Odpovědí do budoucna bude kombinovaný test

Odpovědí do budoucna bude kombinovaný test 1

Testovací soupravy vytvořené společnostmi, jako Cepheid a bioMérieux, budou v budoucnu pomáhat při testování a léčbě virových infekcí.

S příští chřipkovou sezónou existuje mnoho obav z možného vzestupu případů oproti významnému poklesu, ke kterému došlo v loňském roce během pandemie covid-19. Odborníci uvedli několik faktorů, které k tomu mohou přispět, například děti vracejí do škol, stejně tak jako klesající nošení roušek a odvolávání dalších preventivních opatření souvisejících s pandemií. V minulé chřipkové sezóně nebylo tolik obav z možnosti úmrtí na tuto nemoc. Avšak kvůli covid-19 jsou tyto obavy zvýšené a bude nutné testovat na více virových infekcí, abychom si byli jisti správným postupem a léčbou.

„Připravujeme se na další velký boom testování v laboratořích,“ uvedl Geoffrey Baird, certifikovaný patolog na Washingtonské univerzitě. „I když jsou lidé očkováni, budou si klást otázku: nejsem já výjimečný průlomový případ?“

Naštěstí nyní existuje mnoho druhů testů, které dokážou detekovat více virů a jsou dodávány do tisíců nemocnic po celých USA. Jeden takový test, nazývaný quad test („čtyřtest“), vytvořil Cepheid, kalifornská společnost pro molekulární diagnostiku. Na konci minulého září Cepheid obdržela od FDA povolení pro nouzové použití (EUA) pro svůj čtyřtest Xpert Xpress, které dokážou detekovat covid-19, chřipku A, chřipku B a lidský respirační syncyciální virus (RSV). Na rozdíl od testů na antigeny tento čtyřtest hledá virový genetický materiál pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR), což je metoda mnohem přesnější než antigenní metoda.

Jiné společnosti, včetně Roche a bioMérieux, vyvinuly podobné testy, které detekují více virů. Společnost bioMérieux dokonce vytvořila test, který dokáže detekovat koronaviry a 21 dalších virů a bakterií najednou. Tyto testy, i když mají určité problémy, jako je potenciál vynechat bakteriální infekci, budou velkým přínosem pro lékaře a pacienty. Mladším a zdravějším lidem bude možná stačit vědět, jakou léčbu budou potřebovat, zatímco lidé s dalšími vážnými stavy mohou potřebovat test, který dokáže detekovat více než 4 viry.

„Myslím si, že vždy existovalo vnímání ´ať už je to cokoli, nezabije nás to´, “ řekla Alexandra Valsamakis, vedoucí oddělení klinického vývoje a lékařství ve společnosti Roche Diagnostic Solutions. „Proto potřebujeme vědět, o co se právě teď jedná, více než kdy předtím.“