15 nápadů na osvětlení kuchyně

15 nápadů na osvětlení kuchyně 1

Praktické a stylové způsoby, jak prosvětlit váš prostor.

Nápady na kuchyňské osvětlení jsou klíčové pro vytvoření prostoru, který je funkční. Možná to není tak zajímavé jako výběr barvy kuchyňské linky nebo materiálu pracovní desky, ale naplánovat kuchyňské osvětlení je neméně důležité. Ve skutečnosti byste na něj měli stále pamatovat, když budete plánovat a navrhovat interiér. Kuchyně dnes plní mnoho funkcí, zdaleka neslouží jen pro vaření, ale také zde jíme, zveme hosty a v poslední době také pracujeme. Výběr osvětlení proto musí všem těmto funkcím odpovídat.

Každá část Vaší kuchyně by měla být řádně osvětlená podle toho, jakému účelu slouží. Samozřejmě může být osvětlení zároveň krásné a nemusí být vždy jen praktické, ale také může tvořit skvělý ústřední bod prostoru. Nemusí se přitom jednat pouze o klasická bodová světla nebo zapuštěná světla. Závěsná světla, lustry a ozdobné svícny představující „prohlášení“ mohou mít zrovna takový vliv na interiér jako barva linky nebo materiál pracovní desky. Navíc pokud hledáte nápady do kuchyně, které by oživily její prostor, osvětlení může představovat hezký způsob, jak toho dosáhnout. 

15 nápadů na osvětlení kuchyně 2

Jaký je nejlepší typ osvětlení do kuchyně?

Klíčové pro správné uspořádání schématu osvětlení v kuchyni, tak jako v jiných místnostech, je mít spoustu různých zdrojů na různých úrovních. Přitom by měly zahrnovat tři typy osvětlení: úkolové, ambientní a akcentní.

„Kuchyně často představuje ústřední bod domácnosti a je to funkční, zrovna tak jako rodinný prostor. Proto potřebuje dva typy osvětlení: účelové osvětlení nevrhající stíny pro vaření a přípravu potravin, a ambientní osvětlení pro chvíle, kdy chcete relaxovat nebo se bavit,“ vysvětluje Charlie Bowles, ředitel Original BTC„Většině kuchyní prospěje centrální zdroj osvětlení a k tomu kombinace praktických nástěnných světel šetřících prostor či reflektorů. Pokud je to možné, zajistěte, aby měla světla samostatné ovládání, abyste mohli přepnutím spínače vytvořit různou atmosféru. Když požádáte elektrikáře, aby nainstaloval několik obvodů, budete mít v prostoru texturu a hloubku osvětlení. Stmívatelné závěsné světlo (nebo řada závěsných světel, která vytváří dramatičtější dojem) je užitečné pro přepínání z funkčního do odpočinkového módu, ať už nad jídelním stolem nebo centrálním ostrůvkem. Zvažte také akcentní osvětlení, které zdůrazní zajímavé prvky, kterými se chcete pochlubit, jako je např. sbírka porcelánu nebo obraz.“

 

Vrstvení kuchyňského osvětlení

V kuchyni nestačí vždy jen jedno nebo dva zdroje světla. Pro úspěšné osvětlovací schéma je potřeba osvětlení vrstvit, tzn. spárovat různé typy osvětlení, aby se pamatovalo na všechny funkce Vaší kuchyně. V této malé kuchyni skýtá závěsné těleso více zaměřeného světla nad kuchyňským ostrůvkem, ale také je nainstalováno pásové osvětlení nahoře nastavené v takovém úhlu, aby osvětlovalo obě strany prostoru.

„Osvětlení místnosti vyžaduje pečlivé zvážení, což platí také pro kuchyni. Ta bývá často považována za centrum domácnosti a slouží jako mimo jiné jako domácí kancelář, učebna, centrum pro setkávání a přípravna jídla. Proto potřebuje flexibilní osvětlení, které prostor přizpůsobí pro různé situace v různé denní době. Kuchyňské osvětlení proto musí být nejen krásné, ale také velmi funkční,“ říká Alex Main, ředitel The Main Company„Při tom je klíčové vrstvení osvětlení. Zpárujte stropní reflektory (pro osvětlení celého prostoru) se závěsným osvětlením nad ostrůvkem (pro dramatický efekt). Měkké stmívací osvětlení kolem kuchyňského stolu pomůže vytvořit důvěrnější atmosféru pro hosty, zatímco pod skříňky se hodí pásové osvětlení, které pomůže vytvořit pracovní prostor pro přípravu jídla.“

 

Osvětlete architektonické detaily

Co říkáte na pásové osvětlení u stropu místnosti? Představuje prohlášení, ale také vytváří pěkné ambientní světlo v prostoru a zdůrazňuje architektonické detaily místnosti a výšku stropů. Něco podobného můžete vytvořit ve vlastní kuchyni tak, že nainstalujete jemné pásové LED osvětlení kolem trámů, alkovny nebo okrajů jiného výrazného prvku v místnosti. Jedná se o jednoduchý nápad se skutečně dramatickým efektem.

