Mont Saint-Michel ve Francii

Mont Saint-Michel ve Francii 1

Mont Saint-Michel se zvedá z moře jako maják a představuje fascinující pohled. Velkolepé Opatství Mont Saint-Michel je památkou chráněnou UNESCO a stojí na předním místě mezi hlavními atrakcemi francouzské Normandie. Mont Saint-Michel byl také významnou zastávkou na Svatojakubské poutní trase, která pokračuje do španělského Santiaga de Compostela. Opatství se nachází na nejvyšším místě skalnatého ostrůvku v zátoce Mont Saint-Michel a středověká vesnice na ostrůvku je obehnána obrannými hradbami. Při přílivu Mont Saint-Michel z dálky vypadá jako tajemný ostrov a působí jako zjevení. Při odlivu je možné pěšky ostrůvek obejít. Podle legendy zdejší opatství založil arcibiskup Aubert z Avranches v roce 708 poté, co se mu zjevil archanděl Michael, aby zde vytvořil významné poutní místo. Středověcí poutníci přicházeli pěšky a překračovali zátoku Mont-Michel při odlivu, přičemž někdy museli čelit nečekaným přílivovým pobřežním proudům a pohyblivému písku. Doporučuje se věnovat minimálně 4 hodiny prohlídce ambitů, refektáře a hradeb, dát si oběd a pak pozorovat, jak mocný příliv posune krajinu mezi vodou a pískem.

 

Opatství Mont Saint-Michel 

Mont Saint-Michel ve Francii 2
ambity

Opatství Mont Saint-Michel (Abbaye du Mont Saint-Michel) představuje úžasné stavební dílo s gotickými věžemi tyčícími se do výšky 155 m nad mořem. Nejvyšší část stavby, známá jako La Merveille („Div“), je mistrovským dílem středověkého umění. Je tím zázračnější, když zvážíte obtíže při přenášení stavebního materiálu přes zátoku Saint-Michel. I přes velké technické výzvy bylo opatství vybudováno mezi 8. stoletím (karolinské období) a 16. staletím v různých architektonických stylech. Budovy pocházející z 13. století nejlépe vyjadřují klidné prostředí opatství. Návštěvníci a poutníci vcházejí starými branami, procházejí vesnicí a pokračují 200 m nahoru. Pak vyjdou 350 schodů Velkého schodiště (Grande Degré ) a dostanou se ke vchodu do Opatství. Nejnižší patro nabízí klidné zahrady a prostorný sál nazvaný Aumônerie (Kaplanství), kde je dormitář pro poutníky z 13. století. V prostředním patře se nachází klenutý Rytířský sál (Salle des Chevaliers), kde byli přijímání vznešení rytíři, a Krypta s velkými pilíři (Crypte des Gros Piliers). Nejkrásnější část Opatství, La Merveille, se nachází ve druhém poschodí a zahrnuje ambity, refektář a opatský kostel. Ambity byly navrženy tak, aby působily dojmem klidu, a mají 220 ladných žulových sloupů ve dvou střídajících se řadách. Stavba nádherného kostela sv. Michala (Eglise Saint-Michel), nazývaného také opatský kostel, započala v roce 1020 a může se pyšnit majestátní románskou chrámovou lodí a bohatě zdobeným okázalým gotickým kůrem z 15.-16. století. Svatostánek uvádí návštěvníky v úžas svojí dechberoucí krásou a duchovním prostředím. Od opatského kostela vede schodiště Escalier de Dentelle k velké západní terase (Grande Terrasse de l’Ouest), která skýtá pozoruhodné panoramatické výhledy na moře.

