NĚCO SPECIÁLNÍ: LET PŘES EVEREST V HORKOVZDUŠNÉM BALÓNĚ

NĚCO SPECIÁLNÍ: LET PŘES EVEREST V HORKOVZDUŠNÉM BALÓNĚ 1

Pro  nejbohatší lidi je na světě mnoho způsobů, jak mohou své těžce vydělané miliony utratit. Takoví, co stihli nabýt vše, včetně drahých aut, domů, jachet, vyhledávají drahé a adrenalinové dovolené. Vlastnit soukromý ostrov je fajn, ale musí to být vcelku nuda. Mezi miliardáři se najdou tací, kteří by chtěli zažívat adrenalin a balancovat na hranici života a smrti. Pokud to vyjde, budou se moci pochlubit něčím fantastickým, není …

Jedním z takových výletů, který stojí několik milionů, je výstup na Everest, nejvyšší horu světa. Pokořit nejvyšší horu světa Everest v horkovzdušném balónu? Za 2,6 milionu USD na osobu je všechno možné. Prvním a také posledním vzduchoplavcem, který proletěl přes Everest, byl v roce 1991 Chris Dewhirst, kterému dělal společnost Leo Dickinson.

Nový pokus lze absolvovat díky cestovní kanceláři IfOnly v USA. Ačkoli samotná cesta netrvá déle než několik hodin, potenciální účastníci musí čekat na vhodné povětrnostní podmínky i několik týdnů. Kromě toho musí mít slušnou fyzickou kondici a absolvovat trénink fyzických a psychických dovedností, který trvá jeden měsíc. Navzdory vysokým nákladům neexistuje žádná záruka úspěchu. V případě, že se pokus nepodaří, finanční prostředky vám nikdo nevrátí. Pokud jsme vás přesvědčili, stačí navštívit internetové stránky zmiňované cestovky IfOnly, která tvrdí, že jde o „pokus o přechod přes Mt. Everest v horkovzdušném balónu, ne nutně o úspěšný návrat „.

Jako odstrašující příklad mohou posloužit některé neúspěšné pokusy. Když se o to v roce 1990 pokusili tři odvážlivci z Japonska, narazili do hory ve výšce 5600 m. Jeden z nich si při nárazu zlomil nohu a jejich balón vybuchl. Všichni ale naštěstí přežili. I týmu ve složení Dewhirst a Dickinson se několikrát pokazil hořák a za každým museli nouzově přistát. Výprava, která se měla konat v polovině září 2001 a které se měl zúčastnit britský dobrodruh David Hempleman-Adams, byla zrušena po útoku na americké dvojčata.

Nejodvážnějším cestovatelům současná doba přeje. Mají mnoho příležitostí, aby poznali své hranice. Richard Branson se svou společností Virgin Galactic připravuje komerční lety do vesmíru za cenu 250 000 USD na osobu. Díky americké soukromé společnosti World View se koncem roku 2017 malé skupině pozemšťanů naskytne fascinující pohled na svět z vesmíru. Z malé kapsle ve výšce asi 30 km od obrovského balónu musí být pohled na zem nezapomenutelný. Pro nás ostatní je tu nejnovější film Everest, který právě dorazil do našich kin.