Nejlepší podlahy do dětského pokoje

Nejlepší podlahy do dětského pokoje 1

Typ podlahové krytiny, který vyberete do dětského pokoje, bude mít vliv na jeho prostředí. To znamená, že se musíte zaměřit na řadu charakteristik, když budete zvažovat možnosti. Kvalita podlahy, ale také její vzhled, pocit a textura, budou ovlivňovat, jak se bude Vašemu dítěti v pokoji líbit a bydlet. Také je potřeba pamatovat na to, že některé podlahy vydávají pach nebo zhoršují kvalitu vzduchu různými emisemi.

 

Koberec

Koberec je tradiční volba do ložnice a běžný je také v dětských pokojích. Za to vděčí především faktu, že bývá příjemně měkký, takže změkčuje a tlumí prostor zespodu. Jeho povrch je příjemný na dotek a zároveň pomáhá předcházet úrazům tlumením při zakopnutí a pádech. Tento efekt ještě zvýšíte, když koupíte tlustší koberec. Další výhodou plošného koberce v dětském pokoji je skutečnost, že může fungovat jako izolační nárazník na celé podlaze. Ten částečně omezuje hluk, který děti vytvářejí, když si v místnosti hrají, dupají a skáčou. Izolační vrstva je obzvlášť důležitá v případě, že se dětský pokoj nachází ve vyšším patře domu.

Existují však také některé nevýhody. Děti dělají nepořádek a koberec se jak známo obtížně udržuje v čistotě. Snadno se na něm vytváří skvrny a zachytává špínu, takže světlejší jednolité barvy jednoznačně nejsou dobrou volbou. Zároveň mají vlákna v koberci tendenci přitahovat a zachytávat špínu a prach, což může negativně přispívat ke kvalitě vzduchu v prostoru. Pokud dojde k rozlití tekutiny nebo jídla a rychle se neodstraní, může se navíc objevit plíseň.

Nejlepší podlahy do dětského pokoje 2

Korek

Korek je poměrně originální volba do dětského pokoje, která může poskytnout mnoho kvalit koberce, ale bez většiny jeho nevýhod. Po nainstalování je korek přirozeně měkký a poddajný pod nohama – může být ještě měkčí, když si koupíte silnější dlaždice. Přesto na pohled připomíná masivní tvrdé dřevo. Na rozdíl od koberce však jsou korkové podlahy antimikrobiální, kdy korek přirozeně brání růstu plísně a mikroorganismů. Kromě toho je antistatický a odpuzuje prach a špínu, takže místnost bude čistší a zdravější. Když je korek správně nainstalován a povrchově ošetřen, může být téměř neproniknutelný pro vznik skvrn, přičemž jako údržba obvykle stačí pravidelné zametání a vysávání.

Je zde ale také pár nevýhod. Korek je velmi měkký, což znamená, že je poměrně snadné ho poškodit. Pokud máte domácí mazlíčky, především velké psy, jejich nezastřižené drápy mohou povrch korku poškrábat a poničit. Také ostré hrany těžkých dětských hraček mohou způsobit rýhy či natržení materiálu. Tomu se můžete vyhnout do jisté míry tím, že použijete korkové dlaždice, které je možné podle potřeby vyměnit jen v místě poškození.

 

Guma

Guma je podlahová krytina, která se běžně používá v dětských koutcích a v tělocvičnách, protože je velmi měkká, poddajná a dobře tlumí dopad a pády i z mírných výšek. Gumové podlahy jsou velmi trvanlivé a odolné vůči poškození, jako jsou trhliny, škrábance a rýhy, a to mnohem více než jiné podlahové materiály s měkkým povrchem. K tomu je třeba přičíst fakt, že má nízkou údržbu, snadno se čistí a je odolná vůči vzniku vznik skvrn, takže představuje oblíbenou volbu do dětských pokojů a hracích koutků.

Velkou nevýhodu, kterou mají téměř všechny krytiny v dětském pokoji, představuje lepidlo, které se používá na jejich připevnění k podkladové podlaze. To často vydává malé množství toxických emisí (výparů), které mohou zhoršovat kvalitu vzduchu. V případě gumy se ve většině případů lepidlo nepoužívá. Na místě ho drží přirozená trakce materiálu (která navíc brání dětem v uklouznutí) spolu s váhou celé masy podlahy. Je to však jeden z dražších podlahových materiálů, který si můžete vybrat, ve srovnání s vinylem a s dalšími odolnými podlahovými krytinami. Kromě toho může guma mít výrazný pach. Ten sice neškodí, protože se jedná o přírodní materiál, ale může být nepříjemný dětem, takže je potřeba vyzkoušet jejich reakce na gumovou krytinu ještě předtím, než učiníte definitivní rozhodnutí.

 

Odolný vinyl

Vinyl je nenákladný, má nízkou údržbu, je odolný vůči vzniku skvrn a vůči vodě, a jen těžko ho lze poškodit natržením. V mnoha směrech je to ideální materiál, který obstojí v těchto podmínkách a při nárocích, které děti kladou na podlahu ve svém pokoji.

Nevýhodou je, že vinyl není přírodní materiál a je poměrně škodlivý pro životní prostředí. Při jeho výrobě vznikají toxiny, které se buď ukládají na místě, nebo jsou vypouštěny do atmosféry, a zároveň vyžaduje spotřebu paliva a použití ne-obnovitelných zdrojů. Některé vinylové podlahy nižší kvality navíc vypouštějí organické těkavé látky (VOC) ještě celé dny a týdny po instalaci, což může zhoršit kvalitu vzduchu v místnosti.