Co dělat ve Slovinsku

Co dělat ve Slovinsku 1

Těžko byste na mapě našli zemi s lepší polohou, než má Slovinsko. Země na pomezí střední a jižní Evropy má přístup k Alpám i k Jadranu. Vlivy přicházejí ze sousední Itálie, Rakouska a západního Balkánu. A protože je země kompaktní, při její návštěvě můžete projet všechny regiony.

Přesto Že byste se snadno mohli zabavit v kterékoli části, chcete-li poznat celou zemi, máte se na co těšit. Outdoorové aktivity špičkové úrovně můžete zkombinovat se zážitky z měst, zatímco výlety za vínem skloubit s poznáváním historie. Zde uvádíme některé z nejlepších aktivit a zážitků ve Slovinsku.

 

Pěší turistika v Alpách a po trase Juliana

Méně zkušeným cestovatelům může připadnout pěší túra v Alpách extrémní, ale nemusí tomu tak být. Slovinsko je rájem pro pěší turistiku všeho druhu, od treků a horolezectví až po klidné procházky velkolepou scenérií. Kompromis představuje dálková trasa Juliana, okruh dlouhý 270 km, který vede po obvodu NP Triglav ležícího na severozápadu Julských Alp. Fotoaparát mějte stále u sebe pro úžasné fotografie ikonických míst, jako je Bledské jezero obklopené kopci nebo mohutné alpské Bohinjské jezero. Velká většina z 16 etap trasy je relativně rovná (takže nepotřebujete žádné vybavení kromě batohu, pevných bot a dobrého postoje) a hodnocena jako snadná nebo středně těžká, kde maximální převýšení činí asi 1326 m.

Oblast Bohinjského jezera ve Slovinsku

Centrální tržnice v Lublani  

Venkovní a kryté části Centrální tržnice nejsou jen místem, kde se lidé zásobují čerstvými potravinami, ale samým centrem života Lublaně (Ljubljana). Leží hned u hlavního náměstí, za slavným Trojmostí a na břehu řeky Lublaňky, přičemž při smlouvání s prodejci a nakupování pronikáte přímo do života ve městě. Udělejte to jako místní, nakupte si ryby, maso, zeleninu, ovoce, sýr, ořechy, med a alkohol, a pak relaxujte v nedaleké kavárně, abyste pocítili rytmus života v centru města. Vždy v pátek se zdržte na Odprta Kuhna („Otevřená kuchyně“), kdy zde desítky restaurací z celé Lublaně postaví stánky na pravidelném festivalu jídla se speciálně připravenými pokrmy, takže místní i návštěvníci mohou poznávat kulinářské umění v metropoli.

Gurmánská kuchyně: Nova Gorica a Lublaň, Slovinsko

Procházka po Lublani Jože Plečnika 

Co dělat ve Slovinsku 2

Jedním z důvodů proč si Lublaň zamilovat, je umění architekta Jože Plečnika, místního rodáka, který ve 20. století navrhl mnoho budov a staveb. Můžete se vydat na prohlídku města zaměřenou na dílo slavného lublaňského architekta. Z 10 mistrovských prací, které najdete na různých místech ve městě, je skvělým počátečním bodem Plečnikův dům, kde architekt téměř čtyři desetiletí žil a pracoval. Poté začnete poznávat jeho styl, když budete procházet městem. Věnujte pozornost především designu každodenních míst, která jste už nejspíš navštívili, jako je Trojmostí a krytá část Centrální tržnice známá jako Plečnikova kolonáda.

 

Cyklistika se šampiony

Co dělat ve Slovinsku 3
Cyklistická trasa Paranzana

V posledních pár letech se Slovinsko stalo světovou metropolí cyklistiky. Slovinci vyhráli 2 závody Tour de France, 3 Tours of Spain, 2 Tours of Slovenia a odnesli si zlatou a bronzovou medaili v cyklistice z Letní olympiády 2020. Důvodem pro takovou převahu jsou zdejší silnice a krajina, které jsou ideální pro trénink šampionů. Poznat zdejší terén a kulturu kolem můžete na novém Slovinském silničním cyklistickém okruhu. Je možné použít jakékoli kolo, protože vede po klidných asfaltových silnicích, ale některé úseky jsou zaměřené na cyklisty na závodních kolech. Okruh, který vede kolem celé země, měří 1500 km s cca 15–20 etapami. Také jsou zde 4 regionální okruhy (každý dlouhý asi 270 km) pro ty, kdo chtějí jet v konkrétních (nebo kompaktních) oblastech a sledují určité kulturní zaměření. Během cesty, ať už po hlavním okruhu nebo po regionální trase, pojedete kolem nejslavnějších hor, výhledů a míst v zemi, jako je Bled, Bohinj, Kranjska Gora https://kranjska-gora.si/  , Lublaň a Maribor.

