Papež dostal do daru upravené Lamborghini Huracán v hodnotě 183 000 €. To poputuje pod kladívko

Papež dostal do daru upravené Lamborghini Huracán v hodnotě 183 000 €. To poputuje pod kladívko 1

Současná hlava církve, papež František, dostal do daru nové Lamborghini Huracán. Základní cena vozu se pohybuje kolem 183 000 €. Vozidlo si však neponechá dlouho – brzy půjde do dražby v aukční síni Sotheby’s.

Papež František si sporťák, který dostal do daru, velmi neužije. Svého daru se však vzdává dobrovolně. Výnos z připravované dražby bude věnován na pomoc opravy budov v irácké provincii Ninive. Budovy, úřady a chrámy tohoto města byly zničeny militantními teroristy Islámského státu. Vatikán chce tímto počinem docílit, aby se křesťané bez domova „vrátili ke svým kořenům a znovu nabyly svou důstojnost“. Další část peněz bude použita pro Hnutí Jana XXIII., které pomáhá obětem obchodu s lidmi v Africe.

Papežovo Lamborghini je speciálně upravené.

Papeži dopravili sporťák před Dům svaté Marty ve Vatikánu, kde momentálně bydlí. Verze automobilu byla upravena speciálně pro potřeby papeže, což jeho cenu v dražbě může ještě navýšit. Luxusní Lamborghini je sladěno v typicky vatikánských barvách – bílé a žluté.

Obecně je papež František známý tím, že i jako hlava církve se často přesouvá hromadnou dopravou. Ve Vatikánu je ho také možné vídat v modrém Ford Focusu. František totiž odsuzuje konzumní způsob života a hromadění drahých hmotných statků.

Lamborghini Huracán však není prvním darem, který papež věnoval do dražby. V roce 2014 dal vydražit darované vozidlo Harley-Davidson a výtěžek z prodeje věnoval charitě. Motocykl byl vydražen za 239 000 eur, což je více než 10-násobek jeho obvyklé prodejní ceny. Kožená bunda podepsaná papežem Františkem, která patřila k motocyklu, byla zas vydražena za 57 400 €.