 

Hradby

Na ostrově Mont Saint-Michel se návštěvníci rázem přenesou do středověku. Celý ostrůvek je pěší zóna a většina kamenných budov pochází z 13.-16. staletí. Ostrůvek je obehnán hradbami a baštami, které ho měly chránit před útoky, což bylo v dobách středověku obvyklé. Za stoleté války představoval Mont Saint-Michel díky svým hradbám neproniknutelnou pevnost. Turisté se mohou projít po stezce po hradbách (Chemin des Remparts), která skýtá působivé výhledy. Také se mohou vydat na vyhlídkovou terasu na Tour du Nord (severní věž), strážní věži z 13. století, odkud budou pozorovat příliv a odliv v zátoce Mont Saint-Michel. Na hradby se dostanete tak, že vejdete prvními dvěma branami (Porte de l’Avancée nebo Porte du Boulevard), které skýtají přístup do středověké vesnice. Pak přejdete po padacím mostě Porte du Roy („Králova brána“) a zabočíte doprava na stezku Chemin des Remparts. Od Porte du Roy pokračujete po vnějších zdech hradeb. Obrovské kamenné hradby obklopují celý ostrov a mají cimbuří, které sloužilo pro boj s útočníky. Z mnoha míst na Chemin des Remparts budete mít daleké panoramatické výhledy na zátoku Saint-Michel.

 

Grand Rue

Jediná ulice na ostrově, která vede podél hradeb, je kamenná cesta, která návštěvníky provede středověkou vesnicí Mont Saint-Michel. Turisté vstupují na ostrov Mont Saint-Michel u staré měšťanská strážnice, kde se dnes nachází turistická kancelář, a pak pokračují branami Porte du Boulevard a Porte du Roy až na Grand Rue. Půvabná ulice je lemována kamennými domy z 15. a 16. staletí přiléhajícími těsně k sobě, v nichž jsou dnes umístěny obchody se suvenýry, snack bary, kavárny, restaurace a hotely, včetně Auberge de La Mère Poulard (níže), která je proslulá svými omeletami a máslovými sušenkami. Turisté procházejí kolem farního kostela sv. Petra (Eglise Saint-Pierre) z 15. století. V postranní ulici za kostelem se nachází Historické muzeum (Musée Historique), které vystavuje sbírku starých zbraní, obrazů a skulptur skýtajících pohled do historického vězení a na život mnichů v Mont Saint-Michel. Muzeum moře a ekologie (Musée de la Mer et de l’Écologie)  seznámí návštěvníky s životem v moři kolem Mont Saint-Michel. Expozice informují o projektu na obnovení námořního charakteru Mont Saint-Michel a také o environmentálních aspektech zátoky Mont Saint-Michel, kde se projevuje nejvyšší příliv v Evropě. Muzeum rovněž vystavuje sbírku modelů historických lodí. Další zajímavou atrakcí na Grand Rue je muzeum Archéoscope. Jedinečná turistická atrakce přináší multimediální show o budování a historii Opatství Mont Saint-Michel. Trojrozměrný model Mont Saint-Michel, a také speciální světelné a zvukové efekty přispívají k poutavému zážitku. Za návštěvu stojí rovněž Logis Tiphaine, rezidence Bertranda du Guesclina (rytíře a konstábla v armádě francouzského krále během stoleté války) ze 14. století a jeho manželky Tiphaine de Raguenel (astroložky). Dnes je to muzeum přístupné veřejnosti a dobře zachovalý historický dům obsahuje středověký nábytek a artefakty. Grand Rue končí u Grand Degré, schodiště vedoucího ke vstupu do Opatství Saint-Michel.

 

Poutě do Mont Saint-Michel

Křesťanští poutníci podnikají od 8. století namáhavou cestu k Mont Saint-Michel. Opatství Mont Saint-Michel, nazývané rovněž „Div francouzského Západu“, je i dnes cílem novodobých poutníků. Po celá staletí absolvovali poutníci poslední úsek své cesty, přechod přes zátoku Mont Saint-Michel, pěšky. Je důležité pamatovat na to, že v zátoce je mimořádně velký rozdíl mezi přílivem a odlivem (15 km všemi směry). Příliv každý den asi na hodinu promění Mont Saint-Michel v ostrov. Při odlivu je možné přejít písčité dno zátoky. Poutníci si mohou zaplatit akreditovaného průvodce (s licencí), který je převede přes zátoku Mont Saint-Michel. Nedoporučuje se pokoušet o přechod bez průvodce z důvodů bezpečnosti: pohyblivý (tekutý) písek může vytvářet nebezpečné podmínky pro ty, kdo neznají zdejší terén. Přechod přes písčitou zátoku Mont Saint-Michel zabere asi 2 hodiny. Pokud byste chtěli napodobit středověké poutníky, můžete jít pěšky 13 km z vesnic Genêts nebo Vains to Mont Saint-Michel. K dispozici jsou akreditovaní průvodci, kteří poutníky převedou po různých poutních trasách. Mnoho poutníků se sem vydává na konci září na svátek sv. Michaela, který oslavuje archanděla Michaela. Při této příležitosti se koná několik náboženských akcí. V neděli nejblíže k svátku sv. Michaela se slaví speciální mše v opatském kostele a 29. září (svátek sv. Michaela) se v opatském kostele konají ranní modlitby a mše.

