Styl Japandi

Styl Japandi 1

Možná Vám připadá, že Japonsko a Skandinávie nemají mnoho společného, ​​ale pokud jde o designové prvky, jsou si více podobné, než se může zdát. Estetika obou regionů se zaměřuje na jednoduchost, přírodní prvky a pohodlí, takže není překvapením, že stále více návrhářů kombinuje tyto dva styly dohromady, což nazývají „Japandi“ (Japan + Scandi). Ačkoli jde o relativně nový trend, očekávejte, že se Japandi objeví v nabídce Instagramu.

 

Co je to Japandi Design?

Podle Leni Calas z Ward 5 Design je „design Japandi kombinací skandinávské funkčnosti a japonského rustikálního minimalismu, což vede k vytvoření atmosféry umění, přírody a jednoduchosti.“ Tato fúze vytváří dokonalé spojení funkce a formy se zaměřením na čisté linie, jasné prostory a světlé barvy.

 

Jaké jsou prvky Japandi?

Japandi, dokonalé spojení japonského a skandinávského designu se zaměřuje na minimalistické designy, které jsou esteticky příjemné a zároveň vysoce funkční. Podle Leni Calas očekávejte nepřeberné množství přírodních materiálů, tlumených barev, čistých linií a minimálního, přesto dobře upraveného vybavení. Design Japandi není řídký – je záměrný. Styl Japandi se vyznačuje krásným řemeslným zpracováním se zaměřením na kvalitu a ručně vyráběné kusy před levnými kusy na jedno použití. Uvidíte také spoustu neutrálních odstínů a barev, které doplňují nábytek a doplňky ve stylu Japandi. Obvykle se vybírají uklidňující, klidné a mírné barevné palety, a když jsou začleněny jasnější barvy, je to provedeno smysluplně a jemně. Japonské styly navíc často zdůrazňují udržitelnost. Převaha přírodních materiálů a jednoduchý design z nich dělá skvělý ekologický dekor. Vzhledem k tomu, že stále více spotřebitelů hledá ekologickou estetiku, není popularita Japandi žádným překvapením.

Jak doma použít styl Japandi

Jak spolu funguje japonský a skandinávský styl

Pokud jste obeznámeni se skandinávským designem, určitě jste se setkali s pojmem „hygge“. Je to skandinávský koncept útulnosti v designu, který v posledních pár letech nachází stále větší oblibu také v USA. V zásadě by Váš domov měl být Vaším útočištěm a poskytovat pocit pohodlí pokaždé, když vstoupíte do dveří. Nyní spojte tuto myšlenku s japonským pojmem „wabi-sabi“, neboli že v nedokonalosti je krása, a vytvoříte designové manželství, což je Japandi. Japonský a skandinávský design spolu skvěle ladí, protože jsou oba zakořeněny v minimalismu a pohodlí. Sdílená estetika těchto dvou se spojila a vytvořila styl, který je snadný a sofistikovaný. A tam, kde se oba přístupy rozcházejí, se jejich rozdíly vlastně doplňují. Kde jsou japonské interiéry uhlazené, jsou severské rustikální. Sytější (ale stále neutrální) barvy japonského designu pomáhají, aby ostré, svěží palety skandinávských domů nepůsobily klinicky nebo chladně.

Styl Japandi 2

Jak zdobit v stylu Japandi

Pokud jste fanouškem minimalismu a hygge, je pravděpodobné, že jste již začali experimentovat s japonským stylem. Chcete-li si s tímto vzhledem opravdu pohrát, zaměřte se na přírodní materiály, jako je neopracované dřevo nebo kusy bambusu, které přinášejí pocit přírody a jednoduchou krásu. Leni Calas doporučuje používat tlumené barvy s nádechem světle zelené nebo přenést rostliny a zeleň do Vašeho domova, abyste získali pocit života venku. Také snížení nepořádku je klíčem k dosažení stylu Japandi. Tato estetika designu se zaměřuje na čisté linie a otevřené prostory. Ale pokud máte aktivní domácnost a snažíte se najít minimalistický vzhled, Leni Calas doporučuje vyzkoušet „faux minimalismus“ s přírodními prvky interiéru, jako jsou krabice a koše, vestavěné nebo skládací zástěny, abyste skryli přebytečné věci a aby Váš prostor zůstal bez nepořádku. Chcete-li získat to nejlepší z obou světů, využijte útulnost designu Scandi s teplými texturami a měkkými kousky při zachování elegance japonského dekoru. Zatímco oba styly se zaměřují na utilitárnost, je důležité zachovat ve Vašem prostoru zenový pocit klidu. Vzhledem k tomu, že design Japandi je zaměřen na řemeslné zpracování, není určen pro jednorázové použití. Hledejte kousky, které obstojí ve zkoušce času a budou s Vaším dekorem fungovat po mnoho let. Je to jasná protilátka na kulturu jednorázového použití, která nám tak dlouho vládla. Místo toho se zaměřte na kousky, které jsou ekologicky udržitelné a bezpečné pro naši planetu. Ačkoli japonský a Scandi dekor nejsou novinkou, jejich kombinace bude v příštích několika letech jistě trendem na vzestupu.

Jak do interiéru začlenit japonský styl