanech. Vánoční vesnička Kathe Wohlfahrt má otevřeno po celý rok, takže i když přijedete v listopadu nebo v lednu, budete se moct těšit z kouzla svátků a procházet se kolem míst vhodných k fotografování, jako je vánoční strom vysoký téměř 5 m a postava Louskáčka vysoká 3,5 m. Německé muzeum Vánoc v samém srdci města je skvělé místo, kde můžete spatřit vánoční ozdoby z 19. století a dozvědět se více o starých tradicích. Na střechy města pokryté sněhem se můžete podívat z výšky z městské věže, nebo se projít kamennými ulicemi starého města.

Akční nabídka ubytování