Nehoda na trati? Tato místa jsou ve vlaku nejbezpečnější

Nehoda na trati? Tato místa jsou ve vlaku nejbezpečnější 1

Vlaková doprava patří v Česku mezi ty nejbezpečnější. Pomyslnému žebříčku sice kralují letadla, protože na našem území v posledních letech žádné nespadlo, ale i vlaky jsou na tom velmi dobře. K vážné nehodě, jejíž obětí by se stal cestující ve vlaku, nedošlo již desítky let. Kdyby však k nehodě mělo dojít, které místo ve vlaku je nejbezpečnější?

 
1024x768

Jak jste zřejmě předpokládali, vůz uprostřed vlakové soupravy je nejbezpečnější a jen o něco hůře je na tom vůz, který se nachází za ním. Když už se vlaku stane nehoda, většinou se čelně srazí s jinou soupravou, případně do něj narazí jiný vlak zezadu. I při vykolejení je nejlepší sedět ve středním voze.

 
Vlaková-nehoda-ve-Švýcarsku

I když se vám ale nepodaří zajistit si místo ve středním voze, můžete svou bezpečnost zvýšit výběrem sedadla. Ačkoli mnoho lidí rádo sedí ve směru jízdy, bezpečnější jsou právě sedadla, které jsou umístěny proti směru jízdy. Když totiž dojde k čelní srážce, náraz člověka zatlačí do sedadla, čímž se sníží riziko zranění.

 
2427113

Bezpečnější jsou také sedadla v uličce. Při srážce se totiž mohou rozbít okna a úlomky skla dokáží často způsobit vážná zranění či dokonce smrt. Člověku samozřejmě stoprocentní bezpečnost nezaručí nic, a to ani ve vlakové dopravě. Výběr vozu a sedadla však šance na vyváznutí z kolize rapidně zvyšuje. Myslete na to, když příště budete cestovat vlakem.