Osm lží, které vám říkají lékaři

Osm lží, které vám říkají lékaři 1

Většina z nás důvěřuje lékařům implicitně, vždyť nestudovali přes 6 let, aby získali licenci na dávání špatných rad. Z velké části mívají lékaři i pravdu v tom, co nám řeknou. Ale ani oni nejsou imunní vůči špatným návykům, předsudkům a zastaralým názorům. Přečtěte si těchto osm frází, při kterých byste měli zvýšit pozornost a zjistěte si pravdu.

Vaše hladina cholesterolu je vysoká – vylučte červené maso a sýry
Měli byste říci: Můžete mi doporučit odborníka na dietologii?

Věděli jste, že jen čtvrtina medicínských škol má v nabídce kurzy zdravé výživy? Mnozí lékaři na to ani nemají kvalifikaci, aby se odborně vyjadřovali k tomuto tématu. Požádejte proto svého lékaře o kontakt na registrovaného dietologa nebo výživového poradce. Zeptejte se svého doktora na reference nebo si najděte vlastního dietologa.

Máte diagnózu xy
Měli byste říci: A nemohlo by to být něco jiného?

Téměř polovina z lékařů řekla, že se setkává s chybnou diagnózou v jejich praxi minimálně jednou za měsíc. Stejný počet respondentů uvedlo, že viníkem je instituce na počátku nezváží alternativ. Diagnóza vašeho doktora může být správná, ale otázka, aby zvážil, zda neexistují jiné možnosti, nemůže ublížit.

Dělal jsem to už mnohokrát
Měli byste říci: Kolikrát za rok?

Urologové, kteří vykonávají více než 40 prostatektomii ročně mají o 50% méně komplikací, než ti, kteří jich provedou méně než 40. To samé platí pro nemocnice, které provádějí více než 200 koronárních bypassů ročně. Zeptejte se na konkrétní počet zákroků za rok, a pak si to porovnejte s výkony jiných specialistů v tomto oboru.

 
155824955a

Obvykle se nevěnuji rozebírání symptomů, které jste našel na internetu
Měl byste říci: Podrobím se komplexnímu vyšetření, ale chtěl bych si promluvit o symptomech, které jsem našel.

20% procent lékařů považuje on-line diagnózy za škodlivé proto, že vedou k dezinformacím. Nicméně stejný průzkum zjistil, že 41% z on-line diagnóz později potvrdil lékař. Ať vám doktor řekne, proč jsou vaše informace zavádějící. Profesionální lékaři jsou stále velmi užiteční a přesní, pokud jde o diagnostiku, ukazuje stejný výzkum.

Dovolte mi, abych vás poslal k Dr. XY, aby se na vás podíval
Měli byste říci: Ke komu byste poslal svoji manželku nebo děti?

Medicína má léčit všechny stejně, ale někteří lidé dostávají lepší péči než ostatní: Praktičtí lékaři běžně doporučují pacientů k určitým specialistům, o nichž však ne jsou přesvědčeni, že jsou nejlepší. Často je nejlepší chirurg v úplně jiném zařízení na druhém konci města, a můžete se vsadit, že k němu by lékař poslal svou rodinu.

Tato bulka nemusí nic znamenat, ale chci, aby se na to podíval specialista
Měli byste říct: Co si myslíte, že by to mohlo být?

Slova jako „bulky“, „útvary“, nebo „stín na snímku“, může být kód pro „tabuizované“ slova, jakými jsou rakovina či nádor. Mohou signalizovat, že váš lékař chce, abyste si tyto zprávy vyslechli raději od odborníka.

Rád bych udělal pár testů, abych vyloučil několik věcí
Měli byste říci: Jsou tyto testy opravdu nutné?

Mnoho testů je preventivní a zároveň i zbytečných: například 16% prověřování rakoviny prostaty je zbytečných, tvrdí výzkumníci z Harvardu. A protože 80 procent výsledků PSA je falešně pozitivních, tisíce mužů ročně podstoupí zbytečnou biopsii. V průzkumu v roce 2011 lékaři uvedli, že „nulová tolerance“ pacientů, pokud jde o chyby lékařů způsobuje, že objednávají nadměrné testy. Ironií je, že stejná skupina doktorů má také dojem, že to často způsobuje mylné diagnózy.

Nebojte se, provádím lékařskou praxi již 25 let
Měli byste říct: Jak často čtete nové lékařské časopisy?

Výzkumníci z Harvard Medical School zjistili, že u lékařů , kteří skončili medicínu před více než 20 lety, byla téměř o polovinu vyšší pravděpodobnost, že se budou i nadále zajímat o nové lékařské poznatky ve svém oboru než ti, kteří ukončili medicínu v poslední době. Zajímejte se o to, zda se váš lékař vzdělává v nejnovějších medicínských trendech.