Opuštěný hřbitov vlaků: Směřovaly i do Osvětimi

Opuštěný hřbitov vlaků: Směřovaly i do Osvětimi 1

V Maďarsku rezaví vzpomínky na tisíce kilometrů. Staré vlaky, z nichž některé směřovaly i do táborů smrti, opuštěné odpočívají.

Parní lokomotivy, ze kterých se už dávno nedýmí i opuštěné vagóny bez pasažérů pod rozpadající se střechou. Takhle to vypadá v budapešťském depu Istvántelek. Britský fotograf se vydal po kolejích historie, aby přinesl tyto fotografie. Právě děravá střecha se mu líbila nejvíc – vytvářela zajímavou hru se světlem.

Mezi starými vlaky by se našly i takové, které kdysi vezli lidi do táborů smrti, dokonce i do samotné Osvětimi. Stojí zde tytéž vagóny, které uvidíte na historických fotkách. Najde se zde i model MAV 301, která se používala zejména v letech 1911 – 1914 a na světě existují už jen dvě takové lokomotivy. Právě za tuto lokomotivu nacisté zapřáhli vagóny plné lidí. Stojí tu však i MAV 24, mašina vážící 137 tun, kterých se v Maďarsku vyrobilo 514 a používaly se po celé Evropě.

 
424_053

Našli se však i novější, třeba už dávno přestárlé kusy. Důkazem jsou lístky, které se v nich povalují, některé již od roku 1967. Pokochejte se pohledem na to, jak odpočívají kovové monolity na kolejích. Škoda, že se jim nevěnuje více pozornosti a důstojnosti – například renovací.