Jednoduchý nápad, který může zachránit oceán

Jednoduchý nápad, který může zachránit oceán 1

Pouze 20-letý vynálezce z Holandska přišel na efektivní a relativně levný způsob, kterým se dá očistit hladina oceánu od nebezpečného plastového odpadu. Pokud by se plán Boyana Slate zrealizoval, do 20 let by mohl být oceán bez plovoucího plastu.

Ochranáři již déle bijí na poplach kvůli milionům tun plastu, které vážně ohrožují životní prostředí. Všechny dosud představené řešení tohoto problému byly buď příliš drahé nebo málo účinné a často si nevěděli dát rady se silnými mořskými proudy.

 
the-ocean-cleanup-plan-boyan-slat-6

Mladý Boyan Slat ale vymyslel, že pokud na mořskou hladinu umístí dlouhé plováky a ty by mohly plast zachycovat. Využije sílu proudů – ty naženou odpad k plovákům a mořští živočichové to nijak neohrozí.

Odhaduje se, že 100 kilometrů „plovákové zóny“ by za 10 let odlehčila část Tichého oceánu, která je nejvíce znečištěná až o 70 320 tun plastového odpadu. To je asi 42 procent z celkového množství odpadu v této lokalitě.

V současnosti v Japonsku zkušebny instalují prvních 2 000 metrů plováků. Když to v roce 2016 dokončí, půjde o nejdelší plovoucí strukturu na Zemi. Tato čistící metoda stojí pouze tři procenta z ceny, za kterou to dokážou jiné návrhy. Jeden kilogram by stál zhruba 4,53 eur, což je stále dost v porovnání s jednoduchým tříděním odpadu.

 
coral-reef-koralovy-utes-1