12 typů pro chytré zásuvky

12 typů pro chytré zásuvky 1

Chytré zásuvky mají mnohem více využití, než jste si kdy dokázali představit. Tedy pokud jste někdy o chytrých zásuvkách přemýšleli. Jsou to zásuvky budoucnosti, vylepšené a technicky vybavené, o kterých jste zatím nevěděli, že je potřebujete.

Nejlepší chytré zásuvky (zásuvky s vestavěným Wi-Fi nebo Bluetooth, které Vám pomohou vytvořit plně automatizovanou domácnost, i když zařízení, ke kterému jsou připojeny, nemusí mít chytrou funkci) jsou jistě chytré, ale chybí jim konkrétní funkce, což může zanechat kupující zmatené. Možností je tolik, že je těžké rozhodnout, kde začít. Takže pokud hledáte využití pro chytré zásuvky, zde je inspirace, která může pomoci pro začátek.  

 

12 možností použití chytrých zásuvek

Vyhřátá postel před spaním

Pokud máte své pevné zvyky a každý večer se vracíte do postele ve stejnou dobu, chytrou zásuvku lze zkombinovat s vyhřívanou přikrývkou, aby se pro Vás čas strávený spánkem stal absolutním blahem. Stačí připojit deku k chytré zásuvce a naprogramovat ji tak, aby se zapnula 20 minut předtím, než přijdete. Nezapomeňte však toto nastavení deaktivovat, pokud půjdete pryč nebo očekáváte, že budete venku déle. A určitě je nenechávejte zapnuté v létě, pokud máte stejnou deku na posteli po celý rok.

 

Oznámení, když je prádlo vyprané

Některé chytré zásuvky, jako je Eve Energy, dokážou monitorovat spotřebu energie a odeslat upozornění do Vašeho telefonu, když spotřeba energie klesne pod Vámi zvolenou hranici. To je užitečné, protože Vám to může říct, když nějaký spotřebič dokončí svoji práci. Pokud například zapojíte pračku, budete vědět, kdy je prádlo vyprané, takže je můžete rovnou přenést do sušičky.

 

Automatické nastavení vlhkosti vzduchu doma

Každý, kdo žije ve vlhké oblasti, ví, že odvlhčovač je nezbytným zařízením, ale je to něco, co lze snadno přehnat, takže vzduch je pak suchý a nepříjemně se dýchá. Pokud však zapojíte svůj hardware do chytré zásuvky a investujete do chytrého monitoru vzduchu pro vyhodnocení vlhkosti, můžete obojí zkombinovat pomocí IFTTT , abyste zajistili, že se odvlhčovač spustí pouze v případě potřeby – a po obnovení rovnováhy se znovu vypne. Pokud si chcete proces zjednodušit, zvažte inteligentní monitor vzduchu Awair Glow C, který funguje také jako chytrá zásuvka.

12 typů pro chytré zásuvky 2
chytrá domácnost

Pomozte hladkému fungování internetu

Jak ví každý, kdo se někdy ptal „co mi stalo s Wi-Fi“, někdy je nejlepším řešením, jak zajistit hladký chod, restartovat router. Pro snadnou údržbu to můžete automatizovat pomocí chytré zásuvky: stačí ji nastavit tak, aby se vypnula na 60 sekund v době, kdy ji nepoužíváte (řekněme denně ve 4 hodiny ráno) a Váš internet by měl zůstat v provozu déle. Všimněte si, že pokud Vám internet vypadne, nebudete jej moci restartovat na dálku, protože chytré zásuvky obvykle používají Wi-Fi. Pokud je to pro Vás důležité, můžete to obejít pomocí chytré zásuvky s Bluetooth, ale v takovém případě bychom raději šli a provedli ruční restart.

 

Večeře bude připravená, když se vrátíte z práce

Abyste měli ve své kuchyni určitý stupeň automatizace, nepotřebujete nejnovější nápady pro chytré kuchyně. Většina starších pomalých hrnců má analogový volič teploty, takže před odchodem do práce můžete jednoduše vložit jídlo, které chcete uvařit, a poté pomalý hrnec na dálku zapnout pomocí chytré zásuvky, když chcete, aby se začalo vařit. Načasujte si to správně a večeře bude hotová a čekat na Vás, až projdete dveřmi.