Cyklistická trasa Paranzana: Itálie, Slovinsko a Chorvatsko 

Poznejte oblast plnou hradů

Region kolem řek Sávy a Krky na jihovýchodě Slovinska bývá často přehlížen kvůli převaze významných pamětihodností v západní polovině země. A to je škoda, protože byste se měli vydat také na východ od Lublaně. Část země, která zahrnuje Posavje (údolí dolní Sávy), je oblastí středověkých hradů a snadno si ji můžete prohlédnout ať už autem nebo na kole. V oblasti je rozeseta spousta hradů, ale asi desítka je soustředěna v jedné dobře propojené části. Za pozornost stojí především úsek kolem řeky Sávy spojující historické stavby od města Sevnica po hrad Mokrice nedaleko hranice s Chorvatskem. V dobře zachovalém hradu Brežice ze 13. století naleznete Muzeum Posavje s expozicemi seznamujícími s minulostí oblasti od prehistorických dob až do moderního období. Hotel Golf Castle Mokrice.

Turistická pěší „Trasa míru“ mezi Slovinskem a Itálií 

Nejstarší víno na světě

Existuje ročníkové víno a rekordní ročníkové víno. Chcete-li ochutnat to druhé, zamiřte do Old Vine House v Mariboru, druhém největším městě Slovinska v severovýchodním rohu země. Vinná réva rostoucí na fasádě domu je stará více jak čtyři staletí a je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejstarší réva nesoucí plody. Posaďte se na terase domu a ochutnejte tuto starou odrůdu červeného, nebo některou z mnoha dalších, které nabízí zdejší prodejna.

 O slovinském víně 

Jeskyňářství v regionu Karst

Co dělat ve Slovinsku 4
Predjamský hrad

Slovinsko má řadu atrakcí nad zemí, pokud se ale chcete skutečně podívat zemi „pod kůži“, musíte se vydat pod zemský povrch. Jihozápadní region Karst k tomu skýtá skvělé příležitosti. Krajina z porézního vápence je ideálním terénem pro jeskyně včetně dvou slavných, Postojenské jeskyně a Škocjanských jeskyní.  Vydejte se na čtyřkilometrovou jízdu vlakem (od roku 1872) do Postojenské jeskyně s celkovou délkou tunelů téměř 24 km. Za zvláštní pozornost stojí průhledný jeskynní živočich macarát jeskynní, endemický obojživelník kdysi považovaný za mládě draka. Škocjanské jeskyně (UNESCO) dlouhé 6 km nabízejí komentované prohlídky „Tiché jeskyně“ a „Šumící jeskyně“, kde se amatérští i profesionální průzkumníci dostanou po mostě téměř 50 m nad řeku Reka tekoucí dole.

Predjamský hrad ve Slovinsku 

Vlakem přes Alpy

Na počátku 20. století byly položeny vlakové koleje pro lepší spojení severních částí Rakousko Uherské říše s Jadranem. Trasa zprovozněná v roce 1906 procházela Slovinskem a nutně také vedla přes Alpy. Výsledkem je Bohinjská železnice, která patří k nejscéničtějším v Evropě. Budete-li při své návštěvě chtít zkombinovat prohlídku pamětihodností, historii a odpovědné cestování, nasedněte do tohoto vlaku ve městě Bohinjska Bistrica a vydejte se do Nové Gorice na hranicích s Itálii. Při své cestě budete projíždět horami skrz Bohinjský tunel (6327 m), kolem úžasné, zářivě smaragdově zelené řeky Soči a přes Solkanský most (s délkou 85 m), který je považován za jeden z nejdelších kamenných obloukových železničních nadjezdů na světě.

 

Vydejte se na pobřeží Jadranu

Mnoho lidí zapomíná, že Slovinsko má také pobřeží, které však měří jen necelých 50 km. Ostatní atrakce země jsou tak atraktivní a poutavé, že pobřeží Jadranu bývá často ponecháváno jako odměna za úspěšné zvládnutí cesty do hor, po řekách, mezi vinice či do jeskyní. Když přijde čas zamířit na pobřeží, na výběr budete mít z několika různých destinací. Koper, největší město u slovinského Jadranu, není jen přístavním městem, ale také skvělým místem, kde si můžete zaplavat v moři, a také ohledně historie, kde můžete navštívit např. Prétorský palác z 15. století. Jižně odtud leží ospalejší a často přehlížená Izola, kam můžete zamířit vykoupat se na krásných plážích, jako je pláž Dubrava 30 minut chůze odtud. Když budete pokračovat dále na západ, dostanete se na poloostrov Piran, kde leží stejnojmenné krásně zachovalé město vybudované po architektonickém vzoru Benátek, kde najdete všechno: historii, pláže i fantastické výhledy. Bude Vám stačit pouze chvíle na návštěvu jeho oválného Centrálního náměstí Tartini (Tartinijev trg) se starobylými kostely, domy a půvabným malým rybářským přístavem, kde budete mít pocit, že jste nalezli svůj pobřeží ráj.

