10 hlavních atrakcí Karibiku

10 hlavních atrakcí Karibiku 1

Karibská oblast je oblíbená rekreační destinace díky svým nádherným plážím, temperamentním festivalům, rozmanité geografii a skvělému jídlu. Region zahrnuje tisíce ostrovů a ostrůvků, 13 nezávislých zemí a dvakrát tolik závislých teritorií, z nichž i mohou cestovatelé vybírat.  

Návštěva karibského ostrova v každém případě znamená palmy a písčité pláže, ale každý ostrov vyniká něčím jiným. Oblast byla tvarována historií s mnoha kulturami, jazyky a vlivy, takže i sousední ostrovy mohou vykazovat výrazné rozdíly. Zde uvádíme některé z nezapomenutelných míst a zážitků z regionu.  

 

Jamajka  – nejlepší na historii  

Vliv Jamajky (úvodní foto) na svět nelze popřít. Ostrov po celá desetiletí představuje oblíbenou rekreační destinaci a je rodištěm mj. reggae, koření jerk a kávy Blue Mountain. Malý ostrov známý svými rajskými plážemi nabízí také mnoho pečlivě zrestaurovaných historických památek, které vyprávějí příběh historie Jamajky. Montego Bay je oblíbeným cílem návštěvníků, s velkými hotely a resorty rozesetými kolem pobřeží. Mimo resorty nabízí Montego Bay několik muzeí a historických lokalit, které si cestovatelé mohou prohlédnout; patří k nim Národní galerie Jamajky, nejstarší zavedené muzeum v anglicky mluvícím Karibiku. Galerie vystavuje sbírku současného a moderního umění, tak jako artefakty pocházející od původních domorodých obyvatel Taino. Další zastávka, kterou mohou návštěvníci zvážit, je Greenwood Great House, někdejší plantážní dům pocházející z konce 18. století s rozsáhlou sbírkou starožitností, knihovnou a hudebními nástroji z koloniálního období. Návštěvníci by také měli věnovat odpoledne prohlídce Appleton Estate https://appletonestate.com  , destilerie rumu pocházející z roku 1749. Prohlídka zahrnuje krátký film o historii destilerie, procházku kolem polí s cukrovou třtinou a zastávku v ochutnávkové místnosti.

Akční nabídka ubytování:  

.

Curaçao – nejlepší na kulturu

Curaçao je největší ze tří Ostrovů ABC (Aruba, Bonaire a Curaçao), součást holandských ostrovů v jižním Karibiku. I když každý z nich nabízí vlastní charakteristickou kulturu, Curaçao vyniká svou rozmanitou populací, jedinečným terénem a globální kuchyní. Obyvatelstvo Curaçaa tvoří 40-50 národností a většina obyvatel mluví minimálně 4 jazyky: holandsky, anglicky, španělsky a papiamento (místní kreolský jazyk, směsice holandštiny, portugalštiny a španělštiny). Také geografie a Curaçaa je jedinečná. Ostrov má krásné pláže, pustou krajinu, kterou můžete prozkoumávat na čtyřkolce, i pozoruhodný jeskynní systém na jižním výběžku ostrova. Willemstad, metropole a centrum Curaçaa, je plná barevných holandských koloniálních domů, pestrého pouličního umění a zajímavých muzeí. Kulturní rozmanitost Curaçaa je patrná rovněž na zdejších pokrmech. Od smažených ryb v neformální jídelně v hale Plasa Bieu přes burgery z kozího masa u silnice ve Williburgeru až po holandské poffertjes v The Pancake Sensation nebo italské domácí těstoviny v restauraci Serafina, ostrov je skutečný tavící kotlík kultur.

Tip: Curaçao leží obecně mimo zónu hurikánů, takže se jedná ideální místo k návštěvě v podzimních měsících. 

Akční nabídka ubytování:

.