 

Probuďte se ráno s čerstvou kávou

Zůstaneme-li u myšlenky polochytré kuchyně, chytrou zásuvku lze připojit také k „hloupému“ kávovaru s fyzickým spínačem a začít vařit kávu, jakmile se probudíte. Můžete z toho udělat každodenní záležitost pomocí aplikace pro chytré zásuvky nebo pomocí asistenta Alexa. Jen se ujistěte, že máte kávovar stále doplněný (kávou i vodou), a nezapomeňte na místě nechat nádobu na zachycení kávy.

 

Automatické zapnuté světla, když se setmí

Abyste mohli využívat výhod automatických žárovek, nepotřebujete kompletní nastavení chytrého osvětlení. Jednoduše připojte svou standardní lampu do chytré zásuvky a naprogramujte ji tak, aby se rozsvítila v určitou denní dobu. Ještě lépe, připojte chytrou zásuvku k IFTTT a nechte ji automaticky synchronizovat s časem západu slunce ve Vaší oblasti (tj. střední Evropě), takže světla se rozsvítí ve správný okamžik bez ohledu na roční období.

 

Rozsviťte si v noci svoji zahradu, pokud bude potřeba

Když už mluvíme o osvětlení, s venkovní chytrou zásuvkou můžete svou zahradu učinit mnohem příjemnějším místem. Jednoduše připojte svá zahradní světla do chytré zásuvky a pak přemýšlejte, jak a kdy chcete osvětlení rozsvítit. Pomocí IFTTT můžete nastavit, aby se světla rozsvítila až po západu slunce, když se spustí připojený pohybový senzor; to znamená, že se Vaše zahrada rozsvítí pouze tehdy, když to bude skutečně potřeba.

 

Napomozte rovnováze mezi prací a životem

Zatímco většina lidí vítá rozšíření práce z domova, má to i svůj neblahý vedlejší účinek v tom, že se stírá hranice mezi prací a odpočinkem. Jedním zajímavým návrhem, který jsme viděli, je nastavení chytrých zásuvek v kanceláři tak, aby poskytovaly napájení pouze během pracovní doby, a tak se zabránilo pokušení si odskočit na jídlo, poslat e-mail, a pak se teprve nechat vtáhnout do pracovních záležitostí. Je zřejmé, že s tímto musíte být opatrní, protože vypnutí počítače ze zásuvky bez varování se nedoporučuje, ale vždy můžete nastavit chytrý reproduktor Amazon Echo nebo Nest Home tak, aby každý den nastavil opakující se budík, který Vám poskytne varování.

 

Můžete mít klid v duši u riskantních tepelných zařízení

Když už mluvíme o možnosti přerušit napájení na přání, možná si uvědomujete věčné obavy, které pramení z používání potenciálně nebezpečných tepelných zařízení, jako jsou kulmy a žehličky. Jednoduše si pro tato „riziková“ zařízení vyhraďte prodlužovací kabel a pro klid na duši jej připojte k chytré zásuvce. Nyní se můžete ujistit, že jsou skutečně vypnuty, odkudkoli na světě.

 

Přístup k těžko přístupným zásuvkám

Možná to není „nejchytřejší“ využití chytré zásuvky, ale každý máme zásuvku, která je prostě těžko dostupná. Ušetřete si starosti s vytahováním knihovny nebo šatní skříně, abyste se dostali k zásuvce, a místo toho jednoduše nainstalujte chytrou zásuvku. Tímto způsobem můžete zapnout nebo vypnout napájení prostřednictvím svého smartphonu.

 

Ušetřete peníze s dobíjením mimo špičku

Pokud máte energetický plán, kde je elektřina v době mimo špičku levnější, pak Vám chytrá zásuvka pomůže a ušetří peníze. To platí samozřejmě pro cokoli, co lze nabíjet, ale čím větší zařízení, tím lepší úspory (i majitelé elektromobilů z toho těží). Abyste byli extra chytří, můžete dokonce nakonfigurovat rutinu IFTTT , která umožní napájení za slunečných dnů, kdy Vaše solární panely generují větší množství energie.

Nejlepší chytré zásuvky 2022