 

Chov koní s historií v Lipici

Už více jak 440 let jsou chování silní bílí koně lipicáni v městečku Lipica ve slovinském regionu Karst v jihozápadním rohu země. Je to jedno z nejstarších plemen v Evropě a asi 300 zvířat se dnes pohybuje v areálu Hřebčína Lipica, který byl v roce 1996 prohlášen za slovinskou kulturní památku. Můžete se projít po areálu a vyfotografovat si přátelská zvířata, jak klusají kolem nebo se pasou na polích o rozloze 300 ha. Při komentované prohlídce hřebčína navštívíte muzeum a stáje, a pak se můžete zdržet na představení Jezdecké školy Lipica.

 

Ochutnejte slovinské víno v oblasti Goriška Brda

Co dělat ve Slovinsku 5

V nedávných letech si Slovinsko vybudovalo renomé ohledně vína, které se z velké části zakládá na vínech z regionu Goriška Brda. Vinařská oblast překračující hranice s Itálií je tvořena vinicemi na zvlněných kopcích táhnoucími se až k horizontu a přerušenými pouze občasnou vesnicí na kopci. Můžete navštívit řadu vinic a ochutnat zdejší vína. V osadě Ceglo naleznete vynikající vinařství Simčič a Movia Wines, která hodně přispěla k vzestupu Slovinska ve světě vína. Severně odtud ve vesnici Dobrovo najdete Klet Brda Winery, což je družstvo asi 400 rodin. Můžete se vydat na prohlídku sklepů a ochutnat různé odrůdová vína.

 

Výstup na horu Triglav

Podle pověsti, abyste byl/a skutečný Slovinec, musíte zdolat horu Triglav. Nejvyšší hora země a Julských Alp tyčící se v severozápadním rohu země v Triglavském národním parku má výšku 2864 m. Nemusíte být horolezec světové úrovně, abyste se dostali na její vrchol: stačí být být připraveni, s helmou a postrojem, než se vydáte na některou ze strmých, ale bezpečných zajištěných tras (via ferrata). Než se pustíte do výstupu, nechejte si 2 dny na odpočinek a nabrání sil na začátku Vámi zvolené trasy, a pak se teprve vydejte nahoru.

***

Lublaň – kde se ubytovat 

  • Hotel Cubo 4* – možná nejelegantnější hotel v Lublani najdete na hlavním tahu vedoucím do centra města. Hotel o sobě prohlašuje, že se nachází „v samém rdci kulturního, vědeckého a politického života ve Slovinsku“. V každém případě nabízí atmosféru kultivovanosti a jeho personál je přátelský a vstřícný. Hotel zahrnuje 26 prostorných pokojů s modernistickými doteky.
  • City Hotel 3* stojí v centru města s výhledem na Lublaňský hrad. Hotel prošel před pár lety velkou renovací a dnes má další pokoje, restaurace a konferenční zařízení. K příjemným prvkům patří bezplatné zapůjčení jízdních kol a přístup k internetu, zatímco personál Vám rád zařídí výlety a prohlídky. Restaurace na místě nabízí obědy a večeře s dobrou hodnoutou, a také chutné snídaňové pomazánky.
  • Hotel Ljubljana Park 3* nabízí cenově dostupné ubytování na okraji centra města. Zrekonstruovaný hotel sice nevyhrál cenu za design, ale má čisté světlé pokoje s trochou stylu, a také Wi-Fi zdarma ve svých 200 pokojích a v hale. Pokoje nejsou velké, ale najdete zde rovněž pokoje rodinné velikosti či apartmány typu junior suites pro ty, kdo hledají více prostoru.
  • Hotel Emonec 3* – poloha tohoto zařízení B&B jen těžko může být lepší, protože se nachází hned rušného Prešerenovova náměstí v centru města. Pokoje mají základní vybavení, ale jsou perfektně čisté a pohodlné. K bonusům patří možnost vypůjčení jízdních kol a notebooků (obojí za poplatek), bezplatné Wi-Fi a trochu surrealistické masážní křeslo, které je k dispozici vždy na 15 minut.
  • Hotel Slamič 3* je mnohem více než zařízení B&B, jak bývá propagován: nachází se nad jednou z nejslavnějších kaváren ve městě. Hosté si v ní mohou dát vynikající snídani, protože spolupracuje s hotelem. Pokoje jsou klidné, pohodlné a skýtají vkusné prostředí v odstínech krémové a hnědé. Je to dobrá možnost pro ty, kdo hledají nenákladný hotel na praktickém místě v Lublani.
  • Celica Hostel. Chtěli byste strávit noc v cele nanečisto? Tohle velké zařízení bylo kdysi vojenským vězením, které bylo proměněno v nejstylovější ubytování v Lublani; nachází se v kreativním centru na místě bývalého squatterského ráje, okrsku Metelkova. Samotné cely byly (s pomocí místních i mezinárodních umělců) proměněny v malé, ale stylové pokoje. Nenechte si ujít návštěvu skvělého baru-restaruace plného světel. V suterénu najdete muzeum, kde se seznámíte s historií hostelu.

Ubytování jinde v zemi: