Nejlepší tanky druhé světové války

Nejlepší tanky druhé světové války 1

Vytvořit žebříček nejlepších tanků druhé světové války je poměrně složité a vždy se najde někdo, kdo s daným uspořádáním nesouhlasí. Přesto jsme se o to pokusili a tady je výsledek.

 
Tank_T-34

1. T-34
Na prvním místě se nemohl umístit žádný jiný tank, ačkoli kromě počtu vyrobených kusů vlastně konkurenci v ničem nepředběhl. Nebyl nejrychlejší, neměl nejsilnější kanón, nevypadal děsivě. Proč je tedy na prvním místě? T-34 byl jednoznačně nejvšestrannějším tankem na bojištích druhé světové války.

Nebyl nejrychlejší, ale byl dost rychlý. Neměl nejsilnější kanón (76,2 milimetru), ale stačil mu k tomu, aby se vyrovnal většině soupeřů. Neměl nejtlustší pancíř, ale na ochranu posloužil dobře. Snadno se vyráběl, údržba nevyžadovala spoustu času a výcvik posádky netrval dlouho.

V souboji s Tygrem by nebyl favoritem, na kratší vzdálenost ale existovala poměrně vysoká šance, že zvítězí. Navíc, Tiger jen málokdy čelil pouze jednomu tanku T-34. Většinou jich bylo několik. Řečeno ve zkratce: „Tétridsaťštvorky“ úplně vytlačily nepřátelské tanky z bojiště. A to se žádnému jinému typu tanků nepodařilo.

 
panzer_vi___tiger___and_iii_by_wolfenkrieger-d3f8o7n

2. Panzer VI „Tiger“
Když se řekne Tiger, jen málokomu z nadšenců historie druhé světové války napadne zvíře, ačkoli, tank Tiger tak trochu bestií byl. Navrhli ho pak, jak Sověti na východní frontě nasadili do boje těžké stroje, pancíř kterých měli tehdejší německé tanky problém prorazit.

Jeho hlavní výzbrojí byl legendární 88-milimetrový kanón, díky kterému věděl Tiger likvidovat nepřátelské tanky na poměrně dlouhou vzdálenost. Vojáci dokonce věřili, že na zničení jednoho Tigra je potřebných deset Sherman, přičemž devět z nich se už domů nikdy nevrátí. Neštěstím Tygrů byla ale samotná konstrukce.

Zatímco v boji v podstatě neměli konkurenta, jejich stavba byla náročná, často se kazily a oprava byla zdlouhavá. Navíc bylo vyrobeno jen něco přes dva tisíce těchto tanků, přičemž mnohé z nich zajali Sověti při postupu směrem na západ. Přesto šlo o jeden z najsmrtiacejších tanků v historii a své místo v žebříčku si určitě zaslouží.

 
SdKfz161-1-1

3. Panzer IV
V mnoha ohledech šlo o nejvšestrannější tank druhé světové války. Přestože bojoval proti modernějším strojem (americký M4 Sherman či sovětský T-34), byl více než konkurenceschopným soupeřem a svou užitečnost na frontách dokazoval až do konce konfliktu.

Důkazem toho je například i fakt, že ho v továrnách vyráběli až do dne, kdy bylo podepsáno příměří. Kolik stala druhá světová válka? Toto je slovenský účet V počátečních fázích války se byly Panzer IV schopny postavit jen sovětské tanky KV-1. Ty však byly o 20 tun těžší, takže Panzery IV měli nejen vyšší maximální rychlost, ale i lepší manévrovatelnost.

Navíc bylo německých strojů zprvu mnohem více a tak způsobovaly svým bývalým spojencem těžké ztráty. I po příchodu Sherman a „tétridsaťštvoriek“ stačilo Němcům tyto stroje pouze zmodernizovat, a to tak, že na ně začaly montovat výkonnější 75-milimetrové kanóny s delším účinným dostřelem.

V praxi to znamenalo, že na bojištích jim Sherman přestaly být konkurencí a tanky T-34 dokázali likvidovat ze vzdáleností, na které sovětské kanóny nedokázaly pancíř protivníka prorazit. Největší nevýhodou Panzer IV byl počet vyrobených kusů – jen o něco víc než 8 500. Proti 50-tisícům Sherman a 65-tisícům tanků T-34 tedy nakonec navzdory kvalitě neobstáli.

 
544b4a64d2_67270998_o2

4. M4 Sherman
Své působení v téměř všech spojeneckých armádách (s výjimkou sovětské) se odbyl americký tank M4 Sherman. Jeho výroba, stejně jako údržba, byla nenáročná a snadno se ovládal. Kvůli počtu vyrobených kusů šlo o ideální stroj na podporu pěchoty nejen v otevřených prostranstvích, ale iv obydlených zónách.

Svou přítomností se Sherman postarali io úspěšný výsledek války v severní Africe. Naneštěstí nešlo o stroj, který dokázal vítězit v tankových soubojích v Evropě. Po invazích Spojenců v Itálii a Normandii totiž stál nejen proti vylepšeným Panzer IV, ale i proti zcela novému nepříteli, který ho v žebříčku předběhl: německému Tigeru.

 
KV-1_Kirovsk

5. KV-1
Na začátku Operace Barbarossa zůstalo německé velení nepříjemně překvapené. Proti jejich tankem totiž Sověti postavili 500 kusů strojů typu KV-1. Tyto těžké tanky dokázaly zničit jakéhokoli obrněného soupeře a nejednou se stávalo, že jediný stroj dokázal zastavit i početnější útok nepřátelských tanků. Ve světě bleskové války však „kávéjednotky“ trpěli.

Na pevném povrchu dokázali vyvinout maximální rychlost pouze 35 kilometrů za hodinu a německým tankům nic nebránilo v tom, aby se střetům s nepřátelskými stroji jednoduše vyhnuli a obešli jejich. Navíc měli těžké věže, které měly problém s rychlým otáčením, takže jimi bylo jen těžko možné zasáhnout rychle se pohybující cíl.

Tyto tanky později nahradily lehčí stroje, ale své místo v žebříčku si zaslouží už jen kvůli psychologickému efektu, který měli na nepřítele. Ostatně, právě oni byli hlavním důvodem, kvůli kterému Němci začali vyrábět tanky, které obsadili druhé místo v tomto žebříčku.