Nejstarší zvířata: Jakého věku se dožili?

Nejstarší zvířata: Jakého věku se dožili? 1

Nejen lidé se dožívají pozoruhodného věku. I jednotlivé zvířata mají svých rekordérů, a toto jsou nejstarší z nich.

 
402086-top_foto1-klwye (1)

Nejstarší měkkýš
507-letý měkkýš Ming žil dlouhý, i když trochu nudný život. Avšak mohl žít i déle, kdyby ho vědci nezkoumali. Bohužel, určení věku Ming nebylo možné bez otevření mušle, takže vědci si neuvědomili, že jde o pravděpodobně nejstarší žijící zvíře na světě, dokud ho nezabili.

Má to však jedno pozitivum – mušle může poskytnout vědcům unikátní pohled na změny teploty moře za posledních 500 let a možná odhalí tajemství stárnutí.

 
321088_nejdele-zijici-zvirata-sveta-draci-starec-tuatara_image_620x349

Nejstarší ještěrka
Ještěrka tuatara je známá pro svou dlouhověkost, pravidelně se zvykne dožít více než 100 let. Nejstarší doložená tuarara je obyvatelům v Southlandskom muzeu na Novém Zélandu. V současnosti má 117 let a teprve nedávno, ve věku 111 let zplodila své první potomky.

 
cl-4

Nejstarší kapr Koi
Snad jedna z nejstarších ryb na zemi, Hanako, se dožila věku 226 let. Tento brokátový kapr koi zemřel v roce 1977, přičemž vědci zjistili, že tato ryba se narodila dříve než byly založeny Spojené státy americké.

 
1477012-nejstarsi-zelva-na-svete-je-po-smrti

Nejstarší želva
Želvy jsou známé svou dlouhověkostí, ale želva žijící v indické ZOO v Alipore drží rekord, který nebude tak brzy překonán – dožila se 250 let. Adwaitin život se začal v roce 1700, kdy ji získal ze Seychelských ostrovů britský generál Robert Clive z Východoindické společnosti.

Clive choval Adwaitu jako domácího mazlíčka, než ji daroval do ZOO v roce 1875. Tam žila přes 125 let, zatímco v roce 2006 nezemřela. Následně pancíř podrobili uhlíkové metodě pro přesné určení jejího věku.

 
972274_kolik-roku-ma-nejstarsi-kocka-sveta_image_620

Nejstarší kočka
Nejstarší kočka na světě, Tiffany Two zemřela počátkem roku 2015 ve věku 27 let, ale Guinness její stále ještě neudělil titul nejstarší žijící kočky. No 27 let není nic v porovnání s nejstarší kočky všech dob, která se dožila 38 let. Cream Puff žila v Austinu v Texasu se svou paničkou, Jake Perry a další kočkou jménem Granpa.

Granpa vlastnil titul nejstarší kočky, ale jakmile se Cream Puff dožila 34 let, vzala mu titul. Vzhledem k tomu, že obě z nejstarších koček na světě patřily téže osobě, je pravděpodobné, že právě neobvyklá volba potravin (která zahrnuje slaninu, vejce, chřest a brokolici), je zodpovědná za to, že se kočky dožili takového dlouhého věku.

 
378412-img-max-pes-nejstarsi-pes-rekord

Nejstarší pes
Zatím nejsou k dispozici žádné potvrzené zprávy ohledně toho, že se pes dožil staršího věku než 30 let, ale pes Max se této metě přiblížil až neuvěřitelně blízko. Dožil se totiž 29 let a 282 dní. Tento roztomilý kříženec se narodil v roce 1983 a jeho veterinární záznamy dokázali tvrzení jeho pána o jeho věku, a proto Max drží titul nejstaršího psa na světě.

 
old-billy

Nejstarší kůň
Narodil se v roce 1760, přičemž Old Billy žil impozantních 62 let, což je dvakrát více než průměrný věk koně. Billy nežil ve volné přírodě – většinu svého života strávil jako lodní kůň. Když začal stárnout, jeho záda se sklonil a kosti mu začali vyčnívají přes kůži.

Bez ohledu na to se stal místní celebritou. Po jeho smrti rozdělili lebku na dvě části, přičemž jednu polovinu vypreparovali a druhá zůstala v podobě kosti. Obě jsou vystaveny v muzeu Manchester a Cecil Higgins Art Gallery & Bedford Museum.

 
15_slon

Nejstarší slon
Zatímco průměrná délka života slona je kolem 50 let, slon Lin Wang se dožil neuvěřitelných 86 let. Skonal poměrně nedávno, v roce 2003. Během druhé světové války, jistý Japonec používal sloni na přepravu zásob a tahání velkých děl. Nejprve Lin Wang „pracoval“ v japonském vojenském táboře v roce 1943. V roce 1952 ho darovali do ZOO v Taipei, kde se stal nejslavnější atrakcí pod názvem „Dědeček Lin Wang“.