Turks a Caicos – nejlepší pláže 

10 hlavních atrakcí Karibiku 2

Vybrat nejlepší pláž v Karibiku s jeho stovkami ostrovů je prakticky nemožné, avšak Turks a Caicos nabízí některé z nejvyhledávanějších pláží v Karibiku. Řetězec ostrovů leží necelých 1000 km jihozápadně od amerického Miami a těší se v průměru 350 slunečným dnům v roce, takže téměř každý den je vhodný pro návštěvu pláže. Turks a Caicos zahrnuje více jak 100 ostrovů a ostrůvků, mnohé z nich neobydlené, ale s trochou plánování můžete při své cestě navštívit několik pláží. Cestovatelé by měli začít ve známém sídle Grace Bay na ostrově Providenciales, kde navíc naleznou většinu hotelů a resortů na ostrově. Pláž Grace Bay bývá považována za jednu z předních díky svému oslnivě tyrkysovému moři a dlouhému pobřeží s měkkým bílým pískem, takže zde můžete strávit celou svoji dovolenou. K dalším oblíbeným plážím na Providencialesu patří Bight Beach necelých 10 minut jižně od Grace Bay a Leeward Beach, méně přelidněná pláž 5 minut severně od Grace Bay. Abyste se dostali na některé izolovanější pláže na Turks a Caicos, je třeba cestovat vodním taxi, charterovou lodí nebo se zúčastnit denního výletu pořádaného hotelem. Na ostrově Middle Caicos („Střední Caicos“) můžete při jednodenním výletě navštívit tichou pláž Bambarra Beach, která je zároveň místem vzniku zdejšího rumu; byl pojmenován po skupině afrických osadníků, kteří v 19. století jako první přišli na ostrov Middle Caicos. Nebo se vydejte trajektem na ostrov North Caicos („Severní Caicos“) s plážemi Whitby Beach a Hollywood Beach, které nejspíš budete mít celé jen sami pro sebe.

Akční nabídka ubytování:

.

Svatý Jan – nejlepší na šnorchlování

Ostrov Svatý Jan je součástí Amerických Panenských ostrovů, které zahrnují ostrovy Svatý Tomáš a Svatý Kříž (St Croix). Nejmenší z nich, Svatý Jan, je přístupný trajektem ze Svatého Tomáše, a asi 2/3 z jeho téměř 52 km² spadá do národního parku. Svatý Jan navíc nabízí moře patřící k nejčistšímu a nejteplejšímu v Karibiku a pestrý podmořský život, takže se jedná o ideální místo pro šnorchlování.  K vynikajícím místům pro tuto aktivitu patří pláž Trunk Bay, kde najdete dokonce „šnorchlovací stezku“ pod hladinou; můžete se vydat po podmořské stezce dlouhé 122 m, která zahrnuje značení týkající se korálového útesu a zdejších rostlin a živočichů. K dalším skvělým místům patří pláž Maho Bay, kde mohou šnorchlaři běžně spatřit mořské želvy, a Honeymoon Beach s hojností tropických ryb a korálů.

Tip: Svatý Jan nemá vlastní letiště. Většina cestovatelů přilétá na Letiště Cyril E. King na Sv. Tomáši a pak trajektem připluje na Svatý Jan.

Akční nabídka ubytování:

.

Kajmanské ostrovy – nejlepší jídlo 

10 hlavních atrakcí Karibiku 3

Kajmanské ostrovy zahrnují tři hlavní ostrovy, Cayman Brac, Grand Cayman („Velký Kajman“) a Little Cayman („Malý Kajman“), ale většina návštěvníků míří na Grand Cayman, nejrozvinutější z ostrovů, kde vyhledávají proslulou Seven Mile Beach („Sedmimílovou pláž“) s klidným průzračným mořem. Navíc je ostrov fantastickou destinací pro milovníky dobrého jídla. Kajmany nabízejí eklektickou kulinářskou scénu a vynikající festivaly jídla po celý rok. K vyhledávaným patří mořské plody v Blue by Eric Ripert, smaženky z mořských plodů a rybí ceviche v Tillie’s, sushi v japonské restauraci Woto a klokaní klobásy v australské Tukka. Při návštěvě Velkého Kajmanu byste takéměli ochutnat želvu, což na národní jídlo Kajmanských ostrovů, z které se připravují chutné polévky, burgery nebo steaky. Festivaly jídla představují další skvělý způsob, jak poznat kajmanskou kuchyni. Říjen přináší Restaurant Month Cocktail Week se speciální nabídkou restaurancí po celém ostrově, zatímco lednový Cookout Festival sem přiláká šéfkuchaře a odborníky na víno a destiláty z celého světa.