 

La Mère Poulard

Hotel s restaurací je legendární institucí na Mont Saint-Michel, kterou založili v roce 1888 Annette a Victor Poulardovi. Annette bylo v té době pouhých 20 let, ale byla dobrá kuchařka a začala být nazývána La Mère Poulard (Máma Poulardová). Hotel se staral o poutníky i návštěvníky, kteří sem přicházeli ochutnat gurmánská jídla v La Mère Poulard. Dnes Auberge de La Mère Poulard zahrnuje historické ubytovací zařízení (auberge) a restauraci, která sice byla zrenovována, ale zachovala si své tradiční prostředí a půvab. Restaurace La Mère Poulard podává kulinářskou speciality La Mère Poulard: omeletu připravovanou podle receptu, který je dodnes tajný. La Mère Poulard se také proslavila svými máslovými sušenkami (s nejlepším normandským máslem), které se dodnes vyrábějí a prodávají v obchodě Biscuiterie La Mère nacházejícím se hned vedle na Grand Rue.

Adresa: 18 Grande Rue, Mont Saint-Michel

Hlavní atrakce Normandie

Mont Saint-Michel ve Francii 3

KDE SE UBYTOVAT

Když přenocujete v Mont Saint-Michel, umožní Vám to poznat kouzelné středověké prostředí bez davů turistů. Zvuky moře jsou lépe slyšet a úzké kamenné ulice vypadají malebnější za tichého rána nebo večera. Doporučujeme ubytovat se uvnitř hradeb středověké vesnice na ostrůvku Mont Saint-Michel. Cenově lépe dostupné možnosti ubytování ale najdete na pevnině, která je vzdálená asi 2,5 km od Mont Saint-Michel.

Luxusní hotely: v historické budově na Grand Rue of Mont Saint-Michel nabízí fantastický Auberge de La Mere Poulard nedávno zrenovované pokoje s výzdobou s tradičními prvky. Pokoje nabízejí výhledy na zátoku a vesnici; hotel má vyhlášenou restauraci (výše). Hotel Le Mouton Blanc sídlí ve zrenovované budově ze 14. století nedaleko Opatství Mont Saint-Michel. Útulné pokoje skýtají nádherné výhledy na zátoku, opatství a vesnici. Neformální restaurace v hotelu podává klasickou francouzskou kuchyni.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: asi 2 km od hradeb středověké vesnice se nachází Hotel Gabriel 3* s bezplatnou kyvadlovou dopravou k Mont Saint-Michel. Pokoje jsou vyzdobeny v současném stylu a poblíž je k dispozici několik restaurací. Motel Mercure Mont-Saint-Michel 4* stojí vzdálen 2 km od středověké vesnice u silnice, která vede k Mont Saint-Michel.  Moderní hotel nabízí gurmánskou restauraci a prostorné pokoje za dostupné ceny.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: v městečku Beauvoir asi 5 km od vesnice Mont Saint-Michel najdete Les Vieilles Digues, cenově dostupné ubytovací zařízení  B&B. Hotel je obklopen příjemnou zahradou a ubytování zahrnuje bohatou snídani ve formě bufetu. Ibis Pontorson Baie Du Mont Saint Michel 3* se nachází 10 km od Mont Saint-Michel v městečku Saint-Georges-de-Gréhaigne nedaleko vlakového nádraží Pontorson. Kyvadlový autobus jezdí z Pontorsonu k Mont Saint-Michel. Hotel nabízí stylové moderní pokoje, restauraci s grilem a snack bar otevřen 24 hodin denně.

