Největší hmyz na světě útočí!

Největší hmyz na světě útočí! 1

Nechtěli byste, aby vám přistál na košili, nechtěli byste ho najít v pokoji. Ani ne proto, že by byl tak nechutný, ale je poněkud problematické vysvětlit slečně, že ho nevyženete, nezabijete a ani nevezmete do ruky, protože jste prostě i vy před ním vystrašený jako malé děcko.

Hmyz, který mění hrdinu na vyplašeného zajíce, který by nejraději uprchl na druhý konec planety. Vyvolává děsivé sny a ucítit články jeho nohou na nahé pokožce je hrozbou infarktu. Jmenuje se Dryococelus australis a není to příšera z nového hororu, který právě přichází do kin. Je skutečný.

Stromoví humři z ostrova Lord Howe
Když Evropané poprvé šláply nohou na ostrov Lord Howe mezi Austrálií a Novým Zélandem, zůstali jako opaření. V tak krásné přírodě na ně číhala velká zvěř, kterou nikdy před tím neviděli. Ostrov je královstvím pakobyliek Dryococelus australis, které nazvali pro jejich velikost jako stromový humři.

Samečci dorůstají až do velikosti 15 centimetrů a když se k vám přiblíží nahánějí skutečnou hrůzu. Nejsou ale ani v nejmenším nebezpeční. Nemají jed, nemají ostré tesáky, jimiž by vás rozkousli, mají jen extra rychlé nohy, kterými umí sprintovat po jakémkoli povrchu. Splývají s okolím, žijí na stromech a na svět se dívají mírně vyplašenýma očima. Nejsou totiž druhem, který by se rozhodl dobýt svět.

 
Dryococelus-australis-7

Populace je záhadou
Není jich mnoho. Na ostrovech si žijí v relativním klidu, ale populace 24 párů byla objevena i na malém skalním ostrově Ball’s Pyramid. Pro vědce je tak trochu záhada, jak dokázala tato skupinka živočichů přežít na holé skále desítky let. Zdá se, že tento hmyz není zajímavý jen svou velikostí. Možná má v sobě i kus mystiky, přesto je ale málo pravděpodobné, že byste Dryococelus australis chtěli jako domácího mazlíčka.

Muži pod pantoflem
Netradiční je hmyz nejen svým zjevem, ale i chováním. Patří k méně známým druhům živočichů, kde jsou pod pantoflem muži. Samci tvoří se samicemi dlouhoživotní páry a jejich činnosti i život závisí na tom, co dělá samička. Jsou bezprostředně přizpůsobiví a pokud bychom to měli zhodnotit, těmto párům šéfuje žena. Možná i proto nám není sympatický.