Tip: Kajmanské ostrovy používají kajmanský dolar: 1 CI$ = 1,25 US$. I když je běžně možné platit US$, počítejte zde s vyššími cenami než na jiných karibských ostrovech. 

Akční nabídka ubytování:

.

Portoriko – nejlepší na noční život

Některé karibské ostrovy jsou ideální pouze pro ležení na pláži, což samozřejmě můžete dělat i v Portoriku, ale také byste si neměli nechat ujít zdejší metropoli San Juan. Během dne láká starý San Juan návštěvníky, kteří se procházejí v jeho kamenných ulicích, vyhledávají muzea a prohlížejí si španělské pevnosti El Morro a San Cristóbal. V noci město nabízí řadu vynikajících barů a zábavních podniků. Návštěvníci by měli začít v La Factoria, jednom z nejoblíbenějších barů v San Juanu, což je ve skutečnosti labyrint 6 různých barů, každý s vlastní atmosférou a nápojovým lístkem. K dalším skvělým barům patří Jungle Bird, maličký tiki bar se skvělými míchanými drinky, a tradiční pouliční bar El Batey. Mezzanine nabízí klasické koktejly, jako je Patria Libre (rum se zmraženými kostkami kokosové vody), s výhledem z vyššího patra na starý San Juan. Návštěvníci by měli zamířit také na La Placita de Santurce, ve dne tržní náměstí, které se po západu slunce promění v živou venkovní párty.

Tip: hned dvě zdejší restaurace tvrdí, že jsou místem zrození koktejlu piña colada – Caribe Hilton Hotel a Barrachina. Budete-li mít dostatek času, navštivte obě místa a vychutnejte si ikonický lahodný drink připravený z kokosové smetany, ananasové šťávy a rumu.

Akční nabídka ubytování:

.

Barbados – nejlepší na festivaly

10 hlavních atrakcí Karibiku 4

Barbados je místem, kde se zrodil rum (Mount Gay Distillery ho vyrábí už téměř 300 let), takže je pochopitelné, že ostrov nabízí spoustu festivalů a oslav. I když má Barbados dostatek skvělých pláží (je jich více jak 80), některé z nejlepších aktivit na Barbadosu najdete na pevnině. K nejoblíbenějším akcím na ostrově patří Crop Over, který historicky označoval konce období sklizně cukrové třtiny. Sahá do roku 1780 a koná se na konci července. Festival zahrnuje koncerty, umění & řemesla a velké finále. Tím je The Grand Kadooment, karneval, který zaplaví ulice metropole Bridgetownu účastníky v pestrých kostýmech, přinese obrovské reproduktory s hlasitou hudbou a spoustu jídla a pití. V listopadu se na ostrově rovněž koná špičkový Food and Rum Festival s místními kuchaři i předními šéfkuchaři z celého světa. Říjen přináší Barbados Jazz Excursion, víkend plný koncertů, a také benefiční golfový turnaj.

Tip: budete-li se chtít zúčastnit akce masquerade a připojit se k maškarním kapelám na Crop Over, plánujte s dostatečným předstihem. Pestré kostýmy se vyrábějí na zakázku měsíce předem a oblíbené kapely mívají brzy vyprodaná místa.

Akční nabídka ubytování:

.

