Nejkrásnější národní parky Evropy

Nejkrásnější národní parky Evropy 1

Dartmoor, Velká Británie   

Dartmoor představuje britskou krajinou v její nejstarší podobě – je to „temné srdce pod povrchem zelené a příjemné země“. Tajemnou pověst přinesly Dartmooru pověsti o bezhlavých jezdcích na koni prohánějících se po starých pohřebištích, o děsivých chlupatých rukách, které vytlačily vozidlo ze silnice i o návštěvách ďábla samotného, takže se stal oblíbeným prostředím pro spisovatele, jako byl Sir Arthur Conan Doyle či Agatha Christie. Je to země vířících mlh a dešťů, pustých vřesovišť, skalnatých kopců a tajemných kamenných kruhů, které stále znova oslovují pohanskou část naší duše. Ke zdejším četným prehistorickým památkám patří 3,5 m vysoký menhir Beardown Man nedaleko skal Devil’s Tor a 5 000 kamenných „chatrčí“. Pěší stezky zde patří k nejlepším v Británii a všechny jsou zpestřeny občasnou venkovskou hospodou, ideální na zahnání myšlenek na děsivé ohnivé psy.  

 

Plitvická jezera, Chorvatsko   

Na Plitvických jezerech je něco neskutečného až fantastického: je to síť 16 hlubokých jezer ležících vysoko v lesích Dinárských hor; jsou tvořeny přírodními hrázemi z vápence a dolomitu. Bohatství minerálů ve vodě, která sem proudí z řek Bijela a Crna, spolu s podzemními prameny, propůjčují jezerům stále se měnící barvu: jednou působí tyrkysově modrá, jindy zase mátově zelená, šedá či modrá. Surrealistický pohled přitom ještě umocňují prudké vodopády spojující jezera a bujná vegetace pokrývající skály i vodní toky. Plitvice byla také místem, kde započala v 90. letech Chorvatská válka za nezávislost, když srbští rebelové převzali kontrolu na d vedením parku. Ten stojí za návštěvu i v zimě: vodopády zmrznou v pohybu a ledová jezera odrážejí odstín, jaký má nebe v tu chvíli.  

 

Abruzzo, Lazio a Molise, Itálie 

Přestože jsou vzdáleny sotva 2 hodiny cesty od Říma, zdejší skalnaté vrcholky a bukové lesy se jen zřídka objeví na programu cesty návštěvníků Itálie. To je však chyba: nachází se zde nejstarší horská divočina severní Itálie, která je posledním domovem ohroženého medvěda apeninského, ale také divokého rysa, apeninského (italského) vlka a orla skalního. Více jak 150 ovčích stezek (tratturi) se vine údolími a loukami porostlými pomněnkami: nezkrocená krása porušená pouze hrstkou vesniček na kopcích. Jedná se o ráj pro pěší turistiku, kde i krátké trasy nabízejí úžasné výhledy. Největším městem je Pescasseroli, které je tvořeno krásnou směsice růžových kamenných domů v údolí, kolem něhož se tyčí kopce s bílými vrcholky.  

 

Ostrovy Cíes, Španělsko  

U atlantického pobřeží Galicie leží trojice ostrovů, která má z evropských oblastí nejblíže k úžasným tropickým plážím a safírovým vodám: místní lidé nazývají pláž Rodas „karibská pláž v Galicii“. Kdysi oblíbené místo pirátů je dnes často navštěvováno víkendovými výletníky, kterým stačí absolvovat 40minutovou plavbu parníkem z města Baiona. Maličké souostroví nabízí kombinaci úžasných pláží, křišťálových lagun, skalnatých útesů a vyhlídek a je domovem stovek racků. Všechny tři ostrovy, Illa de Monteagudo, Illa do Faro a jižní Illa do San Martiño,  jsou bez dopravy, což ještě zdůrazňuje jejich atmosféru odlehlosti „na konci světa“. Dnes navíc tvoří vlnolam chránící pobřežní město Vigo před nápory Atlantiku. Ostrovy jsou přístupné od dubna do počátku září a nabízejí ubytování v kempu Camping Illas Cíes.

 

Údolí Lauterbrunnen, Švýcarsko 

O titul nejkrásnějšího místa v Alpách sice může soutěžit řada kandidátů, v každém případě by se však údolí Lauterbrunnen muselo ocitnout na vysoké příčce. Je neuvěřitelně krásné, kde se ledovcem vytvořené skály místy pokryté sněhem tyčí nad zelenými svahy v nezvyklých úhlech, s borovicemi a kouzelnými chaloupkami. Po jeho kolmých stěnách stéká asi 72 vodopádů, z nichž nejpůsobivější je vodopád Staubbach. Jeho krása je taková, že inspiroval i básníky Goetheho a Byrona. Vodopád Trummelbach je zase soubor 10 ledovcových vodopádů, které protékají horou. Je to jediný ledovcový vodopád v Evropě, který je přístupný z vnitřku hory, a přihlížející jsou někdy bombardováni kameny, když kolem protéká až 20 000 l vody za sekundu. Město Lauterbrunnen pak bývá pravidelně plné pěších turistů a představuje dobrou základnu, ze které se můžete vydávat do okolí. 

Nejkrásnější národní parky Evropy II.