SKLENĚNÝ DŮM, V KTERÉM NEMÁTE ŠANCI UKRÝT MILENCE NEBO MILENKU

SKLENĚNÝ DŮM, V KTERÉM NEMÁTE ŠANCI UKRÝT MILENCE NEBO MILENKU 1

Vertikální dům vyrobený ze skla nebo čtyřpatrová budova v Šanghaji jen dokazuje, že architektura má schopnost být nenápadná a zároveň provokativní. V tomto domě zapomeňte na schovávačky nebo ukrývání milenců pod postel.

Dům navrhl architekt Yuong Hou Chang z firmy Atelier FCJZ a kromě toho, že je velmi jednoduchý, nenáročný a z každé strany se valí světlo, transparetní střecha a tvrzené sklo oddělující podlaží eliminují jakékoliv soukromí.

V kterékoliv pokoji se nacházíte vidíte jasně, co a kdo se nachází v té druhé. Dokonce i kdo sedí na toaletě a kdo si vychutnává bublinková koupel. Koncepce celého projektu zkoumá duchovní vliv. Podle Chang:

„S uzavřenými stěnami a průhlednými podlahami a transparentní střechou, dům otevírá nebe a zemi, umístí obyvatele přímo do centra a vytváří místo pro meditaci“.

Výstavba skleněného domu začala již v roce 1991 s cílem zúčastnit se soutěže, ale dokončen byl až v minulém roce, kde na výstavě současného umění a architektury v Šanghaji sbíral jen ty pozitivní ohlasy. V současnosti dům neobývají žádní domácí, slouží pouze jako příležitostní penzion pro umělce a architekty.