Nitroděložní tělísko může snížit riziko rakoviny

Nitroděložní tělísko může snížit riziko rakoviny 1

Nejnovější studie hovoří o ochraně před rakovinou děložního čípku.

Je to typicky ženská rakovina, na kterou na Slovensku ročně zemře přes dvě stě pacientek. Celosvětově jde o čtvrtý nejčastější typ rakoviny u žen.

Riziko rakoviny děložního čípku se však může snížit díky jedné z forem antikoncepce. Je až o třetinu méně častá u žen, které používají nitroděložní tělísko.

Vyplývá to z nejnovější studie zveřejněné v magazínu Obstetrics and Gynecology, o níž informovala agentura Reuters.

Imunitní reakce jako možná příčina

Autoři prozkoumali výsledky z již dříve zveřejněných šestnácti výzkumů.

Jejich předmětem bylo téměř 5 tisíc žen s rakovinou děložního čípku a více než 7500 zdravých žen. Ukázalo se, že ty, které měly zavedené nitroděložní tělísko, měli zároveň až o 36 procent nižší pravděpodobnost dostat tento typ rakoviny ve srovnání s ženami, které ho zavedené neměli.

Hlavní autorka studie, Victoria Cortessisová z University of Southern California v Los Angeles, uvedla, že o vysvětleních lze zatím vést pouze hypotetické debaty.

Jedním z nich by mohlo být, že nitroděložní tělísko spustí narušením cervikálního tkáně imunitní reakci, díky které tělo dokáže lépe bojovat proti infekci HPV, která rakovinu děložního čípku způsobuje.

Infekce HPV (lidský papillomavirus) patří k nejčastěji přenosným sexuálním onemocněním. Většina z nich odezní sama od sebe a nezpůsobuje žádné symptomy, existuje však skupina HPV, která má vysoké riziko vzniku rakoviny, a to nejen děložního čípku, ale i análního otvoru, penisu, vagíny a vulvy.

Větší ochrana pro neočkované ženy

Vliv různých metod antikoncepce na vznik rakoviny je dlouhodobě předmětem výzkumů a zájmu vědců. No i nejnovější informace potvrzují nutnost dalšího zkoumání.

Studie o nitroděložních tělíscích pouze naznačila určitou spojitost, nezaměřovala se k prokázání, že skutečně přímo pomáhají při prevenci rakoviny a jak k ní přesně dochází. Není ani jednoznačné, jak dlouho by měly ženy nitroděložní tělísko používat, aby se snížené riziko projevilo, nebo o jaký typ tělíska by mělo jít.

Potenciál tělísek chránit před rakovinou děložního čípku také může být větší pro ženy po třicítce, které jsou většinou neočkované proti HPV viru a menší pro mladší ženy, které vakcínu dostali.

George Sawaya, který se zabývá výzkumem rakoviny a reprodukčním zdravím, však poukazuje na ještě jednu zásadní informaci ohledně nitroděložního tělíska. „Z této studie vyplývá, že jeho používáním nevzniká zvýšené riziko rakoviny děložního čípku. Ve skutečnosti jeho použití může poskytnout důležitý ochranný efekt, „uvedl.