V Oslu bylo otevřeno nové Munchovo muzeum

V Oslu bylo otevřeno nové Munchovo muzeum 1

Nedávno bylo otevřeno nové Munchovo muzeum (Munchmuseet) v Oslu. Od 22. října tak mohou návštěvníci spatřit Výkřik a 40 000 prací spojených se světoznámým norským malířem Edvardem Munchem v pozoruhodné nové stavbě na nábřeží.

Jedná se o největší sbírku na světě věnovanou jedinému umělci a jedno z nejočekávanějších nových muzeí letošního roku. Nyní konečně uvítala první hosty, 13 let poté, co městská rada rozhodla o vybudování nového muzea pro Munchova díla (která se sem přesunula z původního muzea ve čtvrti Tøyen na východní straně Osla). Nové muzeum navrhli španělští architekti z Estudio Herreros, přičemž je mnohem větší než původní prostor: zahrnuje 11 galerií rozmístěných na 13 patrech. Velká část je věnována životu a dílu Edvarda Muncha (18631944) a některá jeho díla jsou vystaveny poprvé. K vidění jsou však také práce dalších modernistických a současných umělců.  Architektonické studio Estudio Herreros vyhrálo soutěž o návrh nového Munchova muzea v roce 2009 a po určitých nejasnostech ohledně podoby a umístění stavba započala v roce 2016. Muzeum stojí v zátoce Bjørvika, kterou obklopuje módní stejnojmenný okrsek, a je 5x větší než původní muzeum v Tøyenu.

„Munchovo muzeum, které zdraví lidi ve dne i v noci, je novým významným bodem panoramatu Osla, který místním obyvatelům i návštěvníkům poskytne orientaci ve městě, v okolních horách i ve zdejším fjordu,“ říká architekt Juan Herreros.

V Oslu bylo otevřeno nové Munchovo muzeum 2

Nové muzeum je součástí spolupráce FutureBuilt, která si klade za cíl snížit emise skleníkových plynů při stavbě a fungování nových budov v progresivním prostředí Osla. Podle designérů je Munchmuseet vybudován z ekologické oceli a betonu a jeho fasáda je z průsvitného hliníku, který se leskne vedle hladiny, když se k muzeu blížíte po nábřeží. Ale nejde tu pouze o umění a design: muzeum se také považuje za skvělé místo, kde můžete v Oslu trávit čas. Uvnitř naleznete střešní bar, kavárnu a restauraci s výhledy na město a na fjord. Těšit se můžete také na střídající se výstavy a koncerty.

„Expozice budeme pravidelně měnit a budeme mít souvislý program akcí s koncerty, přednáškami, rozhovory s umělci i s kurátory a podobně,“ říká ředitel muzea Stein Olav Henrichsen.

S tím, jak se znovu otevírají hranice a lidé mají možnost cestovat, přibyla další atrakce, která můžete přilákat turisty do Norska. Munchmuseet je jednou z mnoha nových kulturních atrakcí, které v metropoli byly otevřeny veřejnosti. Nachází se jen pár minut pěšky od nové Deichmanovy knihovny, jejíž provoz byl zahájen vloni v létě, a blíží se otevření velmi očekávaného nového norského Národního muzea na nám. Rådhusplassen. Je naplánováno na rok 2022 a bude představovat největší kulturní centrum v severských zemích.