Akční nabídka ubytování:

Mont Saint-Michel ve Francii 4

TYPY A PROHLÍDKY

 • Autem do Mont Saint-Michel: cesta autem z Paříže do Mont Saint-Michel zabere asi 4 hodiny. Návštěvníci musí zaparkovat 2,5 km od Mont Saint-Michel v městečku Beauvoir na pevnině. Z parkoviště jezdí kyvadlový autobus, který turisty vysadí 400 m od středověkých bran, kterými se vstupuje do vesnice Mont Saint-Michel.
 • Výlety do Mont Saint-Michel z Paříže: čtyřhodinová cesta z Paříže do Mont Saint-Michel autem je pro řidiče únavná. Pokud byste raději klidnější výlet, vydejte se sem z Paříže s průvodcem při jednodenním výletě, který zahrnuje dopravu a jízdu krajinou Normandie, oběd a pěší prohlídku vesnice a opatství.
 • Přístupnost: Opatství Mont Saint-Michel není přístupné návštěvníkům s omezenou pohyblivostí. Na vrchol hory vede pěší stezka dlouhá 200 m a pak pokračuje 350 schodů.
 • Návštěva koncertu: duši Mont Saint-Michel mohou návštěvníci pocítit při návštěvě hudebních koncertů na tomto nádherném místě. Festival náboženské hudby Via Aeterna se koná v září nebo v říjnu v Opatství Mont Saint Michel a na dalších místech v regionu. Renomovaný Festival Grandes Marées přináší sérii jazzových koncertů v městečku Jullouville (asi 1 hodinu autem od Mont Saint-Michel) na konci července a začátku srpna.
 • Návštěva opatství v noci: v červenci a srpnu se mohou turisté vydat na kouzelnou večerní návštěvu Opatství. Noční prohlídky (Les Nocturnes) organizuje francouzské Národní památkové centrum. Návštěvníci mohou obdivovat skvělé zvukové a světelné efekty, a také videoprojekce, které zvýrazní krásu architektury Opatství.
 • Pouť pěšky plánujte s předstihem: pokud toužíte sem přijít jako poutníci pěšky, nejprve si zjistěte dobu přílivů. Tomu je důležité věnovat pozornost, protože je extrémně nebezpečné vydávat se do zátoky, když voda stoupá. Během jarních přílivů musí návštěvníci přejít 2 hodiny před očekávaným přílivem. Také pamatujte na to, že zátoku je nejlepší přejít naboso.
 • Nasávejte spiritualitu v Opatství: návštěvníci mohou navštívit bohoslužby, aby lépe poznali duchovní prostředí Mont Saint-Michel. Mše se slouží v opatském kostele od úterý do soboty ve 12 hod. a v neděli v 11,15. Nešpory probíhají od úterý do soboty v 18,20 v kryptě opatského kostela.
 • Vánoce v Mont Saint-Michel: vánoční týden (Semaine de Noël) v Mont Saint-Michel je mimořádný čas, kdy je vesnice vyzdobena svátečným osvětlením. Štědrý den (24. prosince) se slaví vigiliemi ve 22,30 a půlnoční mší v 23,30 v opatském kostele, a pak následuje horká čokoláda podávaná v refektáři. Mše se slouží na Boží hod (25. prosince) dvakrát, v 8 a v 11,30 hod.. Sváteční nešpory se konají o Vánocích večer v 18,30. Náboženské oslavy pokračují každý den až do 1. ledna.

 

JAK SE TAM DOSTAT

 • Cesta autem z Paříže do Mont Saint-Michel trvá asi 3,5 hodiny. Další možností je rychlovlak vlak TGV z Paříže do Rennes, kterým to trvá asi 1,5 hodiny, a pak je třeba jet 30 minut taxíkem nebo 50 minut autobusem k Mont Saint-Michel.
 • Pokud přicestujete autem, zaparkujte na parkovišti, které se nachází na pevnině 2,5 km od Mont Saint-Michel. Z parkoviště jezdí kyvadlový autobus, který dopraví návštěvníky 400 m od vstupních bran Mont Saint-Michel.
 • Kromě cestování autem existuje také několik možností, jak se do Mont Saint-Michel dostat veřejnou dopravou.