 

Vyberte si sošné tvary

Tohle je důkaz, že kuchyňské osvětlení nemusí vždy být jen praktické. Závěsná světla v kuchyních jsou evergreen a máme rádi jejich symetrický vzhled. Ale proč tento trend neporušit a nesáhnout místo něj po jediném originálním světle? Po něčem osobitém a nečekaném, co bude tvořit ústřední bod prostoru a ´prohlášení´? Jo Plismy, zakladatelka Gong, říká: „V kuchyni samozřejmě potřebujete určité praktické účelové osvětlení, nezapomínejte však také na to, že je to prostor, kde byste se měli cítit příjemně a moct relaxovat. Všechny vybrané prvky by proto měly být odrazem Vaší osobnosti, a Vaše osvětlení skýtá ideální příležitost experimentovat a vytvářet v prostoru ´prohlášení´. Moje rada zní, nebát se být odvážní, když jde o kuchyňské závěsné světlení. I přes oblíbenou domněnku vypadají velká světla fantasticky i v menších místnostech, nejen ve větších. Svým klientům často radím, aby se na vybírané osvětlení dívali jako na umělecké dílo. Odvážné designy, taktilní textilie a sošné tvary poskytnou zajímavý prvek nad kuchyňským ostrůvkem, i když bude světlo vypnuté.“

 

Pomocí zavěšených světel vytvořte symetrii a klasický vzhled

Nemůžete udělat chybu s klasickými, nízko zavěšenými závěsnými světly nad kuchyňským ostrůvkem. Jsou praktická, a zároveň skýtají účelové osvětlení, když budete ostrůvek používat pro přípravu jídla a vaření. Vypadají hezky a odlišují ostrůvek od zbytku kuchyně. Navíc pokud světla ztlumíte, můžete v mžiku změnit osvětlení z účelového na ambientní.

„Pokud jde o osvětlení nad kuchyňským ostrůvkem, dekorativní závěsná světla jsou velmi oblíbená, protože lidé chtějí mít své ´prohlášení´, ale je důležité nevytvořit přitom stíny nad prostorem pro vaření a přípravu potravin,“ vysvětluje Piero De Marchis, ředitel Detail Lighting.   „Abyste se tomu vyhnuli, obvykle se doporučuje dekorativní osvětlení ‘filled-in’ doplněné o zaměřené reflektory, které eliminují stíny a tmavá místa. Když si zvolíte tuto kombinaci, budete mít ´režim vaření´, při kterém jsou všechna světla zapnutá, a pak klidnější režim, kdy můžete vypnout reflektory a ztlumit dekorativní světla.“

 

Umístěte nástěnná světla jako ústřední bod

Pokud nemáte kuchyňský ostrůvek, nad který byste mohli dát závěsná světla, použijte místo toho jako prohlášení nástěnná světla. I ty mohou představovat stylový zajímavý prvek a jsou neméně funkční při osvětlení pracovní desky. Navíc jsou také flexibilní. Vyberte si design, kterým můžete otáčet, abyste mohli pohybovat světlem, jak potřebujete.

„Pokud jde o trendy v kuchyňském osvětlení, flexibilní nástěnná světla, především mosazná, se nedávno stala velkým hitem. Jsou skvělá v tom, že je možné je nastavit v různém úhlu dolů či nahoru, aby se světlo odráželo od stěny a vytvářelo méně přímé ambientní světlo, nebo zaměřit dolů, aby fungovalo jako účelové světlo. V každém případě nástěnné světlo samotné vytváří zajímavý prvek na kuchyňské stěně a  je to skutečně pěkná alternativa k obvyklému zapuštěnému světlu,“ říká Rohan Blacker, zakladatel Pooky.

 

Dejte funkční světlo navíc tam, kde je ho potřeba

Malá méně výrazné nástěnná světla mohou být ideální jako osvětlení navíc v místech, která často používáte, jako je dřez nebo sporák. Přitom nemusí nutně představovat výrazné „prohlášení“. V této odvážné modré kuchyně jsou kompaktní ocelová světla umístěna po obou stramách varné desky, takže skýtají symetrii a účelové osvětlení pracovní desky i na varné desky.

 

Osvětlete prostor pod skříňkami na lince nebo pod policemi

Integrované kuchyňské osvětlení pod skříňkami nebo pod policemi představuje elegantní a minimalistický způsob účelového osvětlení. Vytváří skutečně zaměřené osvětlení nad pracovní deskou a chytrou alternativu k nástěnným světlům. Také je snadno můžete použít ve Vaší prostoru kuchyni, protože flexibilní světelné pásy snadno nainstalujte pod skříňky nebo police, aniž byste potřebovali vestavěné reflektory.

 

Jako minimalistický prvek použijte holé žárovky

Tento industriální vzhled asi nikdy nezastará. Je to jednoduché a stylové kuchyňské osvětlení, které se hodí do každého stylu kuchyně, od supermoderního až po venkovský nebo country styl. Holé žárovky mohou představovat „prohlášení“ stejně tak jako velké závěsné světlo, především pokud je seskupíte nebo zavěsíte v řadě nad ostrůvek či pracovní desku. U holých žárovek musíte dobře vybírat, protože nesprávný typ by mohl vytvářet nepříjemné ostré světlo a intenzivní stíny. Proto volte raději tónované LED žárovky s teplým světlem, které vytvoří příjemnou záři. A pokud můžete, vybavte světla stmívačem, abyste pak mohli upravit jas.