Svatý Kryštof – nejlepší na dobrodružství

Svatý Kryštof (St Kitts) je bujně zelený hornatý ostrov vzniklý sopečnou činností, který zaujme především cestovatele hledající dobrodružství. Nabízí nejen pláže s bílým pískem, ale také s černým pískem, který je výsledkem vulkanické činnosti. Za dobrodružstvím ve vyšších polohách se mohou turisté vydat na stratovulkán Liamuiga, spící sopku na západním okraji ostrova. S nadmořskou výškou 1160 m se jedná o jeden z nejvyšších vrcholů v Karibiku. Svatý Kryštof má rovněž rozsáhlou síť stezek a jeskyní, která vede kolem vodopádů, kráterů a domova zdejších kočkodanů. Cestovatelé se mohou také vydat zpátky v čase při jízdě vyhlídkovým vlakem St Kitts Scenic Railway. Trasa byla původně vybudována pro dopravu cukru přes ostrov a během tříhodinové jízdy cestující projedou trasu dlouhou 48 km. Další možnosti, jak překročit ostrov, zahrnují výlet na vozíku do dun nebo na čtyřkolce, kdy budete projíždět kolem městečka Old Road Town, prvního anglického sídla v Karibiku, a Brimstone Hill, pevnosti na seznamu UNESCO. Milovníci vzrušení se také mohou projet na zipline nad deštným pralesem nebo se vydat na koni po plážích či horských stezkách.

Tip: nejlepší výhled na Svatý Kryštof je z kopce Timothy Hill nacházejícího se cca 6,5 km od metropole Basseterre; uvidíte z něj Atlantický oceán, Karibské moře i sousední ostrov Nevis.

Akční nabídka ubytování:

.

Antigua – nejlepší na pěší turistiku 

10 hlavních atrakcí Karibiku 5

Antigua se může chlubit 365 plážemi – na každý den v roce má jednu! Ale ti, kdo se vydají mimo pláže, budou odměněni několika skvělými pěšími výlety. Na Antigui a sesterském ostrově Barbuda se tyčí více jak 65 pojmenovaných hor a kopců, z nichž mnohé nabízejí vynikající pěší trasy. Nejznámější vrchol na Antigui je Mt Obama, dříve nazývaný Boggy Peak. Je to vrchol s nejvyšším převýšením na ostrově, kdy ční do výšky přes 400 m. Ti, kdo se dostanou až na vrchol, budou odměněni panoramatickým výhledy na Antiguu a sousední ostrov Montserrat. Trasa na Mt Obama je považována za středně náročnou a 3hodinová okružní túra skutečně může být náročná, především za horkého dne. Skromnější pěší trasy na ostrově najdete, když zamíříte do NP Nelson’s Dockyard a vydáte se po stezkách, které vedou kolem míst, jako je pláž Pigeon Point Beach, a historických atrakcí, jako je The Blockhouse, dřívější britská vojenská pevnost. Pěší turisté se také mohou vydat po stezce Pillar of Hercules („Herkulovy sloupy“), která začíná na konci pláže Galleon Beach a vede k majestátním vápencovým formacím.

Akční nabídka ubytování:

.

Svatá Lucie – nejlepší na přírodu 

10 hlavních atrakcí Karibiku 6

Svatá Lucie je jeden z geograficky nejpozoruhodnějších ostrovů v Karibiku. Pitons, dvojice vulkanických vrcholků, představuje nejcharakterističtější prvek ostrova, která však skýtá také nespočet dalších přírodních atrakcí. Pro ty, kdo zde budou poprvé, jsou Pitoni nezbytným cílem; cestovatelé si je mohou prohlédnout při plavbě na lodi, šnorchlování v okolních vodách (tj. jejich podmořskou část) nebo při výstupu na Gros Piton – větší (ale schůdnější) z kopců. V Sulfur Springs nacházejícím se v historickém městě Soufrière si mohou návštěvníci dopřát bahenní lázeň a pak je umýt v tekoucích pramenech. Deštný prales ve vnitrozemí Svaté Lucie je skvělým místem k průzkumům. Edmund Forest Reserve je lesní rezervace/park o rozloze 1672 m² ideální pro pozorování papouška amazoňana mnohobarvého a žluvy původem z ostrova. Ostrov má rovněž hojnost vodopádů. I když působivých vodopádů najdete hned několik, Sault Falls (také známý jako Dennery Falls či Errard Falls) se nachází mimo obvyklé trasy, má výšku 15 m a a padá do jezírka vhodného na plavání; měli byste se sem však vydat se zkušeným průvodcem.

Akční nabídka ubytování:

10 nejlepších luxusních resortů v Karibiku