.

Dejte kuchyni dojem luxusu pomocí zavěšeného lustru

Existuje něco luxusnějšího do kuchyně než lustr? Zavěste ho jako ústřední bod a zbytek osvětlení omezte na minimum. Je to kombinace starého a nového, která dodává charakter, takže přijměte a využijte protiklad vůči zbytku kuchyně. Podívejte se, jak v prostoru elegantní mramorové povrchy ladí s retro objevy a osobní sbírkou. Lustr pak celou dojem stmeluje.

 

Nainstalujte lištová svítidla se stylovou obměnou

Lištové osvětlení bývá v kuchyni oblíbené a představuje praktickou volbu, která téměř splývá s pozadím. Tato kuchyně však dala tradičnímu lištovému osvětlení stylovou obměnu prostřednictvím nainstalování odhaleného kovového potrubí na stropě, a také klasických žárovek s vláknem, které ladí s industriálním rázem kuchyně.

 

Vyberte jemné lineární závěsné světlo

Jednoduché a přitom výrazné lineární závěsné světlo se vznáší nad kuchyňským ostrůvkem a dokonale ladí k okolním skříňkám. Zavěšený design funguje obzvlášť dobře, pokud má Váš dům vysoké stropy a chcete mít zaměřený proud světla na úrovni očí. Všimněte si také kombinace různého osvětlení v kuchyni: LED světla na stropě skýtají ambientní osvětlení a zároveň umožňují, aby i další části kuchyně byly dobře osvětleny.

Sam Hart, designér z Roundhouse, říká: „Stmívatelná LED stropní světla a krásné dekorativní závěsná světla nad ostrůvkem z kuchyně učiní stylový a praktický prostor. Sáhněte po účelovém osvětlení pod skříňky na stěnách, jako jsou kruhová LED bodová světla nebo lištové osvětlení. Bodová světla vrhají světelné kužely a lištová skýtají rovnoměrný příliv světla.“

 

Přidejte barevný prvek

Osvětlení představuje pěkný způsob, jak do kuchyně přinést světlo a nebýt přitom přehnaně smělí. Tmavá kuchyně je vylepšena trochou žluté, takže vynikne žluté žilkování mramoru. Slunečné odstíny skutečně „ohřejí“ tmavý odstín skříněk a místnost oživí, aniž by ji zahltily.

 

Dodejte teplo pomocí mosazných pevných prvků

Když jde o pevné prvky v kuchyni, mosaz představuje oblíbenou volbu: je teplejší než stříbro a méně lesklá než zato, takže se hodí patrně ke každému stylu a barevnému schématu. Pouze byste měli dát pozor na to, aby všechny pevné prvky měly stejný odstín mosazi; toho dosáhnete nejlépe tak, že veškeré osvětlení pořídíte od stejné značky. Nebo můžete zkombinovat různé kovové povrchy, např. mosazné stropní světlo a stříbrná nástěnná světla, čímž vznikne velmi módní vzhled.

 

Vytvořte malebný vzhled pomocí starožitného skla

Pokud jste vynechali nástěnné skříňky a máte prostor pro zavěšení světel nad pracovní deskou, jedná se o pěknou alternativu k nástěnným světlům. Stínítka z barevného světla jsou navíc roztomilá. Jsou jemná a přitom do místnosti přinášejí náznak barvy a osobitý tvar, což představuje dokonalou rovnováhu mezi originálním prohlášením a klasikou.

„Snadno Vás mohou omrzet originální kusy a velká odvážná témata, která dominují prostoru. Vidíme mnoho schémat osvětlení a bývá to diskrétní a nedoceněné, které přitáhne pozornost a neznudí nás,“ říká Helen Parker, kreativní ředitelka deVOL. „Přitom originální tzv. prohlášení může vypadat úžasně, když je pečlivě vybrané, a lustry mohou být tak odvážné, jak si budete přát. Vypadají skvěle, protože mají vlastní charakter – ale hledejte vybledlou slávu, ne okázalý nevkus! Obvykle to bývají závěsná světla nad kuchyňským ostrůvkem, kde se lidé ´odvážou´ a koupí 3 obrovské kusy. Nástěnná světla pak k tomu vytvářejí kontrast, a když k tomu připočtete pár různých závěsných světel nad jídelním stolem, výsledek působí spíše jako předváděcí místnost než jako kuchyně.“

 

Dodejte měkkost pomocí látkových lamp

Látková stínítka nejsou něco, co byste v kuchyních viděli často, ale pokud máte prostorný kuchyňský stůl, můžete takovou lampu/lampy pověsit nad kuchyňskou plochou, takže do prostoru přidá/přidají prvek měkkosti. V kuchyni obvykle bývá hodně tvrdých povrchů a čistých linií, takže taktilní doplněk vytvoří pěkný kontrast a může pěkně oddělit praktickou část (kuchyni) od klidnějšího jídelního prostoru.